Dwóch Bartoszów w europejskiej czołówce

Kajakarstwo górskie

Trzech zawodników Ludowego Klubu Kajakowego Drzewica wystąpiło w Mistrzostwach Europy Juniorów i Młodzieżowców w slalomie kajakowym. Kanadyjkarz Bartosz Łęgosz i kajakarz Bartosz Dębowski, którzy awansowali do finałów w swoich konkurencjach.
Europejski czempionat rozgrywano od 6 do 9 września w słoweńskim Solkan koło Novej Goricy (region Goric?ka, tuż przy granicy z Włochami). Górale rywalizowali na torze slalomowym wytyczonym na rzece Soc?a, której wody spływają z Alp Julijskich.
W skład reprezentacji Polski wchodziło trzech juniorów LKK Drzewica ? startujący w C?1 Bartosz Łęgosz i Paweł Smolarski oraz specjalista od K?1, Bartosz Dębowski. Naszych górali wspierał obecny w Słowenii trener LKK, Włodzimierz Dębowski.
Drzewiczanie rozpoczęli starty w czwartek, 6 września, kiedy to przeprowadzono juniorskie kwalifikacje. O klasyfikacji decydował czas lepszego z dwóch przejazdów.
Bartkowi Dębowskiemu przyszło rywalizować z 60 kajakarzami. Główne zadanie ? zajęcie miejsca w czołowej trzydziestce ? zostało wykonane. Dębowski miał 21. czas, dzięki czemu pewnie awansował do kolejnej fazy mistrzostw.
W konkurencji C?1 z udziałem 37 osad Ludowy Klub Kajakowy odniósł połowiczny sukces. Z awansu cieszył się tylko Bartek Łęgosz, który wywalczył 19. miejsce. Pecha miał Paweł Smolarski. Trącił za dużo bramek i ostatecznie został sklasyfikowany na 23. pozycji. A do półfinału wchodziła tylko najlepsza dwudziestka.
Przejazdy półfinałowe rozegrano dwa dni później, 8 września. Tego dnia ze Słowenii nadeszły same dobre wieści, ponieważ nasi zawodnicy zaliczyli świetne starty.
W kanadyjkach jedynkach klasę pokazał Bartosz Łęgosz. Uzyskał czas 123,85 s (przy 2 punktach karnych), co dało mu 8. miejsce i awans do finału. Najlepszym półfinalistą był Niemiec Lukas Rohan (118,53 s).
Sukces klubowego kolegi powtórzył kajakarz Bartosz Dębowski. Popłynął świetnie ? szybko i czysto. W efekcie z 9. rezultatem (110.65 s) dostał się do decydującej rozgrywki. Pierwsze miejsce zajął Niemiec Stefan Hengst (106,74 s).
Już sam awans do finałów należy uznać za duże osiągnięcie naszych zawodników. W swoich konkurencjach pokonali wielu znakomitych górali z całej Europy, okazując się najlepszymi z Polaków.
Juniorskie przejazdy finałowe odbyły się w niedzielę. W bardzo silnej obsadzie drzewiczanie nie należeli do faworytów, ale dzielnie walczyli o jak najlepsze miejsca.
Bartek Łęgosz przepłynął trasę w 124,51 s. Zarobił jednak 52 punkty karne i z rezultatem 176,51 zajął 8. miejsce ? takie samo jak w półfinale. Złoty medal zdobył Niemiec Franz?Xaver Strauss (115.32 s).
Sobotnią lokatę ponowił również Bartek Dębowski. W finale miał czas 110,77 s bez punktów karnych, dzięki czemu wywalczył 9. miejsce w Europie. Wygrał Niemiec Stefan Hengst (105.33).

Wyniki finałów konkurencji indywidualnych z udziałem zawodników LKK Drzewica

C?1 juniorów
1. Franz?Xaver Strauss (Niemcy) ? 115,32
2. Dennis Soeter (Niemcy) ? 118,08 (2)
3. Aleksandr Owchinnikow (Rosja) ? 121,07 (2)
4. Jason Brothier (Francja) ? 121,71
5. Cedric Joly (Francja) ? 121,75 (2)
6. Jokin Sanchez (Hiszpania) ? 124,10 (2)
7. Martin Mracna (Słowacja) ? 125,43
8. Bartosz Łęgosz ? 176,51 (52)
9. Florian Breuer (Niemcy) ? 178,66 (54)
10. Lukas Rohan (Czechy) ? 278,22 (152)

K?1 juniorów
1. Stefan Hengst (Niemcy) ? 105,33
2. Bastien Damiens (Francja) ? 105,83
3. Andrej Malek (Słowacja) ? 106.65 (2)
4. Tom Scianimanico ? (Francja) 107,35
5. Miroslav Urban (Słowacja) ? 108,12 (2)
6. Michael Wilson (Wielka Brytania) ? 109,44
7. Martin Srabotnik (Słowenia) ? 110,24 (2)
8. Bradley Forbes?Cryans (Wielka Brytania) ? 110,56 (2)
9. Bartosz Dębowski ? 110,77
10. Nikita Gubenko (Rosja) 167,45 ? (56)

Po zakończeniu konkurencji indywidualnych rozegrano walkę drużynową. Juniorzy LKK wchodzili w skład trzech reprezentujących Polskę zespołów. Medalu nie udało im się zdobyć.
Osada Bartosz Łęgosz ? Paweł Smolarski płynęła w drużynie C?2x3 wspólnie z dwójkami Michał Kołomański ? Eryk Lejmel (KKK Kraków) i Paweł Zwoliński ? Jakub Olszowski (Start Nowy Sącz). Z czasem 174,10 (8) Polacy zajęli 5. miejsce na 6 ekip. Zwyciężyła Rosja ? 154,35 (4).
W C?1x3 startowali: wychowanek LKK Michał Kołomański, Paweł Smolarski i Bartosz Łęgosz. Drzewiczanie osiągnęli rezultat 148,33 (10), co dało im 6. pozycję na 11 drużyn. Wygrali Niemcy wynikiem 134,97 (0).
Do zespołu K?1x3 został wybrany Bartek Dębowski, który płynął razem z Kacprem Ćwikiem (Start Nowy Sącz) i Erykiem Lejmelem. Polscy kajakarze, osiągając rezultat 128,63 (4), uplasowali się na 6. miejscu w gronie 14 zespołów. Złoto przypadło Czechom (122,65).
Dodajmy, że podczas Mistrzostw Europy reprezentacja Polski zdobyła cztery medale. Dwa brązowe wywalczyli w konkurencjach indywidualnych młodzieżowcy ? dwójka kanadyjka Dariusz Chlebek ? Dominik Węglarczyk i kajakarz Rafał Polaczyk. Dwa krążki dołożyły zespoły ? złoto drużyna młodzieżowców C?2x3 a brąz juniorki K?1x3.