tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Czytanie w myślach, widzenie przyszłości

 

W latach sześćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych wygłaszał kazania pastor Jim Jones. Był on kaznodzieją, który zgromadził wokół siebie rzesze wiernych. Biedni i bogaci, narkomani i więźniowie, ludzie prości i wykształceni przystępowali do jego sekty, nie potrafiąc oprzeć się charyzmie i krasomówczym zdolnościom wielebnego Jonesa. Jednak największą ilość wyznawców Jones zdobył pokazując, że jest jasnowidzem i cudotwórcą. Podczas publicznych wieców wybierał spośród tłumu jakąś osobę i wpatrując się w nią dokonywał jasnowidzenia: wiedział dokładnie kiedy się ta osoba urodziła, skąd pochodziła, jaką miała rodzinę. Ba! Potrafił powiedzieć co jadła na kolację lub od kogo otrzymała list poprzedniego dnia.
Publicznie, w sposób cudowny, uzdrawiał ludzi. Na przykłada podczas pewnego nabożeństwa Jones poprosił, aby o swoim uzdrowieniu opowiedziały osoby, które wcześniej wyleczył z raka. Następnie wyciągnął rękę w kierunku jednego z członków swojego kościoła. W tym memencie człowiek ten zaczął charczeć, kaszleć i wymiotować. Nagle wypluł ohydną masę tkanek - swojego „raka” - i został uzdrowiony.
Innego dnia pastor Jones rozmnożył jedzenie, bo brakowało go dla ludzi, czekających w jego kościele. Jones wstał i powiedział: „Brakuje nam jedzenia, żeby nakarmić tę rzeszę. Ale nie martwcie się. Teraz błogosławię żywność którą macie i rozmnażam ją, tak jak Jezus uczynił w czasach biblijnych”. W tym momencie z radosnym krzykiem podniosła się rozpromieniona kobieta, trzymając dwie tace pieczonych kurczaków. Wierni mówili potem, że były to najsmaczniejsze kurczęta jakie w życiu jedli.

Cuda i nauka
Sugestywny przykład Jima Jonesa pokazuje, jak bardzo zdumiewające mogą być zjawiska paranormalne. Przesuwanie przedmiotów wzrokiem (telekineza), czytanie w myślach (telepatia), widzenie przyszłości (prekognicja) od dawna nas zdumiewają.
Najwybitniejszym badaczem zjawisk paranormalnych był angielski botanik J. B. Rhine. Jego eksperymenty polegały np. na tym, że tasował karty i prosił, żeby jasnowidz przewidział, jak są one ułożone. Pewne osoby rzeczywiście przewidywały. Niestety nie udawało się powtórzyć tych eksperymentów i Rhine nie przekonał sceptyków. Dlaczego? Otóż sceptycy twierdzą, że jeśli spostrzeganie pozazmysłowe istnieje, to powinno występować u różnych ludzi w różnym stopniu. Dzisiaj dysponujemy tak czułymi narzędziami (np. radiometr), że możemy zmierzyć „nacisk” światła świecy, stojącej w odległości kilometra od metalowego wiatraczka. Mimo to nie udało się potwierdzić, że ludzie wywierają choćby najsłabszy „nacisk myślowy” na przedmioty. Potwierdzenie istnienia zdolności paranormalnych zmieniłoby obraz całej nauki. Okazałoby się bowiem, że istnieją siły, których współczesna akademicka wiedza w ogóle nie zna. Dlatego uznać zjawiska paranormalne można dopiero na podstawie twardych dowodów, którymi niestety do tej pory nie dysponujemy.

Kontratak sceptyków
Inny argument sceptyków mówi, że ludzie PRAGNĄ aby nadprzyrodzone zjawiska były prawdziwe i dlatego je „napotykają”. Być może chcemy w ten sposób panować nad światem? Może chcemy być kimś więcej niż tymi, którymi zdajemy się być?
Pastor Jones był oszustem. Precyzyjnie przygotowywał, a następnie ćwiczył każde swoje wystąpienie. Zmuszał swoich wiernych do zbierania informacji o ludziach, przychodzących na jego kazania oraz do odgrywania ukartowanych scenek w imię „nawracania grzeszników”. W 1978 roku na rozkaz wielebnego Jonesa dziewięciuset (900!) członków jego sekty razem ze swoimi dziećmi popełniło zbiorowe samobójstwo w Gujanie.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 9 (660) z dnia 5 Marca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »