tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Dąbrowianki i psarzanki doKoła!

 
Koło Gospodyń Wiejskich w Psarach sięga lat 60. ubiegłego wieku. Przewodniczącą była wówczas Romualda Kowalczyk, organizatorka licznych kursów, np. gotowania i pieczenia oraz kroju i szycia. Młode kobiety chętnie dołączały do koła, w którym przygotowywały się do życia w rodzinie oraz prowadzenia gospodarstw domowych. Aby umilać sobie wspólnie spędzany czas, organizowały liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe, wśród których najbardziej popularne były jasełka, przygotowywane z udziałem całej społeczności wiejskiej, a w dużej mierze dzieci i młodzieży. Z czasem koło zawiesiło działalność. Jego reaktywacja nastąpiła po długiej przerwie, w 2007 roku. Wówczas mieszkanki Psar połączyły siły z koleżankami z sąsiedniej miejscowości i tak właśnie powstało, funkcjonujące dziś, Koło Gospodyń Wiejskich Psary?Dąbrowa

Po wznowieniu działalności, przewodniczącą została Irena Fijałkowska. Siedzibą koła został nowo wybudowany wówczas Dom Ludowy w Psarach. W tym budynku członkinie znalazły swój azyl, gdzie często organizują spotkania. Tam także odbywały się próby nowo narodzonego wtedy chóru "Tęcza" prowadzonego przez Danutę Kmieć i Dorotę Stępień. Chór osiągał liczne sukcesy na arenie gminnej, brał udział w Festiwalu Pieśni Maryjnych oraz w uroczystościach kościelnych w miejscowej kaplicy. W 2010 roku zawieszono jednak jego działalność.
W maju 2011 roku przewodniczącą koła wybrano Dorotę Biernacką, która funkcję tę pełni do dziś. Wraz z nią w skład zarządu wchodzą zastępczyni Barbara Wujek oraz skarbniczka Bogumiła Mont. Obecnie do koła należy osiemnaście członkiń. ? Ale nabór do naszej grupy jest ciągle otwarty ? mówi przewodnicząca.
Dziś głównym zajęciem członkiń jest dbanie o Dom Ludowy. W cięższych pracach paniom pomagają także mężczyźni. Dorota Biernacka ceni sobie też zaangażowanie młodzieży w działalność KGW. ? Najmłodsi mieszkańcy wiosek chętnie wspierają nas w organizacji imprez okolicznościowych, takich jak Festiwal Pieśni Maryjnych, dożynki gminne, bale sylwestrowe i karnawałowe, tłusty czwartek ? mówiła.
Gospodynie spotykają się raz w miesiącu. Podczas zebrań planują dalsze działania oraz dzielą między sobą uwagi i spostrzeżenia. Głównym celem działalności KGW Psary?Dąbrowa jest kultywowanie regionalnych tradycji. W gronie członkiń znajdują się panie, które charakteryzują się szczególnymi zdolnościami. Wśród nich prym wiedzie twórczyni ludowa Irena Fijałkowska, która wykonuje kompozycje z kwiatów, liści i bibuły. Na uwagę zasługują także osiągnięcia Danuty Kmieć, która pisze teksty do piosenek okolicznościowych. Dzięki jej twórczości, dąbrowianki i psarzanki mogą poszczycić się bogatym repertuarem, który z dumą prezentują podczas lokalnych przedsięwzięć.
Pozostałe członkinie również nie próżnują. ? Wszystkie świetnie gotujemy i posiadamy zdolności artystyczne. Nasze dekoracje wzbudzają zainteresowanie wszędzie tam, gdzie mamy okazję je eksponować ? powiedziała dumna przewodnicząca. Nic więc dziwnego w tym, że podczas imprezy integracyjnej "Wieczór sobótkowy" w Wincentynowie w 2011 roku, to ich wianek został okrzyknięty najpiękniejszym i tym samym gospodynie z Dąbrowy i Psar zajęły pierwsze miejsce.
A co planują dąbrowianki i psarzanki w najbliższym czasie? ? Pragniemy w dalszym ciągu, ale w większym stopniu, promować rodzinną kulturę. Chcemy także odświeżać dawne tradycje ? podsumowała Dorota Biernacka.




Dąbrowianki i psarzanki ? obecny skład



Romualda Kowalczyk podczas prowadzenia kursu kroju i szycia ? lata 60.



Kurs szycia w Psarach


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 20 (827) z dnia 17 Maja 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »