tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Aktualności

 Drogie skutki zimy

 

Jeszcze zima nie minęła, a drogowcy mają nowy powód do zmartwień: skąd brać pieniądze na utrzymanie i choćby cząstkowe remonty dróg. Minęły przecież zaledwie dwa miesiące 2010 roku, a tu w kasie widać dno, bo wszystko poszło na walkę z wyjątkowo uciążliwą zimą. Teraz zaś nastał czas łatania i walki z czasem. Nie wiadomo, kto wygra ten pojedynek - drogowcy czy zima, ale wiadomo, że będzie nas to bardzo drogo kosztowało.
Jak nam powiedział Andrzej Reszel z Zarządu Dróg Powiatowych, na zimowe utrzymanie dróg wydano już 221 tys. zł, podczas gdy zaplanowane było tylko 200 tys. A przecież przed ZDP jeszcze cały marzec, a potem listopad i grudzień. Najprawdopodobniej, ostrożnie szacując, zabraknie w tym roku ok. 100 tys. na ten cel. Jest to już taka kwota, która może przyprawić o ból głowy.
Najgorzej, po zimie, wyglądają drogi w okolicach Skroniny, Sitowej, Radoni, Małych Końskich. Źle też jest na drogach koło Świerczyny, Trzebiny, Libiszowa, Woli Załężnej czy Zameczku. Nie wiadomo czy na tych odcinkach wystarczy remont cząstkowy (czyli łatanie), czy też trzeba będzie starać się o środki na nowe nakładki, które pozwolą na zachowanie tych dróg w dobrym stanie przynajmniej przez dwie - trzy zimy. W ubiegłym roku taką nakładkę asfaltową położono na drodze w Miedznej i - co można sprawdzić - po ciężkiej zimie trzyma się ona zupełnie dobrze i nie wymaga remontu.
Tymczasem trzeba walczyć z ciągle nowymi dziurami i łatać je, zanim ktoś uszkodzi samochód. A ile jeszcze dziur powstanie do końca zimy? Trudno przewidzieć. Są odcinki, gdzie woda z polnych roztopów zbiera się tuż przy nitce jezdni, a nawet przelewa się przez nią. Gdy przyjdą zapowiadane mrozy, może dojść do rozsadzenia nawierzchni, a to już będą bardzo poważne (i kosztowne) straty.
Wcale nie weselej jest w Zarządzie Dróg Wojewódzkich. W naszym okręgu na zimowe utrzymanie dróg w tym roku wydanych zostało 400 tys zł. Dla porównania: całkowite koszty zimowego utrzymania dróg wojewódzkich za rok 2009 wyniosły 450 tys. zł, czyli - podobnie jak w przypadku powiatu - styczeń i luty pochłonęły zdecydowaną większość zaplanowanych środków i mogą w związku z tym wystąpić problemy pod koniec roku. Najprawdopodobniej trzeba będzie zwiększyć tegoroczny budżet do 1 mln zł.
Według naszych informacji, rozstrzygnięty już został przetarg na utrzymanie dróg wojewódzkich na terenie powiatu. Firma, która wygrała, będzie likwidować ubytki, jak tylko na to pozwoli pogoda, a więc najprawdopodobniej w kwietniu. Póki co, obwód na bieżąco usuwa pozimowe dziury.
Niewesoło jest też z drogami gminnymi. Tam, gdzie wcześniej położone zostały na drogach i ulicach nowe dywaniki, tam jest nieźle, ale na starszych nawierzchniach coraz częściej pojawiają się nowe wyrwy. Na ich łatanie gmina przeznaczyła w tym roku 200 tys. zł. Dla porównania: całkowity koszt zimowego utrzymania dróg w ubiegłym roku wyniósł 141 tys. zł. Czy te dodatkowe 60 tys. zł okaże się wystarczające? Czas pokaże. Póki co - firma, która wygrała przetarg na utrzymanie dróg, stara się jak najszybciej reagować i łatać.
Jak już wspominaliśmy w poprzednim numerze TOP tragicznie wyglądał króciutki odcinek ul. Kossaka pomiędzy Piotrkowską i Biernackiego. Te dziury zostały już usunięte, podobnie jak na ul. Biernackiego. We wtorek, 2 marca łatana była ul. Mickiewicza. Połatane są (lub będą w najbliższych dniach) ulice Dworcowa i Rolna, a także uliczka wiodąca od Kopernika do Partyzantów. Te ulice w najbliższym czasie najprawdopodobniej doczekają się nowych nakładek (3 cm warstwy wyrównawczej i 3 cm warstwy ścieralnej), bo tylko w ten sposób uda się uniknąć ich całkowitego zdewastowania przez kolejne zimy.
Mimo wszystko opocznianie nie mogą (a raczej nie powinni) narzekać na stan dróg. W porównaniu do innych miast, w Opocznie jest rewelacyjnie. Kto nie wierzy niech spróbuje się przejechać do pobliskiego Tomaszowa. Tylko wcześniej radzimy sprawdzić stan uzębienia u dentysty, a następnie spisać testament. Tylko tak zabezpieczeni możemy ryzykować podróż do sąsiadów…


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 9 (660) z dnia 5 Marca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »