tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Firma budowlana zatrudni brygadę murarzy. tel. ...
czytaj dalej »

Sprzedam drewno opałowe i kominkowe 511 542 ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Zdrowie

 Dwie strony tego samego medalu

 
Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy

Wiek średni to czas wielkiego przełomu. Zmiany dokonują się na wszystkich możliwych płaszczyznach - fizycznej, psychicznej oraz społecznej, a menopauza i andropauza to nieodłączne części tych przemian. Naturalny proces biologiczny, nieuchronnie spotka każdego - zarówno kobiety jak i mężczyzn. A skoro nie można zmienić tego co nieuniknione, trzeba te zmiany zaakceptować, żeby nadal czuć się dobrze i żyć pełnią życia.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy (IMS) ustanowiły 18 października Światowym Dniem Menopauzy i Andropauzy. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy oraz sposoby walki z objawami i następstwami zmian zachodzących w organizmie około 50 roku życia. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny można łatwo złagodzić dolegliwości związane ze starzeniem się organizmu, a część z nich nawet całkowicie wyeliminować. Należy podkreślać jak ważne dla zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia są regularne badania, prawidłowa dieta oraz aktywny tryb życia. Wskazanie właściwej drogi radzenia sobie z problemem starzenia jest szczególnie istotne ze względu na liczbę osób, których dotyczy. Mianowicie w Polsce blisko 6 milionów kobiet i 5 milionów mężczyzn to osoby po 50 roku życia ((dla porównania - dzieci i młodzieży w wieku szkolnym jest 6 mln). Według WHO do 2030 r. na świecie będzie 1,2 miliarda kobiet i 1 miliard mężczyzn po 50 roku życia, a każdego roku przybywa ich około 100 tys.
Właśnie w tym okresie życia człowieka mamy do czynienia z zahamowaniem czynności gonad. O ile menopauza dotyczy niemal wszystkich kobiet, to andropauzie ulega ok. 10% mężczyzn. W miarę starzenia się mężczyzn, ten wskaźnik wzrasta, niemniej trudno mówić o podobieństwach między menopauzą a andropauzą. Wielu mężczyzn może zachować do późnej starości czynności hormonalne i rozrodcze gonad.
Kobiece sprawy
Menopauza z medycznego punktu widzenia oznacza, związaną z wiekiem dysfunkcję jajników i zmniejszenie wydzielania przez nie estrogenów - hormonów odpowiadających za blisko 400 przemian metabolicznych w organizmie kobiet. Ten naturalny proces przygotowuje kobietę do wejścia w okres poprodukcyjny, bowiem wygasają jej czynności rozrodcze. Obniża się też poziom libido, choć menopauza nie oznacza końca aktywności seksualnej, jak się potocznie uważa. Osłabieniu ulega węzeł sercowo-naczyniowy, co zwiększa statystycznie ryzyko zawałów serca - jedną z częstszych chorób kobiet w okresie menopauzalnym, wiotczeje skóra i słabnie siła mięśni. Dodatkowo, pojawia się suchość pochwy wzmagająca dyskomfort przy współżyciu. Okres menopauzalny jest również często przyczyną rozwoju groźnych schorzeń: nadciśnienia i miażdżycy, osteoporozy, cukrzycy typu II, nowotworów, czy otyłości. Menopauzie przypisuje się również obniżenie jakości życia kobiet i zwiększenie podatność na wahania nastrojów, co jest efektem spadku stężenia hormonów (estrogenu i progesteronu). Do pozostałych fizycznych objawów należą: uderzenia gorąca, nocne poty, bezsenność, trudności w koncentracji, depresja, bolesność podczas stosunku oraz częste infekcje w układzie moczowo-płciowym.
Szczególną rolę w redukcji wszystkich tych objawów odgrywa edukacja dotycząca prozdrowotnego trybu życia oraz stosowanie bezpiecznej diety oraz profilaktyki w postaci suplementacji fitohormanami (w przeciwieństwie do hormonalnej terapii zastępczej jest to nieinwazyjny sposób pomagający w łagodzeniu objawów menopauzy naturalnymi składnikami pochodzącym z roślin).

Męskie sprawy
Główną przyczyną andropauzy jest spadek stężenia androgenów, a szczególnie testosteronu. Wynika to z osłabienia funkcji hormonalnych jąder po 50. roku życia, co przekłada się na rozwój chorób wieku starszego (miażdżycy tętnic, nowotworów), a także w znaczny sposób przyspiesza proces starzenia się organizmu. Możliwość wystąpienia andropauzy w większym stopniu zależy od stanu zdrowia niż od wieku. Większym ryzykiem są obarczeni mężczyźni ze złymi nawykami żywieniowymi, palący tytoń, nadużywający alkohol, cierpiący na choroby - nadciśnienie, cukrzycę, chorobę wieńcową, podwyższony poziom cholesterolu, przerost gruczołu krokowego, czy też predysponowani genetycznie do przedwczesnego starzenia się.
W odróżnieniu od menopauzy, andropauza nie jest poprzedzona wystąpieniem jednego charakterystycznego objawu. Można tu raczej mówić o zespole czynników ujawniających się w różnym stopniu. Do takich typowych czynników zaliczamy: stan wzmożonego napięcia, zmienność nastroju, uderzenia gorąca, kłopoty ze snem, trudności w zapamiętywaniu, zmęczenie, bóle kostno-stawowe, problemy z erekcją, spadek pożądania seksualnego i zmniejszona satysfakcja z życia seksualnego - typowe sygnały świadczące o andropauzie. Mężczyźni często je ignorują, nie konsultując ich z lekarzem. Tymczasem zaleca się, by mężczyźni po przekroczeniu 50. roku życia kontrolowali stan zdrowia u lekarza specjalisty - endokrynologa, urologa, androloga.
Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy w Polsce powinien przede wszystkim uświadamiać, że menopauza i andropauza to nie choroba, że dokuczliwe objawy można łagodzić, że wchodzenie w ten etap życia to nie powód do wstydu i załamania. Najważniejsze to mieć świadomość zachodzących zmian i regularnie kontrolować stan swojego zdrowia. Oprócz regularnych badań kontrolnych, stosowania diety oraz aktywności fizycznej warto również zaopatrzyć się w preparat, który nie tylko złagodzi objawy menopauzy i andropauzy, ale również korzystnie wpłynie na samopoczucie.
Punktem wyjścia do przeciwstawienia się konsekwencjom starzenia się jest akceptacja zachodzących zmian i odpowiednia profilaktyka. Przecież życie podsuwa wiele radości, wystarczy śmiało po nie sięgnąć.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 40 (639) z dnia 9 Października 2009r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »