tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sławno

 Ferie w Sławnie

 

W czasie ferii zimowych w GOK i Gminnej Bibliotece Publicznej w Sławnie miało miejsce wiele różnorodnych zajęć, mających na celu zapełnienie wolnego czasu dzieciom. Odbywały się pod hasłem ?Poeci bawią dzieci ? ferie z Tuwimem?. W pierwszym dniach ferii dzieci wykonywały kolorowy pociąg do utworu ?Lokomotywa?. Następnie do wiersza ?Bambo? strój afrykański i tańczyły w rytm utworów muzycznych. Również odbyły się zabawy integracyjne ?Rzepka?, ?Kalambury i zabawy literackie?, ?Z jakiej to bajki?. Dużą radość i nie lada wyzwanie sprawiły zajęcia kulinarne, podczas których dzieci uczyły się wypieku pizzy, rogalików i piernikowych serc walentynkowych. W kolejnych dniach odbyła się prezentacja książki innej od wszystkich książek, które znamy ? ?Czarnej książki kolorów?. Gminna Biblioteka Publiczna w Sławnie znalazła się na liście stu bibliotek, które otrzymały egzemplarz tej niezwykłej książki w konkursie, zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Wydawnictwo ?Widnokrąg?, w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
?Czarna książka kolorów? jest nietypowa i wyjątkowa ? na czarnych stronach mieszczą się czarne ilustracje, czarne pismo Braille?a, a jedynie tekst napisany jest jasnymi literami. Książka mówi o przyjaźni dwóch chłopców, z których jeden, Tomek, jest niewidomy.
Nasze spotkanie rozpoczęło się wspólnym czytaniem książki. Następnie wszyscy ?oglądali? ilustracje używając do tego rąk, a nie oczu. To sprawiało im niesamowitą frajdę. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały, oglądały i dotykały tekstu książki. Bardzo spodobały im się wypukłe ilustracje. Ciekawą zabawą była gra w ?Zawiązane oczy i tajemnicze pudełko?. Na sali ustawiono pudełko, do którego dzieci podchodziły kolejno z oczami zasłoniętymi chustą i wyciągały przedmioty próbując odgadnąć, jaki przedmiot wylosowały. Próbowano też uczyć się alfabetu Braille?a, a prawdziwe emocje wywołało ?napisanie? swojego imienia tym alfabetem.
Tak jak bohater książki Tomek próbowaliśmy poczuć, dotknąć i usłyszeć kolory wcale ich nie widząc. Spotkanie było doskonałą lekcją o niepełnosprawności.
Na zakończenie ferii wszyscy otrzymali drobne upominki.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 9 (816) z dnia 1 Marca 2013r.
W dziale Sławno dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »