tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Drzewica oczami artystów

 
W piątek, 28 września w Ośrodku Kultury Gminy i Miasta odbyło się uroczyste otwarcie wystawy będącej pokłosiem II Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego ?Spacer ulicami miasta? pod patronatem burmistrza DrzewicyNa zdjęciu artyści i ich dziełaJak już pisaliśmy, druga edycja pleneru została przeprowadzona w lipcu, gromadząc dwudziestu dziewięciu twórców z całego kraju. Do Drzewicy przyjechali artyści profesjonalni i nieprofesjonalni z Redy, Ząbek, Łodzi, Zgierza, Konstantynowa Łódzkiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Opoczna, Modrzejowic, Radomia, Wierzbicy, Przytyku, Odrzywołu, Gałek Rusinowskich i Bielin. Silną reprezentację wystawili także miejscowi twórcy.
Uczestnicy wykonywali prace na płótnie w technice olejnej lub akrylowej oraz na papierze w technice dowolnej. Większość skupiała się na obiektach architektonicznych - zabytkach, ulicach, torze kajakowym, domach czy budynkach przemysłowych. Interesowano się również ludźmi i przyrodą.
Efektem pleneru jest kilkadziesiąt bardzo ciekawych prac z dziedziny rysunku i malarstwa, ukazujących różne obiekty i zakątki Drzewicy. Obrazy i rysunki zawisły na ścianach sal Ośrodka Kultury, a fotograficzne kopie wyeksponowano w poplenerowym folderze.
Piątkowy wernisaż przebiegał w bardzo miłej, kameralnej atmosferze, przy udziale artystów, ich rodzin, przedstawicieli samorządu, lokalnych instytucji i organizacji oraz mieszkańców. Wszystkich powitał dyrektor OKGiM Krzysztof Kowalski, który podziękował i pogratulował twórcom, wyrażając nadzieję na kolejne spotkania w Drzewicy. Krótkiego podsumowania przedsięwzięcia dokonała instruktora Alina Szymańska.
Burmistrz Janusz Reszelewski podkreślił, że artyści potrafili dostrzec piękno Drzewicy w elementach, które mieszkańcom już się opatrzyły, uchodzą za zwyczajne, normalne. - Pierwszy odruch to namalować zamek, kościół i tor kajakowy. Okazuje się jednak, że nawet zwykła brama może być tematem pięknego obrazu - powiedział.
Przy okazji poinformował, że wykonawca projektu i budowy Regionalnego Centrum Kultury właśnie w piątek dostarczył dwie koncepcje gmachu. Po wybraniu jednej z nich rozpoczną się prace projektowe, a w przyszłym roku ruszy budowa obiektu.
Burmistrz zaprosił wszystkich na trzecią edycję pleneru. Artystów pochwalił także proboszcz parafii w Drzewicy, ks. Adam Płuciennik. Życzył, by ich dzieła stały się niejako malarską monografią miasta. Po tradycyjnej lampce szampana uczestnicy wernisażu obejrzeli prace, korzystając z informacji zawartych w folderach. Przy poczęstunku mieli okazję porozmawiać z artystami.
Poplenerową wystawę można oglądać co najmniej do 10 października. Jak mówi Krzysztof Kowalski, stanowi ona preludium do planowanej ekspozycji w ramach dużego projektu pn. ?Dziedzictwo historyczne gminy Drzewica w oprawie artystycznej?, który OKGiM realizuje wspólnie z Łódzkim Domem Kultury.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 40 (795) z dnia 5 Października 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »