tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Ekologiczny poradnik dla szkół w opoczyńskim

 

Do wszystkich nauczycieli przyrody w szkołach podstawowych województwa łódzkiego (w tym do szkół całego miasta i powiatu opoczyńskiego) trafiła niecodzienna pomoc edukacyjna. Łódzka Fundacja Sztuka na Bruku przygotowała materiał edukacyjny opracowany w celu wsparcia nauczycieli w realizacji treści programowych z zakresu edukacji przyrodniczej dla klas I–VI. „Filmy z zakresu edukacji przyrodniczej dla klas I–VI szkół podstawowych” bo tak nazywa się pięknie wydane wydawnictwo multimedialne opracowane zostało przez dziennikarzy Marcina Pampucha i Jacka Stępnickiego.
Omawiane w 12 filmach zagadnienia związane z ochroną przyrody pomagają nauczycielom w kształtowaniu proekologicznych postaw uczniów poprzez rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska i podejmowanie działań na rzecz ochrony przyrody. Projekcje filmowe są wykorzystywane do wizualizacji zjawisk i procesów, selekcjonowania informacji, stanowią główne źródło wiedzy, zbliżają odbiorców do poznawanej rzeczywistości przyrodniczej i umożliwiają właściwe jej zrozumienie. Treści zawarte w projekcjach filmowych są zgodne z podstawą programową kształcenia ogólnego zarówno na etapie edukacji wczesnoszkolnej jak i przyrody na drugim etapie kształcenia.
Większość filmów powstała na terenie byłego województwa piotrkowskiego na terenie Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych oraz w okolicach Zalewu Sulejowskiego ukazując piękno przyrody tych obszarów. Wydawnictwo pt: „Filmy z zakresu edukacji przyrodniczej dla klas I–VI szkół podstawowych” ma charakter bezpłatny, zostało sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Do 875 szkół w województwie ten materiał edukacyjny trafił na początku września. Nauczyciele, którzy otrzymali wydawnictwo chętnie dzielą się opiniami o przygotowanym materiale. Do fundacji spłynęły także bardzo dobre recenzje od łódzkiego kuratora oświaty, Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli oraz z instytucji związanych z ochroną przyrody takich jak Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych czy Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.
Jednak najcenniejsze są opinie dydaktyków, jedną z nich przygotowała dyrektorka Szkoły Podstawowej w Żarnowie, którą cytujemy: „Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Juliana Bartoszewicza w Żarnowie dziękuje za materiały edukacyjne nadesłane do naszej szkoły. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz przyrody będą korzystać z wydawnictwa. Opinia pozytywna. Filmy pogłębiają i poszerzają wiedzę uczniów z zagadnień programowych. Materiały wspomagają pracę nauczycieli – trafne opracowanie.”
Konsultantem wyprodukowanych filmów był prof. dr hab. Maciej Zalewski dyrektor Międzynarodowego Centrum Ekologii Polskiej Akademii Nauk. Materiał powstał w konsultacji i pod patronatem łódzkiego kuratora oświaty oraz Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi.


JaPa   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 49 (700) z dnia 10 Grudnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »