tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Dzielnianki doKoła!

 
Koło Gospodyń Wiejskich w Dzielnej istnieje od pięćdziesięciu lat. Przez ten czas członkinie wiele osiągnęły dla swojej małej ojczyzny oraz doczekały się ciekawej i długiej historii...






KGW z Dzielnej powstało w 1962 roku. Jego założycielką była, nieżyjąca już, nauczycielka Marianna Stępień, która zmobilizowała gospodynie do współpracy z miejscowym Kółkiem Rolniczym. Pierwszą przewodniczącą została Józefa Kopera. Wówczas koło liczyło dwanaście członkiń. Następnie tę funkcję pełniła Helena Idzik, organizatorka kursów kroju i szycia oraz gotowania i pieczenia. Gospodynie prowadziły wtedy także wspólny wychów kurcząt.
W 2004 roku przewodniczącą została Krystyna Wiktorowicz, piastująca to stanowisko do chwili obecnej. Jej zastępczynią jest Agata Kalinowska, a skarbniczką Anna Ksyta. Obecnie koło liczy dziesięć dorosłych członkiń oraz trzynaście dziewcząt. ? Bardzo się cieszymy, że dzieci i młodzież chętnie się angażują w naszą działalność ? powiedziała członkini Danuta Kędziora. ? Mało tego, w ostatnim czasie z naszym kołem współpracują także mężczyźni ?muzykanci Tadeusz Wijata i Marian Brola, uświetniając przygrywkami nasze imprezy ? dodała przewodnicząca.
KGW z Dzielnej na stałe współpracuje z miejscową OSP oraz ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Dzielna, którego prezesem jest Józef Ślęzak. Gospodynie biorą także czynny udział w przedsięwzięciach organizowanych przez MDK. Swoimi występami uświetniają coroczne kusoki, dożynki gminne i powiatowe oraz babę wielkanocną. Chętnie biorą udział także w festynie parafialnym oraz Festiwalu Pieśni i Poezji Maryjnej w Mroczkowie Gościnnym.
W KGW w Dzielnej nie brakuje członkiń szczególnie utalentowanych, które reprezentowały swoje środowisko na wielu przeglądach i konkursach. Jedną z nich jest Danuta Kędziora, która zdobyła liczne wyróżnienia biorąc udział w Festiwalu Przyśpiewki Ludowej w Przedborzu oraz na Dniach Opoczna. Józefa Marszałek to natomiast ceniona przez koleżanki twórczyni ludowa. Wykonuje przykuwające uwagę pisanki, palmy wielkanocne oraz kwiaty bibułowe, ma również doskonały kontakt z młodzieżą, z którą spotyka się w szkołach prowadząc warsztaty.
W repertuarze koła kluczowe miejsce zajmują okolicznościowe wiersze i piosenki autorstwa najstarszej członkini Marianny Ksyty, która od 2005 roku należy do opoczyńskiego klubu literackiego ?Nad Wąglanką?. Jest autorką książki ?Kocham Cię ziemio rodzinna?, w której opisuje mieszkańców Dzielnej, panujące tam zwyczaje oraz elementy tradycyjnego folkloru. Jej poezja przepełniona jest miłością do ukochanej wioski oraz małej ojczyzny, czyli ziemi opoczyńskiej. W swej publikacji Marianna Ksyta pisze:

Wiosko moja, wiosko rodzinna,
Jakaś od wszystkich wiosek inna,
Taka miła, taka kochana
Taka od rana już rozśpiewana.

W wierszach Marianny Ksyty nie brak również motywów religijnych, które wykorzystywane są przez członkinie podczas Festiwalu Pieśni i Poezji Maryjnej. Twórczość poetycka to niejedyne jej zasługi. Marianna Ksyta to także utalentowana twórczyni ludowa, a wykonane przez nią bibułowe kwiaty, pająki i zabawki zapierają dech w piersiach.
Dawniej członkinie koła spotykały się w prywatnych mieszkaniach. W 2009 roku została oddana do użytku świetlica wiejska, która została stałym punktem spotkań KGW. ? To miejsce stało się naszym azylem. Tu odbywają się próby przed naszymi występami, tu przygotowujemy także potrawy na różne okolicznościowe imprezy. Staramy się spotykać we wspólnym gronie chociaż raz z miesiącu, by omówić nurtujące nas sprawy ? powiedziała Grażyna Miśkiewicz.
Panie z KGW z Dzielnej kultywują regionalną tradycję głównie poprzez ubieranie się w stroje ludowe, uświetniając w ten sposób wiele lokalnych imprez oraz uroczystości kościelnych. Poza tym przygotowują wieńce dożynkowe oraz uczą się ludowych piosenek i przyśpiewek.
Gospodynie integrują się ze sobą oraz z innymi mieszkańcami wioski zarówno podczas wzlotów, jak i upadków. Gdy w 2005 roku została zniszczona w Dzielnej zabytkowa kapliczka, członkinie chętnie uczestniczyły w jej odbudowie. Gdy prace zostały zakończone, panie przygotowały oprawę muzyczną odprawianej z tej okazji mszy oraz zadbały o wystrój odbudowanej kapliczki. Gospodynie wspomogły także występem wieczór autorski swojej koleżanki, poetki Marianny Ksyty, który odbył się w marciu 2008 roku. ? Śpiewałyśmy ludowe piosenki oraz recytowałyśmy wiersze autorki ? wspomina przewodnicząca Krystyna Wiktorowicz.
Dużym wyzwaniem dla KGW z Dzielnej było przygotowanie w 2010 roku po raz pierwszy stoiska na wielkanocną babę. ? Jesteśmy zdania, że sprostałyśmy temu zadaniu, zdobywając nowe doświadczenie i umiejętności ? powiedziała Danuta Kędziora. W czerwcu 2011 roku dużym przeżyciem duchowym była dla gospodyń prymicja ks. Tomasza Cabaja ? mieszkańca Dzielnej, w którą koło aktywnie się włączyło.
W lipcu, wspólnie z OSP i miejscowym klubem sportowym, KGW zorganizowało na boisku szkolnym festyn rodzinny, połączony z zawodami oraz wieloma innymi atrakcjami. ? To było pierwsze nasze tego typu przedsięwzięcie. Początki zawsze są trudne, ale najważniejsze jest dla nas to, że w Dzielnej są chętni ludzie do organizacji czegoś nowego. Wierzymy, że ta impreza wejdzie na stałe do naszego kalendarza ? powiedziała Grażyna Miśkiewicz.
W sierpniu gospodynie także nie próżnowały. Z racji tego, że Dzielna była gospodarzem dożynek parafialnych, członkinie KGW przygotowały na tę okoliczność ciekawy program artystyczny.
A co dzielnianki uważają za swój największy sukces? ? Przede wszystkim to, że koło nigdy nie zaprzestało swojej działalności. Jesteśmy także dumne z tego, że garną się do niego dzieci i młodzież. Nasze najmłodsze członkinie Dagmara Jurek i Julia Turlińska mają jedynie po siedem lat? ? powiedziała z uśmiechem Krystyna Wiktorowicz.
A jakie plany na przyszłość mają członkinie koła? ? Chciałybyśmy dalej się rozwijać, zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności, aby realizować swoje pasje. Poza tym planujemy zorganizować zabawę karnawałową i kolejny festyn rodzinny ? podsumowała Danuta Kedziora.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 49 (804) z dnia 7 Grudnia 2012r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »