tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Poświętne

 Dwustu lat!

 
W poniedziałek, 23 listopada mieszkaniec Dęby Opoczyńskiej, twórca ludowy Józef Skorupa obchodził 100. urodziny. Oficjalne uroczystości z tej okazji odbyły się dzień wcześniej.

Obchody setnych urodzin Józefa Skorupy rozpoczęła msza w intencji jubilata odprawiona w kościele parafialnym w Kraśnicy w przeddzień jubileuszu, 22 listopada. Bezpośrednio po niej, w świątyni, życzenia do pana Józefa skierowali przedstawiciele władz gminy Poświętne, KRUS-u oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dębie a ksiądz proboszczJacek Bajon odczytał życzenia od ordynariusz diecezji radomskiej, bpa Henryka Tomasika.
Drugą częścią obchodów było spotkanie z władzami samorządowymi i zaproszonymi gośćmi, zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Domu Ludowym w Dębie. Tu odśpiewano jubilatowi „Dwieście lat”, a za jego zdrowie wzniesiono toast lampką szampana. W trakcie wspólnego obiadu pan Józef zdradzał zebranym własną receptę na długowieczność, wykazał się również dużym poczuciem humoru radując się z obecności wielu kobiet.
Pan Józef pochodzi z wielodzietnej rodziny mieszkającej w Dębie. Po śmierci matki, jako mały chłopak pomagał i pracował u tutejszych gospodarzy. W 1934 roku osiadł na ojcowiźnie swojej żony w Dębie, gdzie mieszka do dzisiaj. Do 1994 roku prowadził własne gospodarstwo rolne. W 1931 roku służył jako starszy strzelec w 29 Baonie Korpusu Ochrony Pogranicza w Suwałkach, w 1932 roku nadano mu odznakę strzelecką III klasy. Wspominając okres drugiej wojny światowej przywołuje dzień, w którym podczas odwiedzin mjra Hubala w leśniczówce w Dębie opiekował się jego koniem.
Od lat dziecięcych zajmuje się plecionkarstwem, wykonuje różne przedmioty, głównie kapelusze ze słomy. Jego wyroby znalazły uznanie w wielu konkursach, w których zajmował czołowe lokaty, a jego kapelusze słomkowe znajdują się w zbiorach wielu muzeów. Uczestniczył również w pokazach swojej pracy twórczej, w lekcjach muzealnych i audycjach telewizyjnych. W 1987 roku Centralny Związek Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego CEPELIA nadał mu tytuł twórcy ludowego i został wpisany do Rejestru Twórców Ludowych, natomiast w kwietniu 2009 roku został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. Plecionkarstwo jest jego pasją do dziś, cierpliwie wyplata swoje kapelusze i chętnie pokazuje tę sztukę innym. A jego recepta na długowieczność? Zawsze być pogodnie usposobionym, nie irytować się, żyć w zgodzie ze wszystkimi.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 47 (646) z dnia 27 Listopada 2009r.
W dziale Poświętne dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »