tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

  Czterech internowanych, jeden TW

 
Przez przypadek wpadła mi w ręce, wydana w 2008 roku przez Instytut Pamięci Narodowej ? komisję ścigania zbrodni przeciwko narodowi polskiemu książka ?Stan wojenny w regionie łódzkim w dokumentach Służby Bezpieczeństwa?, opatrzona słowem wstęnym przez Roberta Rabiegę. Jest to zbiór dokumentów wybrany i opracowany przez Michała Kopczyńskiego i Roberta Rabiegę






Zwykle przeglądając takie wydawnictwo zerkam do indeksu nazw miejscowości i wykazu nazwisk. W liczącej ponad 500 stron pozycji Opoczno wymieniane jest cztery razy i pojawiają się cztery nazwiska osób związanych z Opocznem, internowanych podczas stanu wojennego. Pierwszy raz, w przygotowanym 30 czerwca 1981 roku przez zastępcę naczelnika wydziału IIIa KW MO w Piotrkowie Trybunalskim kpt. Stanisława Sadzińskiego ?Wykazie osób przewidzianych do internowania w okresie poważnego zagrożenia?. Z Rejonu Opoczno planowano internować dwie osoby: Ireneusza Prędkiego, członka Krajowej Komisji Porozumiewawczej w Gdańsku i przewodniczącego MKZ NSZZ Solidarność Ziemi Piotrkowskiej z siedzibą w Opocznie oraz Sabinę Samulak, sekretarza MKZ NSZZ Solidarność Ziemi Piotrkowkiej. W obu przypadkach są krótkie charakterystyki i przypisy co do ewidencji w archiwach SB.
Po raz drugi Opoczno pojawia się na kartach książki w notatce z przeprowadzonych w dniach 4?6 stycznia 1982 roku rozmów z internowanymi w Ośrodku Odosobnienia w Sieradzu, sporządzonej przez Inspektora Wydziału V sierż. Kazimierza Krawczyka. Z notatki wynika, że Ireneusz Prędki nie zamierza zaprzestać wrogiej działalności. Wśród innych pojawia się jeszcze jedno nazwisko mieszkańca Opoczna, dziś pracownika Starostwa Powiatowego. Jak wynika z notatki ów działacz związkowy, wcześniej przewodniczący KZ NSZZ Solidarność w Zakładach Przemysłu Drzewnego w Petrykozach, wyraził swój pozytywny stosunek do aktualnej rzeczywistości i że jego zdaniem przyszły związak powinien się zająć jedynie działalnością związkową bez żadnej innej ubocznej działalności w imię socjalistycznej odnowy zapoczątkowanej przez obecne władze PRL. W oparciu o te wypowiedzi należy wnosić, że wymienieni w przypadku ich zwolnienia nie podejmą żadnej działalności sprzecznej z interesami PRL. Przychylnie ustosunkowani do Służby Bezpieczeństwa, skłonni do prowadzenia dialogów i rozmów. W przypisie dotyczącym tej postaci czytamy: Działacz związkowy, leśnik, przewodniczący KZ NSZZ Solidarność w Zakładach Przemysłu Drzewnego w Petrykozach, przewodniczący Delegatury NSZZ Solidarność Ziemi Piotrkowskiej w Opocznie, internowany w Sieradzu i Łowiczu (15 XII 1981 ? 16 I 1982), wg zapisów ewidencyjnych TW ?Sosna? (1982?1990), zarejestrowany pod numerem 5849 ? materiały zniszczono w 1990 roku.
Trzecią okazją do wspomnienia Opoczna jest notatka dot. osoby przewidzianej do internowania, sporządzona 234 sierpnia 1982 roku przez naczelnika Wydziału V KW MO w Piotrkowie Tryb. ppłka mgra Zdzisława Dzwonkowskiego. Dotyczy w całości opinii na temat Mieczysława Lacha, z której wynika, że był internowany od 17 grudnia 1981 do 11 lutego 1982 roku w Sieradzu i Łowiczu. po zwolnieniu stopniowo wznawiał działalność związkową i że w sprzyjających okolicznościach może podburzać załogi i społeczeństwo do podejmowania negatywnych działań i wystąpień.
Po raz czwarty Opoczno pojawia się na łamach książki w ?Planie działań operacyjnych Wydziału V KW MO w Piotrkowie Trybunalskim w okresie poprzedzającym i w czasie obchodów święta 22 lipca 1983 r.? opracowanym przez naczelnika Wydziału V KW MO w Piotrkowie Trybunalskim ppłka mgra Zdzisława Dzwonkowskiego. Z tej notatki wynika, że jedynie Ireneusz Prędki nadal był w sferze zainteresowań SB, i że planowano przeprowadzić z nim rozmowy profilaktyczno?ostrzegawcze.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 30 (733) z dnia 29 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »