tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Egzamin gimnazjalny

 

Gimnazjaliści z klas trzecich zdawali pierwszy poważny egzamin w swoim życiu. Wyniki poznają dopiero w czerwcu. Jednak im lepsze, tym łatwiej będzie dostać się do renomowanej szkoły. W Opocznie do egzaminu przystąpiło 433 uczniów


Sprawdzian dla klas trzecich gimnazjów rozpoczął się we wtorek, 12 kwietnia. Dla uczniów kończących naukę w gimnazjum to pierwszy tak ważny egzamin, który ma sprawdzić ich umiejętności. Egzamin jest powszechny i obowiązkowy, a to oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić. Egzamin we wtorek rozpoczął się punktualnie o godz. 9.00.
My towarzyszyliśmy gimnazjalistom z Zespołu Szkół Samorządowych nr 1, gdzie do egzaminu przystąpiło 122 uczniów. Pierwszego dnia uczniowie rozwiązywali test humanistyczny, drugiego głowili się nad zadaniami humanistyczno–przyrodniczymi, trzeciego pisali egzamin z wybranego języka obcego (angielskiego, niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego). Na każdą ławkę trafiły identyczne arkusze egzaminacyjne. Centralna Komisja Egzaminacyjna opracowała testy zgodnie z wiadomościami i umiejętnościami zawartymi w podstawie programowej. Podczas egzaminu sprawdzane jest opanowanie wiadomości i umiejętności określonych w standardach wymagań egzaminacyjnych, będących podstawą przeprowadzania egzaminu w trzeciej klasie gimnazjum, jakie obowiązują we wszystkich szkołach w Polsce.
Rozwiązując testy w części humanistycznej uczniowie muszą się wykazać wiadomościami i umiejętnościami z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, plastyki i muzyki. Gimnazjaliści czytali ze zrozumieniem różne teksty kultury, interpretowali je oraz redagowali własne wypowiedzi w różnej formie.
W drugiej części egzaminu, matematyczno–przyrodniczej, wykazywali się wiedzą i umiejętnościami z zakresu matematyki, biologii, geografii, chemii, fizyki z astronomią. Test ma zbadać, w jakim stopniu uczniowie opanowali terminy czy pojęcia z tych przedmiotów czy radzą sobie z wyszukiwaniem informacji, czy dostrzegają związki i zależności pewnych zjawisk, jak wykorzystują wiedzę do rozwiązywania problemów. Podczas egzaminu z języka obcego gimnazjaliści przekonywali, że rozumieją tekst wypowiadany w języku obcym, potrafią czytać ze zrozumieniem, a także redagować własne wypowiedzi.
Część pierwsza i druga egzaminu trwały po 120 minut, a trzecia 90 minut. Dla uczniów z dysfunkcjami może być przedłużony nie więcej niż o 60 minut w części pierwszej i drugiej oraz 45 minut w przypadku części trzeciej. Z każdej części otrzymać można maksymalnie 50 punktów. Co prawda liczba punktów uzyskanych na egzaminie nie ma wpływu na ukończenie gimnazjum, ale wyniki będą brane pod uwagę przez szkoły ponadgimnazjalne przy przyjmowaniu uczniów do szkół.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 15 (718) z dnia 15 Kwietnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »