tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Układanie kostki brukowej, szybko i tanio. ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Opoczno

 Dzień św. Patryka

 
Obchody dnia św. Patryka w Zespole Szkół Samorządowych nr 1

to święto narodowe Irlandii. Ale jest obchodzone na całym świecie. 19 marca obchodzony był również w Zespole Szkół Samorządowych nr 1.
Dlaczego ten dzień jest taki szczególny dla Irlandii? Święty Patryk żył w latach 390?461 i pochodził ze Szkocji. W wieku 16 lat został porwany przez piratów i przewieziony jako niewolnik do Irlandii, gdzie nauczył się celtyckiego. Zbiegł z niewoli, powrócił do Brytanii i zgodnie z postanowieniem z czasu niewoli oddał się na służbę Bogu. Został biskupem i udał sie na misje do Irlandii, gdzie pozostał do śmierci. Nawracał pogańskich Irlandczyków na chrześcijaństwo i za pomocą trójlistnej koniczyny tłumaczył im tajemnicę Trójcy Świętej a koniczynka oraz harfa po dziś dzień są głównymi symbolami Irlandii.
Ttrójlistne koniczynki, ozdabiały całą ?jedynkę?. Już tydzień przed świętowaniem w szkole rozwieszone były informacje na temat kultury i tradycji panującej w tym kraju. Na korytarzach wyświetlane były prezentacje, a w tle słychać było muzykę irlandzką, przy której na przerwach uczniowie mieli okazję zatańczyć prawdziwy irlandzki taniec, taki sam, jaki tańczą na ulicach Irlandczycy. W tym dniu organizowany był także konkurs na najbardziej zieloną klasę, który największym zainteresowaniem cieszył się w najmłodszych klasach. Konkurs wiedzy o Irlandii, to także część obchodów tego dnia. Ciekawe nagrody trafią do każdego kto bardzo zaangażował się zarówno w doborze zielonych kreacji jak i poszerzenie swojej wiedzy na tem Zielonej Wyspy.
Obchody Dnia św. Patryka przygotowane zostały przez Agatę Krzysztofik oraz jej uczniów z klas IIa, IIb, IId oraz IIe liceum.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 13 (820) z dnia 29 Marca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »