tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Dzień taniej wódy

 
22 marca


To, że w kalendarzach świąt nietypowych dzień 22 marca jest opisany jako Światowy Dzień Wody i (przy okazji) Dzień Ochrony Bałtyku, nie powinno nas dziwić. Powodów do obchodzenia takich okazji jest więcej, niż dni w roku. Data też jak najbardziej stosowna ? wszak to drugi dzień wiosny!
Ale ogłoszenie tego dnia Światowym Dniem Taniej Wódy (kiedy i przez kogo, nawet Google nie wie!) jest dla znawców tematu prawdziwym zaskoczeniem. Można zgodzić się na postulat tańszego dostępu do tak cenionego przez smakoszy trunku, ale żeby tak pospolicie i rubasznie nazywać go wódą, to już lekka przesada. "Polski słownik pijacki" Juliana Tuwima pod hasłem wódka podaje liczne, o wiele przyjemniejsze, określenia: wódeczka, wódzia, wódziunia, wódziuchna, wódziula, wódziulka, wódeczność, wódzisko i (zasłyszana w Krynicy) wódiola, jak również dziesiątki pieszczotliwych nazw indywidualnych.
Pierwszy historyczny zapis świadczący o obecności wódki w Polsce datowany jest na 1405 rok i znajduje się w Sandomierskim Rejestrze Sądowym. Niektórzy historycy twierdzą jednak, że trunek ten był wytwarzany na ziemiach polskich, dokładnie w Krakowie, już sto lat wcześniej. To czyniłoby Polskę ojczyzną wódki. Początkowo wódka znana była jako okowita (z łac. aqua vitae ? woda życia) i poza piciem stosowana była także jako płyn po goleniu oraz maść na przeróżne bóle. W roku 1546 król Jan Olbracht nadał prawo do destylowania i sprzedawania wódki każdemu dorosłemu obywatelowi. Polska szlachta, za przykładem rosyjskich arystokratów, postarała się jednak o zniesienie tego przywileju i zastrzeżenie prawa do produkcji wódki wyłącznie dla siebie. I tak już zostało do dziś, zmienili się tylko posiadacze licencji na produkcję wysokoprocentowych trunków.
Wnikliwe badania pozwoliły nam postawić tezę, że Dzień Taniej Wódy ustanowiony został prawdopodobnie dla uczczenia decyzji profesora Grzegorza Kołodki ? w III RP czterokrotnie powoływanego na urząd wiceprezesa Rady Ministrów i ministra finansów ? którego resort w październiku 2002 roku zmniejszył akcyzę na wyroby spirytusowe o 30 proc., z 6,27 tys. zł na 4,4 tys. zł od 100 litrów czystego spirytusu. Rezultaty potanienia wódki były tak zachęcające, że w połowie marca 2003 r. resort nie wykluczał dalszej obniżki akcyzy na alkohol, ale niestety trzy miesiące później Grzegorz Kołodko ustąpił ze stanowiska. Pozostała jednak po nim pamięć w tekście hymnu "Międzynarodówki pijackiej":

Spragniony powstań ludu ziemi,
Powstańcie, którym chce się pić.
Dziś wreszcie wódka potaniała
I znowu wszystkim chce się żyć.

Niech nam żyje Kołodko,
W górę podnieśmy szkło,
Na zdrówko narodzie,
By wszystko dobrze szło.

W przeszłości ceny rosły w górę,
Żeby pognębić prosty lud.
Dziś władza trzyma z nami sztamę
I nagrodzony jest nasz trud.

Niech żyje nam?
W sieci bez trudu można znaleźć 10 przykazań dla pijaków i 8 błogosławieństw, parafrazujących teksty biblijne. Proponujemy coś bardziej oryginalnego ? sześć przykazań dobrego pijaka. Stworzył je Alvaro Mutis (ur. 25 sierpnia 1923 r. w Bogocie) ? kolumbijski poeta, powieściopisarz i eseista, laureat Nagrody Cervantesa z roku 2001:

1. Nigdy nie pij sam.
2. Nigdy nie pij z nieznajomymi.
3. Nigdy nie pij tak, żeby się upić.
4. Nigdy nie pij, kiedy masz ciężki problem miłosny lub inny.
5. Nigdy nie pij trunku, którego nie znasz.
6. Nigdy nie pij przed 13.30.

Tym, którzy nie dochowali tych przykazań i akurat są "pod wpływem", proponujemy praktyczne sprawdzenie prawdziwości testu dla amatorów tanich wód(ek):

Słowa, które są trudne do wypowiedzenia, gdy jesteś pijany/a:
? Bezsprzecznie.
? Innowacyjny.
? Przygotowawczy.
? Proletariacki.

Słowa, które są bardzo trudne do wypowiedzenia, gdy jesteś pijany/a:
? Konstytucjonalizm.
? Wszystkowiedzący.
? Rozszczepienie jaźni.
? Szczęśliwe zrządzenie losu.

Słowa, które są absolutnie niemożliwe do wypowiedzenia, gdy jesteś pijany/a:
? Dziękuję, nie mam ochoty na seks.
? Nie, dla mnie już piwa nie zamawiajcie.
? Przykro mi, ale nie jesteś w moim typie.

Zebrał: erg


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 12 (819) z dnia 22 Marca 2013r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »