tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Firma budowlana zatrudni brygadę murarzy. tel. ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Opoczno

 Ekologicznie w "Żeromskim"

 
W Zespole Szkół Ogólnokształcących, kolejny już raz, zorganizowano Powiatowy Turniej Wiedzy Ekologicznej "Ekochem 2012", adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych naszego powiatu

Przewodnią tematyką tegorocznego konkursu była konsumpcja zrównoważona i zasada 3R polegająca na ekologicznym podejściu do surowców naturalnych i energii. Turniej został rozegrany w dwóch etapach. Pierwszy, indywidualny test wiedzy odbył się 6 marca, a drugi etap w formie rozgrywek zespołowych został przeprowadzony w piątek, 9 marca.
Średnia punktów członków zespołu z pierwszego etapu stanowiła punktację wyjściową do etapu drugiego, do którego przystąpiło 14 trzyosobowych drużyn. Gimnazja reprezentowało dziewięć drużyn reprezentujących: Gimnazjum nr 1 (2 drużyny), Gimnazjum nr 3 (2 drużyny), Gimnazjum w Drzewicy (2 drużyny) oraz po jednej drużynie z Gimnazjum w Paradyżu, Wygnanowie i Bukowca Opoczyńskim. Szkoły ponadgimnazjalne reprezentowało pięć drużyn: po dwie drużyny z SLO i LO im. S. Żeromskiego oraz jedna drużyna z ZS Rolniczych w Mroczkowie Gościnnym.
Druga część konkursu w formie rozgrywek zespołowych obejmowała trzy etapy polegające na rozwiązywaniu krzyżówek, rebusów, logarytmów, analizowaniu wykresów oraz dokonywaniu obliczeń matematycznych związanych z tematem przewodnim konkursu. Po pierwszym etapie pozostało dziesięć drużyn, a do trzeciego decydującego, zakwalifikowało się pięć drużyn: jedna z gimnazjum oraz cztery ze szkół ponadgimnazjalnych.
Spośród uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła drużyna z LO im. S. Żeromskiego w składzie: Anita Bednarczyk, Aleksandra Tępińska, Jakub Sobczyk. Drugie miejsce zajęli reprezentanci SLO w składzie: Aleksandra Surma, Ilona Szczegielniak, Aleksandra Wiktorowicz. Trzecie miejsce zajęli uczniowie "Żeromszczaka" w składzie: Edyta Kwiatkowska, Michał Gorzałczyński, Artur Klimek.
Wśród gimnazjów pierwsze miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum w Paradyżu: Natalia Olejniczak, Łukasz Bartos, Katarzyna Wach. Drugie miejsce zdobyli uczniowie Gimnazjum w Drzewicy: Magdalena Gmaj, Jarosław Karkowski, Mateusz Klata. Trzecie zajęła drużyna z Gimnazjum nr 1 w składzie: Magdalena Dębiec, Monika Dobrocińska, Kinga Woźniak.
Umiejętności młodzieży oceniała komisja konkursowa w skład której wchodziły nauczycielki biologii i chemii: Ewa Gutarowska, Renata Sijer, Teresa Tępińska, które również opracowały wszystkie zadania konkursowe. Koordynatorem turnieju i jednocześnie jego pomysłodawcą była dyrektorka Małgorzata Mróz-Duda.
Turniej o tematyce prośrodowiskowej "Ekochem" ma swoją długą historię. Pierwszy raz zorganizowany został w 1995 roku i z każdym rokiem zauważalny jest wzrost jego poziom merytorycznego. Uczestnicy rywalizacji wykazują się ponadprogramową wiedzą tematyczną obejmującą zagadnienia związane z biologią, chemią, fizyką i geografią. Ważną umiejętnością jest także sprawność w rozwiązywaniu zadań matematycznych. Jest więc to konkurs interdyscyplinarny, dlatego zwycięzcom należą się cenne nagrody ufundowane ponownie przez Starostwo Powiatowe oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Organizatorzy turnieju, za naszym pośrednictwem serdecznie dziękują uczestnikom za wzorowe przygotowanie do turnieju, nauczycielom wspomagającym uczniów merytorycznie i dyrektorom szkół za popularyzowanie udziału w tak cennej formie weryfikacji wiedzy szkolnej.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (766) z dnia 16 Marca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »