tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ kat. C+E - kraj, wysokie stałe ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Żarnów

 Dwie w jednym

 
O aktywności Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego w Żarnowie niech świadczy fakt, że 9 października odbyły się jednocześnie dwie imprezy

Jedną z nich był IV Rajd śladami Kazimierza Wielkiego, organizowany wspólnie przez Klub PTTK przy Zespole Szkolno–Gimnazjalnym w Przedborzu i wydatnej pomocy Urzędu Miasta. Na starcie pojawiło się ok. 240 osób z Aleksandrowa, Białaczowa, Bujen, Dąbrowy nad Czarną, Miedznej Drewnianej (zdobyli trzecie miejsce w konkursie wiedzy o Kazimierzu Wielkim), Petrykóz (drugie miejsce w konkursie), Przedborza, Skotnik, Szczercowa, Woli Krzysztoporskie. Jak zwykle Oddział PTTK w Żarnowie zadbał o pamiątkowe plakietki rajdowe z wizerunkiem króla Kazimierza Wielkiego, którego 700–lecie urodzin obchodzimy w tym roku. Nowo przyjętym, piętnastu członkom PTTK wręczone zostały legitymacje (12 uczniom gimnazjum w Szczercowie a 3 uczniom ZSG w Przedborzu).
Równolegle z wyżej opisanym rajdem 50–osobowa grupa członków i sympatyków Oddziału PTTK w Żarnowie wybrała się na wycieczkę na Podlasie. Celem było pokazanie wielu kultur i religii przenikających się na tym terenie oraz wizyta w Narwiańskim Parku Narodowym. Zwiedzili Kurowo, w którym znajduje się dyrekcja parku i ścieżka dydaktyczna biegnąca nad bagnami i szuwarami rozlewisk Narwi. Najmniejszym miastem na Podlasiu liczącym ok. 1000 mieszkańców jest Suraż, w którym obejrzeli prywatne muzeum ze zbiorami archeologicznymi i numizmatycznymi. Potem przyszła kolej na Choroszcz, miasto, w którym Jan Klemens Branicki wybudował letni pałac. Obecnie zwiedzać można Muzeum Wnętrz Pałacowych i piękny park w stylu francuskim. Miejscem szczególnym w województwie podlaskim jest Tykocin, miasto nad Narwią zwane perłą baroku. Zachowało się tu wiele obiektów krajoznawczych m.in. synagoga, w której zgromadzono przedmioty związane z kultem religijnym Żydów (obecnie jest jednym z oddziałów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku). W niedzielę, 10 października turyści przez Supraśl i Krynki dotarli do Kruszynian, w których w XVII wieku osiedlili się tatarzy tworząc skupisko ludności wyznania muzułmańskiego. Można tu zwiedzić meczet i mizar (muzułmański cmentarz), a w tatarskiej jurcie skosztować tatarskich potraw. Dżenetta Bogdanowicz, właścicielka lokalu gastronomicznego, gościła m.in. księcia Karola, który zwiedził Kruszyniany i częstowany był tatarskimi potrawami. Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarła Grabarka – niezwykle sanktuarium, główny ośrodek pielgrzymkowy prawosławia w Polsce. Zwiedzili cerkiew Przemienienia Pańskiego z 7 tysiącami krzyży wotywnych oraz kapliczką nad cudownym źródełkiem. W ocenie uczestników wycieczka pozwoliła na poznanie „polskiego Orientu” i przyczyniła się do pełniejszej integracji członków Oddziału PTTK w Żarnowie.


Włodzimierz Szafiński   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 42 (693) z dnia 21 Października 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »