tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Kultura

 Dwudniowe święto tańca

 
Najbliższy weekend upłynie w Opocznie w tanecznych rytmach, a to za sprawą tancerzy, którzy wezmą udział w turniejach tańca towarzyskiego, organizowanych przez Centrum Tańca i Ruchu TICO. Doroczny turniej tańca towarzyskiego o Puchar Burmistrza Opoczna stał się już tradycją i wszedł na stałe do kalendarza imprez odbywających się w naszym mieście

W tym roku organizator turnieju, Centrum Tańca i Ruchu TICO zaproponowało nową, dwudniową formułę rozgrywania tanecznych zawodów:
15 czerwca ? II Międzyklubowy Turniej Tańca dla par początkujących,
16 czerwca ? XVII Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Opoczna.
Historia turniejów tańca towarzyskiego w Opocznie rozpoczęła się w 1995 roku od międzyklubowego turnieju tańca, rozrywanego pod patronatem dyrektora Miejskiego Domu Kultury. W zawodach w hali sportowej ZSS nr 1 wystartowało wówczas ok. 40 tanecznych duetów, reprezentujących Końskie, Rejowiec Fabryczny oraz TICO. W tym samym roku Opoczyński Klub Taneczny TICO został zarejestrowany w Polskim Towarzystwie Tanecznym i od tej pory zmagania taneczne w Opocznie odbywały się już w ramach działalności statutowej i zgodnie z rygorystycznymi przepisami PTT, nakładającymi na organizatorów szereg wymogów.
Przez kolejne lata turniej tańca towarzyskiego o Puchar Burmistrza Opoczna stawał się coraz popularniejszy w środowisku tanecznym, głównie za sprawą rodzinnej atmosfery panującej na zawodach, żywiołowemu dopingowi licznej widowni oraz zaanagażowaniu sponsorów, których udział przyczyniał się wydatnie do sukcesu organizacyjnego turnieju. Stał się on wizytówką miasta. O samym Opocznie zaczęto mówić nie tylko w kontekście produkcji płytek ceramicznych, folkloru i piłki nożnej ? popularnej za sprawą II?ligowej Ceramiki Opoczno ? ale również jak o ośrodku tanecznym, z którego w świat wyszła spora grupa wychowanków odnosząca dalej sukcesy na tanecznych parkietach.
Dobre opinie o organizacji zawodów w Opocznie znajdowały swoje odbicie w rosnącej z roku na rok frekwencji w turniejach oraz w wysokich ocenach obserwatorów z ramienia Polskiego Towarzystwa Tanecznego. Te ostatnie wpłynęły na decyzję o dwukrotnym pod rząd powierzeniu opocznianom organizacji jednej z najważniejszych imprez tanecznych województwa łódzkiego ? Pucharu Okręgu Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Tanecznego. Było to nie lada wyróżnienie bowiem zdarzyło się to pierwszy w historii okręgu łódzkiego PTT, żeby impreza rozgrywana była poza stolicą województwa.
Frekwencja uczestników wzrosła od 40 tanecznych duetów reprezentujących trzy kluby w 1995 roku do przeszło 220 par reprezentujących 48 klubów i szkół tańca z całej Polski. Na zawody do Opoczna zjeżdżali zawodnicy m.in. ze Szczecina, Nowego Targu, Mszany, Poznania, Rzeszow, Kalisza, Tarnowa, Zamościa, Chełma, Katowic, Wrocławia, Jeleniej Góry. Dodatkowego splendoru turniejom w Opocznie dodawali specjalni goście, którzy zgadzali się na pokazy taneczne w naszym mieście. Gośćmi turniejów tańca w Opocznie byli m.in.: Wiktor Kiszka i Małgorzata Garlicka ? mistrzowie Polski w stylu standardowym, siódma para świata; Marek Fiksa i Kinga Jurecka ? mistrzowie Polski w tańcach latynoamerykańskich.
Jako zawodnicy w turniejach w Opocznie brali udział późniejsi mistrzowie tańca oraz celebryci znani z telewizyjnego ekranu: Anna Bosak, Kamila Kajak, Paulina Biernat (partnerka Michała Szpaka w "Tańcu z gwiazdami"), Krystian Radziejowski ? aktualny mistrz Polski w tańcach latynoamerykańskich, Agnieszka Kaczorowska znana jako Bożenka z "Klanu" i wielu, wielu innych.
Początek XXI wieku przyniósł dwie istotne. Pierwszą było przeniesienie zawodów tanecznych do nowybudowanej hali sportowej przy ZSS nr 3. Drugą ? przemiany organizacyjne samego TICO. Od 2003 roku klub rozpoczął samodzielną działalność pod szyldem Studio Tańca TICO. W tej też formie Studio Tańca TICO dotrwało do jubileuszu 20?lecia swojej działalności.
Wraz z końcem ubiegłego roku TICO przeszło kolejną transformację. W miejsce Studia Tańca powołane zostało do życia Centrum Tańca i Ruchu TICO, którego właścicielem jest Tomasz Miękus, wieloletni tancerz opoczyńskiego klubu, posiadacz mistrzowskiej klasy tanecznej. Młoda krew w klubie od razu zaowocowała nowymi pomysłami na roszerzenie dotychczasowej o organizację m.in. wszelkich zajęć ruchowych, mających wpływ na kondycję i stan zdrowia mieszkańców miasta, gminy i regionu. Stęd też w Centrum Tańca i Ruchu prowadzone są zajęcia nie tylko stricte taneczne, ale również ruchowe: aerobik, pilates, fitness, step fitness, zumba i ćwiczenia pod nazwą "Zdrowy kręgosłup".
Nową ofertą objęto również organizację zawodów tanecznych. Stąd też w najbliższy weekend po raz pierwszy w Opocznie tancerze będą rywalizować na parkiecie przez dwa dni.
Pierwszego dnia, w sobotę 15 czerwca, na parkiecie zaprezentują się najmłodsi tancerze. Rywalizować oni będą w II Międzyklubowym Turnieju Tańca dla Par Początkujących i Niesklasyfikowanych. W turnieju udział mogą wziąć wszyscy chętni, znający choćby kroki podstawowe. W zawodach tych nie liczy się aż tak bardzo wynik, ale sama możliwość zaprezentowania się na parkiecie oraz zdobywanie pierwszych tanecznych szlifów. W ubiegłym roku impreza ta zgromadziła na swym starcie przeszło 100 dziecięcych i młodzieżowych par tanecznych. Początek o godzinie 14.00.
Niedziela ? 16 czerwca ? to popis par sportowych, posiadających klasy taneczne. Zawody będą rozgrywane w trzech blokach tanecznych: o 10.00, 13.00 i 17.30. Reprezentanci Opoczna przystępują do turnieju ze sporymi szansami na zdobycie miejsc w finałach i na podium zawodów.

Program zawodów:

15 czerwca
II Międzyklubowy Turniej Tańca dla par początkujących
14.00 ? kategoria "Pierwszy taneczny krok" (dla par tańczących od 5 miesięcy) w trzech kategoriach wiekowych: 7?9 lat, 10?13 lat, powyżej 14; kategoria "Start" dla par tańczących pierwszy rok: 7?8 lat, 9?12 lat, 13?14 lat, powyżej 15 lat; rekreacja: 8?9 lat, 10?11 lat, 12?13 lat, 14 ? 15 lat.

16 czerwca
XVII Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Opoczna.
10.00 ? blok poranny startują kategorie:
* 10?11 lat, klasa E
* 12?13 lat, klasa D
* 12?13 lat, klasa C
* 14?15 lat, klasa D
13.00 ? blok południowy z udziałem par kategorii:
* 14?15 lat, klasa E
* 14?15 lat, klasa C
* powyżej 15 lat, klasa D
* powyżej 15 lat, klasa C
17.30 ? Wieczorna Gala Taneczna z udziałem par tańczących w kategoriach:
* 12?13 lat, klasa E,
* 14?15 lat, klasa B,
* powyżej 15, klasa E,
* powyżej 15, klasa B.

Obydwa turnieje odbędą się w hali sportowej ZSS nr 3. Bilety do nabycia przed imprezą. Dzieci do lat 7 ? wstęp wolny.
Patronat medialny nad II Międzyklubowym Turniejem Tańca oraz XVII Ogólnopolskim Turniejem Tańca o Puchar Burmistrza Opoczna objęła redakcja Tygodnika Opoczyńskiego.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (831) z dnia 14 Czerwca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »