W marcu obchodzony jest światowy dzień walki z gruźlicą, który został ustanowiony w rocznicę wykrycia prątka gruźlicy przez niemieckiego lekarza Roberta Kocha. Gruźlica zabija ponad 3 miliony osób rocznie. Stanowi poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzi na świecie. Z roku na rok przybywa zachorowań. W ramach obchodów Światowa Organizacja Zdrowia wzywa do systematycznej realizacji planu zwalczania epidemii.
Gruźlica to choroba zakaźna, którą najłatwiej zarazić się drogą kropelkową. Zakażeniu sprzyja kontakt z chorą, nie leczącą się osobą, która kichając lub kaszląc uwalnia prątki gruźlicy, które unosząc się w powietrzu stanowią niebezpieczeństwo dla innych osób. Szacuje się, iż jeden prątkujący, nie poddany terapii człowiek może w ciągu roku zarazić nawet 15 osób. Zachorowaniu sprzyja obniżona odporność, choroby takie jak: cukrzyca, pylica, niedożywienie. Niekiedy do zakażenia gruźlicą dochodzi drogą pokarmową, poprzez spożycie produktów zawierających prątki. Są to jednak incydentalne przypadki, ryzyko zakażenia się tą drogą zwiększa, np. spożywanie niegotowanego lub niepasteryzowanego mleka. Początkowo choroba przebiega bezobjawowo, jednak z czasem pojawiają się symptomy takie jak: brak apetytu prowadzący do utraty wagi, kaszel, któremu towarzyszy odksztuszanie, nocne poty, stany gorączkowe, osłabienie, ból w klatce piersiowej, duszności.
Pacjent, który zauważy u siebie te niepokojące objawy powinien zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bardzo ważne jest też przestrzeganie zasad higieny, wietrzenie pomieszczeń, w których przebywają prątkujące osoby.
Polska należy do grupy krajów, w których liczba zachorowań na gruźlicę zmniejsza się systematycznie. W 2009 roku wskaźnik zapadalności (liczba nowych zachorowań na 100 tys. mieszkańców) na gruźlicę wynosił 21,6.
W tym, szczególnym dniu, zastanówmy się nad swoim zdrowiem i wybierzmy się profilaktycznie na badanie lekarskie.
|