tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Ekodebata

 
Przystąpienie w minionym roku szkolnym uczniów Gimnazjum przy ZSS nr 3 do projektu edukacyjnego „Moja szkoła w Unii Europejskiej – edycja Powrót do szkoły” poskutkowało zajęciem pierwszego miejsca w etapie wojewódzkim i zakwalifikowaniem się do etapu ogólnopolskiego. Zorganizowanie debaty z udziałem posła do Parlamentu Europejskiego to zadanie etapu ogólnopolskiego, organizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim





Zaproszenie na spotkanie z młodzieżą przyjęła prof. Danuta Hubner – były komisarz unijny ds. polityki regionalnej. Dzięki temu 22 października szkolna brać mogła poznać priorytety UE w zakresie odnawialnych źródeł energii, choć prof. Hubner rozszerzyła swój wykład również o ekologiczne zachowania i wychowanie ekologiczne dzieci już od najmłodszych lat. Wspomniała między innymi o oszczędzaniu wody (np. kapiące krany) i energii (wyłączaniu światła, gdy wychodzi się z pomieszczenia).
Ale po kolei: w hali sportowej ZSS nr 3 przygotowana została wystawa prac plastycznych dotyczących szeroko rozumianej ekologii. Były więc prace o segregowaniu śmieci, jak i o zanieczyszczaniu powietrza poprzez palenie w domowych piecach substancji toksycznych. Scena główna udekorowana była zgodnie z tematyką spotkania, czyli pozyskiwaniem odnawialnych źródeł energii (wiatraki). Na scenie zaś przygotowane było studio telewizyjne, gdzie miał się toczyć spór na ten temat. Dla przybyłych na ekodebatę licznych gości przygotowany był stół z ekologicznymi przekąskami – był jogurt, warzywa i owoce, soki – samo zdrowie. A wśród gości zauważyliśmy między innymi władze samorządowe Opoczna, prezesa WFOŚiGW Andrzeja Budzyńskiego, radnego sejmiku wojewódzkiego Wiktora Olszewskiego, dyrektora Piotrkowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty Andrzeja Juszczaka oraz komendantów policji i straży miejskiej. Gości było co prawda dużo, dużo więcej. Byli też rodzice uczniów, którzy przygotowali specjalny program „Sprawa dla ekoreportera”.
I tu muszę powiedzieć, że młodzież mnie zaskoczyła swoim profesjonalizmem. Program rozpoczęła emisja filmu na temat pozyskiwania alternatywnych źródeł energii. Szkolny reporter – Kacper Dobrowolski – przeprowadzał uliczną ankietę na temat zachowań ekologicznych, a jednocześnie zapraszał widzów do zwiedzania przykładowych miejsc, gdzie wykorzystywane są alternatywne źródła energii. Dzięki temu widzowie odwiedzili m.in. Zakład Mięsny „Nowakowski” w Dąbrowie, parafię w Studziannej, Inter–Keram, elekrownię wodną w Siucicach, prywatny dom (bez komina). Materiał filmowy był przygotowany naprawdę starannie i profesjonalnie, a dobór odwiedzanych miejsc był nie przypadkowy – poznawaliśmy dzięki temu sposoby pozyskiwania energii i ciepła z naturalnych źródeł, tj. słońca, wiatru, wody i ziemi.
W „telewizyjnym” studio, ze starannie skrzyżowanymi nogami (skąd my to znamy?) zasiadła redaktor prowadząca „Sprawę dla ekoreprotera” Weronika Zapała, która zaprosiła do dyskusji ekspertów, którzy spierali się czy dane źródło energii jest dobre, złe czy może w ogóle nie warte uwagi. O pompach ciepła wypowiadali się Patrycja Szczypińska i Cezary Wiśniewski. Na temat energii geotermalnej głos zabrali Katarzyna Mnich i Bartłomiej Bolek. O ewentualnych korzyściach wynikających z budowy domów pasywnych spierali się Aneta Lebioda i Karol Świątek. Bardzo burzliwie przebiegała dyskusja na temat efektu cieplarnianego, którą toczyli Asia Kozłowska, Jarek Badowski i Paweł Labasz–Głowacki. O elektrowniach wodnych, wiatrowych i atomowych, ich wadach i zaletach, mówili: Agnieszka Warzecha, Norbert Bielas, Joanna Lasota, Magdalena Piniak, Oktawia Albin, Paulina Moruś i Karol Górski. Czy biomasa jest dobra, czy zła? O tym debatowali Julia Kopińska i Daniel Piotrowski. Na koniec programu głoś zabrał jeszcze ekspert od fuzji jądrowej – Adam Zalega.
Prof. Danuta Hubner, która – jak wspomniała – po raz pierwszy gości wśród tak młodych ludzi – była zaskoczona zarówno wysokim poziomem wiedzy ekologicznej młodzieży, jak i profesjonalizmem przygotowanego programu. Dziękując za zaproszenie, dzięki któremu mogła po raz pierwszy w życiu odwiedzić Opoczno, zachęcała uczniów, by prezentowane ekowartości stosowali w codziennym życiu i przekazali je w przyszłości własnym dzieciom. Tylko wychowanie od najmłodszych lat daje efekty. Zachowania, których nauczymy najmłodszych, stają się w dalszym życiu już naturalne, odruchowe – tak, jak na przykład u niej samej odruchem jest gaszenie światła i dokręcanie kurków.
Na pożegnanie dyrektor ZSS nr 3 Aneta Tokarska poprosiła prof. Hubner o wpis do księgi pamiątkowej i wręczyła wybitnemu gościowi kosz słodkich „grzybów” oraz pamiątkowego „Henryka”.
Na koniec musimy podkreślić – prof. Hubner w ogóle odwiedziła po raz pierwszy z wykładem gimnazjum i była bardzo zadowolona, że przyjechała właśnie do placówki w Opocznie. A stało się tak dzięki staraniom nauczycieli i osiągnięciom uczniów ZSS nr 3, którym gratulujemy.
PS Autorami scenariusza programu były Aneta Stańczyk i Dominika Kot. Filmy przygotowali: Krzysztof Kotusiewicz i Rafał Skoczylas.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (694) z dnia 29 Października 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »