tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Do szkoły marsz

 





Trwa nabór do opoczyńskich placówek oświatowych – przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do klas pierwszych. Od jego wyników zależy nie tylko ilość oddziałów, które będą funkcjonować w nowym roku szkolnym, ale także wysokość subwencji oświatowej, jaką na przyszły rok budżetowy otrzyma gmina

Gmina, będąca organem prowadzącym publiczne przedszkola i szkoły podstawowe, przygotowała w tym roku nie lada niespodziankę dla rodziców sześciolatków. Z jednej strony, w ramach obniżania wieku szkolnego na mocy znowelizowanej ustawy o systemie oświaty, zachęca ich do posyłania dzieci do klasy pierwszej szkoły podstawowej. Z drugiej znacznie ogranicza możliwość zapewnionego ustawą wyboru między przedszkolem a pierwszą klasą, zamykając dotychczasowe oddziały dla dzieci sześcioletnich w przedszkolach. Taki zabieg może się gminie opłacić podwójnie – pękające w szwach od lat przedszkola znajdą miejsca dla dzieci młodszych, a za sześcioletnimi pierwszakami pójdą dodatkowe pieniądze w ramach subwencji oświatowej.
Przypomnijmy, że możliwość rozpoczęcia edukacji szkolnej przez dzieci sześcioletnie pojawiła się w 2009 roku, na mocy ustawy z 19 marca o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Jej zadaniem było zapewnienie dostępu do edukacji dla dzieci najmłodszych obniżenie wieku rozpoczynania obowiązku szkolnego do 6 lat oraz wprowadzenie obowiązkowej edukacji przedszkolnej dla dzieci pięcioletnich. Zgodnie z nowymi przepisami wszystkie sześciolatki obowiązkowo pójdą do pierwszych klas w 2012 roku. A, że wcześniej muszą odbyć roczne przygotowanie przedszkolne, to we wrześniu 2011 roku pięciolatki obowiązkowo pomaszerują do przedszkola. Jednak póki co, w trzyletnim okresie przejściowym, to rodzice mieli decydować czy ich sześcioletnia pociecha będzie kontynuować przygotowanie przedszkolne, czy rok wcześniej od rówieśników rozpocznie naukę w pierwszej klasie. W początkowym etapie rodzice raczej sceptycznie podeszli do reformy. Dobrowolnie na obniżenie wieku szkolnego zdecydowali się tylko nieliczni. Choć ich odsetek w 2010 roku był nieco większy, samorządy, na których barkach spoczął obowiązek wprowadzenia reformy, postanowiły nieco wpłynąć na decyzje rodziców, zamykając przedszkola dla sześciolatków. Rodzicom pozostawiono wybór albo zerówka w szkole podstawowej, albo pierwsza klasa. A przecież właśnie tego przejścia, z przyjaznego przedszkola do dużej szkoły, najbardziej obawiali się rodzice. Działania gminy, choć bez wątpienia stanowią ingerencję w decyzje rodziców, są w pełni zgodne z prawem.
Ustawa z 7 września 1991 roku o systemie oświaty w katalogu miejsc, w których dziecko może realizować wychowanie przedszkolne, wymienia: przedszkole, inne formy wychowania przedszkolnego (dla dzieci 3–5–letnich) oraz właśnie oddziały przedszkolne zorganizowane w szkołach podstawowych. Nie obliguje ona samorządów do organizowania oddziałów dla dzieci sześcioletnich w przedszkolach, a jedynie nakłada na nie obowiązek zapewnienia warunków do spełnienia obowiązku przygotowania przedszkolnego. Mając to na uwadze gmina samodzielnie ustala sieć publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby oddziały dla sześciolatków zorganizować wyłącznie w szkołach podstawowych. Nie mniej jednak oddział przedszkolny jest podstawową jednostką organizacyjną przedszkola i zgodnie z ustawą o systemie oświaty nie wchodzi w skład struktury organizacyjnej szkoły podstawowej. Jego praca jest zorganizowana w taki sam sposób, jak praca przedszkola – zgodnie z ramowym statutem przedszkola stanowiącym załącznik do rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół. Jest więc placówką nieferyjną, która zapewniać ma nie tylko realizację pięciogodzinnej podstawy programowej, ale również opiekę w godzinach popołudniowych. Funkcjonuje według modelu przedszkolnego, w godzinach ustalonych przez organ prowadzący, w warunkach dostosowanych do potrzeb małych dzieci. Oddział przedszkolny w szkole powinien spełniać szereg wymogów organizacyjnych, takich jak odpowiednia sala, plac zabaw, świetlica, wejście do szkoły i szatnia. Całe otoczenie przedszkolaków musi sprzyjać ich rozwojowi i zapewniać im bezpieczeństwo.
Dyrektorzy opoczyńskich szkół zapewniają, że są w stanie zagwarantować maluchom właściwe warunki. – Bez względu na to, ile będzie zgłoszeń do oddziałów przedszkolnych, wszystkim chętnym zapewnimy odpowiednie warunki. Na tę chwilę wiemy, że od przyszłego roku szkolnego będą u nas dwa oddziały przedszkolne. Obie grupy będą miały oddzielne sale dydaktyczne oraz sale do zabaw. Jest zaplecze na sprzęt gimnastyczny, dzieci będą też miały dostęp do sali gimnastycznej. Posiłki będą spożywać na wspólnej stołówce, ale w godzinach specjalnie dla nich wyznaczonych. Szkoła ma też odpowiednie warunki sanitarne oraz świetnie wyposażony plac zabaw. Nie ma żadnych obaw, jeśli chodzi o przystosowanie szkoły do przyjęcia sześciolatków – mówi Aneta Tokarska, dyrektorka ZSS nr 3. Jednocześnie dodaje, że jeśli chętnych do oddziałów przedszkolnych będzie więcej, to można zorganizować również trzeci oddział, w tym celu zagospodarowując kolejną salę w części szkoły przeznaczonej dla nauczania zintegrowanego.
Wszystko zależy jednak od wyników naboru, który ciągle trwa. Zgłoszenia do klas pierwszych oraz do oddziałów przedszkolnych w szkołach będą przyjmowane do 8 kwietnia. Dopiero wówczas będzie można planować ilość oddziałów w poszczególnych szkołach i przygotowywać szkoły organizacyjnie do pełnienia nowych zadań. Dla organu prowadzącego o wiele korzystniej byłoby, gdyby pierwszaków było jak najwięcej. Powód jest prozaiczny – zerówki utrzymuje z funduszy gminnych, zaś na każdego ucznia gmina otrzyma pieniądze od państwa. Im więcej dzieci z rocznika 2005 zasiądzie w ławkach klas pierwszych, tym większą subwencję otrzyma gmina. Jednocześnie mniej będzie musiała wyłożyć na sześciolatki w zerówkach.
Nie ma się jednak co spodziewać, że rodzice sześciolatków będą chętniej niż dotychczas decydować się na posłanie swojej sześcioletniej pociechy do pierwszej klasy. Prawdopodobnie większość uzna, że zerówka, choćby i szkolna, jest lepsza od pierwszej klasy. O ich sceptycznym podejściu do obniżania wieku szkolnego mówi również Aneta Tokarska: – Rodzice zdają sobie sprawę, że to ostatni rok, w którym mogą sami zdecydować o wieku, w którym ich pociechy pójdą do szkoły. A taką decyzję podejmują sporadycznie. Póki co mamy zaledwie 4 zgłoszenia dzieci sześcioletnich do pierwszej klasy.
Nawet, jeśli do pierwszych klas pójdzie od września niewielu sześciolatków, korzyści z przeniesienia zerówek do szkół podstawowych będą nie do przecenienia. Zwolnią bowiem miejsca w przedszkolach dla dzieci młodszych. Rodzice dzieci sześcioletnich, którzy początkowo sprzeciwiali się zmianom i obawiali się zerówek w szkołach, nie mając wpływu na decyzje władz gminy, muszą się do nich dostosować. Jak mówi dyrektorka Przedszkola nr 8, Małgorzata Buczyńska: – Po wielu rozmowach i spotkaniach w szkołach rodzice zrozumieli sytuację, uspokoiły ich też zapewnienia o warunkach, jakie szkoły zapewnią ich dzieciom.. Sześciolatki od września pójdą więc do oddziałów przedszkolnych w szkołach, a przedszkola dzięki temu będą mogły przyjąć dzieci młodsze. Nabór właśnie trwa. Po jego pierwszym etapie, w którym rodzice potwierdzali chęć kontynuacji przygotowania przedszkolnego w dotychczasowych placówkach, we wszystkich opoczyńskich przedszkolach zostało 188 wolnych miejsc dla 5–, 4– i 3–latków. Obecnie zgłoszenia składają rodzice dzieci, które dopiero rozpoczną przygotowanie przedszkolne oraz ci, którzy chcą zmienić przedszkole. Ostateczne wyniki naboru będą znane 10 maja. Zarówno naczelnik wydziału oświaty, Janusz Plaskota, jak i dyrektorzy przedszkoli sądzą jednak, że miejsc wystarczy dla wszystkich chętnych.
Dla rodziców decyzja o wcześniejszym rozpoczęciu edukacji szkolnej jest bardzo ważna. Nie można się dziwić ich obawom – boją się, czy ich pociecha jest już gotowa na rozpoczęcie nauki – mimo zmian w programie nauczania, nie wiedzą, czy sobie poradzi w grupie starszych dzieci. Organ prowadzący nie ma takich dylematów, tu liczy się wypełnienie zadania gminy dotyczącego zapewnienia małym dzieciom realizacji przygotowania przedszkolnego oraz pieniądze, które pójdą za każdym uczniem szkoły podstawowej. Gmina myśli już zresztą o przyszłych latach. W końcu, już w przyszłym roku, wszystkie sześciolatki obowiązkowo pójdą do pierwszych klas. Szkoły już zaczynają się do tej zmiany przygotowywać – otwierane obecnie oddziały przedszkolne w szkołach w przyszłym roku zostaną automatycznie przekształcone w klasy pierwsze, a koszty kształcenia sześciolatków przejmie państwo. Gmina nie musi też inwestować w infrastrukturę przedszkolną, bowiem jej obecny stan prawdopodobnie zabezpieczy potrzeby w tym zakresie.
Być może już wkrótce ustawodawca zafunduje organom prowadzącym kolejny bonus. Do konsultacji społecznych trafił w ostatnich dniach rządowy projekt nowelizacji ustawy oświatowej zakładający m.in. subwencjonowanie edukacji przedszkolnej. Gminy miałyby otrzymać finansowe wsparcie w realizacji zadań z zakresu wychowania przedszkolnego (90% kwoty przeznaczonej w subwencji na jednego ucznia). Subwencjonowaniem edukacji objęte miałyby zostać dzieci pięcioletnie (od 2014 roku) i czteroletnie (od 2016 roku). Samorządy miałyby więc więcej środków na przedszkola, przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowych zasad współfinansowania przez rodziców. Przewiduje się, że takie zmiany wpłyną na upowszechnianie edukacji przedszkolnej wśród dzieci najmłodszych – gminy będą bowiem miały środki na prowadzenie oddziałów dla 3–, a nawet 2–latków oraz żłobków, których w stosunku do zapotrzebowania wciąż jest za mało.


ebe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (714) z dnia 18 Marca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »