tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Białaczów

 DPS z pozwoleniem

 Wejście główne i fragment elewacji zachodniej


Dom Pomocy Społecznej w Białaczowie spełnił minimum wymaganych warunków dotyczących standaryzacji i może funkcjonować dalej. Na początku grudnia wojewoda łódzki wydał decyzję zezwalającą na prowadzenie placówki na czas nieokreślony.
Jeszcze kilka tygodni temu losy białaczowskiej placówki były bardzo niepewne. Dom funkcjonował na podstawie zezwolenia warunkowego, które obowiązywało tylko do końca 2010 roku. Co więcej, od wielu miesięcy placówka nie mogła przyjmować nowych pensjonariuszy, a przecież to właśnie od ich ilości zależały dochody DPS. Teraz zarówno pracownicy jak i pensjonariusze odetchnęli z ulgą. Wydana 2 grudnia decyzja wojewody zezwala na prowadzenie placówki na czas nieokreślony.
Uzyskanie zezwolenia umożliwiło przeprowadzenie szeregu prac zmierzających do standaryzacji placówki. – W 2008 roku wyremontowaliśmy łazienki, a ostatnio wybudowano również podjazd. Musieliśmy też zejść z pierwszego piętra na parter – mówi Renata Konecka, dyrektorka DPS w Białaczowie. Przypomnijmy, że planowany zakres prac był znacznie większy. W obiekcie miała bowiem powstać winda dla osób niepełnosprawnych. Okazuje się jednak, że wystarczyła przeprowadzka z piętra na parter. Wojewoda uznał, że przeprowadzone prace w wystarczającym stopniu dostosowały budynek do wymogów postawionych w obowiązujących przepisach.
– Można powiedzieć, że obecnie nasza sytuacja się ustabilizowała – mówi Renata Konecka. Jednocześnie podkreśla, że placówka może znów przyjmować nowych pensjonariuszy. Na koniec roku w placówce było ich 46, teraz już doszły dwie nowe osoby. Dla domu oznacza to dodatkowe przychody, które umożliwią utrzymanie płynności finansowej placówki.
Ta decyzja stanowi „być albo nie być” dla placówki. Nieuzyskanie zezwolenia oznaczałoby bowiem konieczność zamknięcia DPS. Ponad 40 pensjonariuszy zostałoby bez domu, a personel bez pracy. Planowana budowa nowego DPS w Niemojowicach znacznie się bowiem opóźniła w stosunku do pierwotnych planów. Kilka tygodni temu rozstrzygnięto przetarg na budowę nowego domu. Inwestycję kosztem 8,5 mln brutto przeprowadzi Przedsiębiorstwo Remontowo–Budowlane „Zawisza” z Radomia. Ma na to 20 miesięcy od podpisania umowy z inwestorem. Nowa siedziba DPS powinna więc być gotowa w sierpniu 2012 roku.
Nowy budynek ma spełniać wszelkie wymagane standardy. Będzie przeznaczony dla 99 mieszkańców. Projekt zakłada, że będzie to budynek jednokondygnacyjny, nie podpiwniczony, z wbudowaną kotłownią oraz zapleczem gospodarczym, w którym znajdą się pralnia, suszarnia, dwa boksy garażowe, pomieszczenia magazynowe itp. Zostanie docieplony od zewnątrz, drewniana konstrukcja dachu zostanie pokryta blachą. Wewnątrz powstaną pokoje mieszkalne jedno–, dwu– i trzyosobowe, trzy pokoje pobytu dziennego z aneksem kuchennym w różnych częściach domu, dwa pokoje gościnne dla rodzin odwiedzających pensjonariuszy, gabinety lekarskie, pomieszczenia do terapii zajęciowej i rehabilitacji, a także pokoje dla administracji i pracowników socjalnych. Budynek będzie pozbawiony barier architektonicznych oraz wyposażony w system przeciwpożarowy.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 4 (707) z dnia 28 Stycznia 2011r.
W dziale Białaczów dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »