Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących – Marcin Szczurski, Wojciech Labasz–Głowacki oraz Daniel Gwiazda z klasy IIc wzięli udział w I Ogólnopolskiej Konferencji Młodzieżowej „Chemia dla ochrony środowiska – synergizm czy antagonizm” organizowanej przez Politechnikę Łódzką
Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy polegał na rozwiązaniu testu o tematyce chemiczno–ekologicznej, napisaniu planu oraz streszczenia prezentacji, którą w przypadku zakwalifikowania do ścisłego finału, drużyna zaprezentuje.
W pierwszym etapie konkursu zespół reprezentujący ZSO rozwiązywał test z wiedzy ekologiczno–chemicznej. Na 976 zgłoszonych zespołów grupa z Żeromskiego zajęła drugie miejsce. Przy ostatecznych wynikach pozwalających na kwalifikacje do finału okazało się, że pod uwagę brane były także: wyniki testu z etapu wstępnego, plan prezentacji oceniony przez jury na ocenę bardzo dobrą oraz zawartość treściowa streszczenia prezentacji „Przemiany adiabatyczne w schemacie życia codziennego” oceniona celująco.
Ponieważ zespół z ZSO uzyskał jedne z najwyższych wyników w kraju zakwalifikował się wraz z innymi 12 zespołami do ścisłego finału, który odbył się 29 maja w gmachu Politechniki Łódzkiej. Tam uczestnicy przedstawili prezentację: „Synergizm jako innowacyjna chemiczna forma ochrony środowiska, czyli w jaki sposób kreatywność i działalność człowieka może wpływać na ekologię?”. Opisali w niej między innymi to, w jaki sposób nowoczesne technologie antropogeniczne mogą pod postacią synegrizmu wpływać na środowisko naturalne i jak synergiczne oddziaływania ponadorganizmalne chronią przyrodę.
Ponieważ materiałów podejmujących temat synergizmu jest bardzo mało, tym większe gratulacje skierowane zostały do opiekuna zespołu – Renaty Sijer, nauczycielki biologii i chemii w ZSO. Ostatecznie drużyna z Żeromskiego zajęła szóste miejsce uzyskując tytuł finalisty konferencji chemicznej. Jest to osiągnięcie znaczące, o czym świadczy ilość uczestników (976), a także jury, w którego skład wchodzili wykładowcy Politechniki Łódzkiej. |