tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Tomaszowskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. zatrudni ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Sprzedam duże mieszkanie w Opocznie - 608 570 ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Finanse

 Duży, mały 1 procent podatku

 
Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, za 2008 rok jeden procent podatku przekazało organizacjom pożytku publicznego, ponad 7,3 mln osób

Historia przekazywania jednego procenta podatku na ogranizacje pożytku publicznego zaczęła się kilka lat temu. Początkowo zainteresowanie taką właśnie pomocą było bardzo małe, w pierwszym roku swój jeden procent podatku na OPP przekazało zaledwie 80 tys. osób. Dało to wpływ do kas OPP w wysokości 10 mln zł. Kolejne lata były lepsze, jednak specjalnych powodów do zadowolenia nie było. Przełom nastąpił w roku 2007 kiedy w czasie rozliczeń na przekazanie 1% swojego podatku zdecydowało się blisko 5 mln osób, czyli co piąty podatnik. W rozliczeniach w 2008 roku 1 procent przekazał już co trzeci podatnik. W tym roku pobity został jednak absolutny rekord z jednego procenta podatku uzbierało się blisko 400 mln złotych dla OPP. Według informacji uzyskanych od naczelnika opoczyńskiego Urzędu Skarbowego Waldemara Plewy, w powiecie opoczyńskim w tym roku 1% swojego podatku na Organizacje Pożytku Publicznego przekazało 5240 osób, co dało 349.787 zł. Jest to naprawdę duża kwota.
Ministerswo przewiduje, że przyszły rok może być jeszcze lepszy, ponieważ rząd przygotowuje ułatwienia w dzieleniu się podatkiem. Ułatwienia będą polegać na przerzuceniu obowiązku złożenia rozliczenia PIT z pracownika na pracodawcę. W tym wypadku pracownik będzie musiał tylko wskazać pracodawcy wybraną fundację bądź stowarzyszenie, a reszta zrobi się, praktycznie rzecz ujmując, sama. Istnieje więc nadzieja, że z roku na rok inicjatywa oddawania 1% podatku rozszerzy się, może nie na wszystkich obywateli, ale na ich większą część.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 40 (639) z dnia 9 Października 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »