tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
PRACA SEZONOWA ZBIÓR BORÓWKI RZECZYCA TEL. 661 ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Żarnów

 Cudze chwalicie?

 
Klub Aktywnego Seniora w Żarnowie promuje swoją gminę


Z okazji Dnia Ziemi Żarnowskiej, zorganizowanego przez Klub Aktywnego Seniora, działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej, odbyło się spotkanie integracyjne, na które zaproszono przedstawicieli z ościennych gmin. Przybyli goście z Aleksandrowa, Mniszkowa, Paradyża, Poświętnego i Opoczna mieli okazję poznać bliżej i podziwiać uroki i bogactwa naszych terenów. Po zaproszonych gości do poszczególnych gmin dotarł autobus z organizatorkami przedsięwzięcia: Ewą Borończyk, kierowniczką Biblioteki Publicznej i Urszulą Aleksandrowicz, prezesem Klubu. Każdy z gości już w samochodzie otrzymał folder wydany na tę okoliczność przez seniorów zatytułowany ?Gmina Żarnów w obiektywie Seniorów?, by mogli bliżej zapoznać się z tym co my seniorzy pragniemy gościom pokazać. Zwiedzanie rozpoczęto od kościoła pw. św. Mikołaja. O jego historii i zabytkach opowiadał ksiądz kanonik Jan Kruk. Goście zostali też zapoznani z historią Góry Szwedzkiej, inaczej zwanej Górą Mierzińską, na szczycie której wznoszą się dwa pomniki upamiętniające bojowników walk wyzwoleńczych.
Stamtąd ruszono do warsztatu Zdzisława Jakóbczyka w Paszowicach, by tam podziwiać jego prace robione z wielką pasją ? odlewy z cementu. Tymi pięknymi dziełami oczarowani byli nasi goście. Niektórzy nawet kupowali na pamiątkę te cudeńka. Kolejnym punktem były Skórkowice i znajdujacy się tam Zakład Produkcji Komunikantów ?Christiana Dąbrowscy?. Jest to jeden z nielicznych zakładów w Polsce, który eksportuje komunikanty w różne strony świata. Opowiadano o historii powstania tego zakładu, częstowano herbatą i kawą. Można było też skosztować odrobinę wina mszalnego jak i opłatków z których wyrabia się komunikanty.
Dalej trasa prowadziła do stadniny koni arabskich Marzeny Michałowskiej?Kowalik. Wszystkich zaskoczyło i oczarowało już na wstępie samo powitanie grupy przez właścicielkę, która wyszła na spotkanie w stroju arabskim, a obok niej kroczył szejk prowadzący konia arabskiego. Pani Marzena bardzo obszernie przedstawiła historię powstania stadniny oraz jej sukcesu na arenie ogólnopolskiej. Przyjęto nas tam tradycyjną kapustą z grochem, chlebem oraz kawą i herbatą. Z żalem opuszczaliśmy to miejsce.
Następnym punktem był zakład kamieniarski Józefa Króla. Tam dowiedzieliśmy się o sposobie wydobywania kamienia i jego obróbce. Byliśmy naocznymi świadkami ręcznej obróbki tego kamienia. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową płytkę.
Ostatnim punktem było spotkanie gości z członkami Klubu Aktywnego Seniora w sali, gdzie przez seniorów została przygotowana wystawa pt. ?Rękodzieła artystyczne mieszkańców Gminy Żarnów?, nadzorowana przez Ewę Boronczyk i Urszulę Aleksandrowicz. To dzięki tym paniom można było się spotkać w tak licznym gronie. To one zdobyły środki na ten cel, biorąc udział w konkursie ?Akademia Integracji Społecznej? otrzymując tytuł Dobrej Praktyki. W imieniu gości głos zabrała przedstawicielka gminy Aleksandrów Monika Włudarska, która wręczając bochen chleba podziękowała za zaproszenie. Do podziękowań dołączyli się również przedstawiciele gminy Opoczno ? Jerzy Misiurski i gminy Poświętne ? Jerzy Łumiński. Następnie głos zabrała Urszula Aleksandrowicz, która wszystkich serdecznie powitała, zaprosiła do obejrzenia wystawy i udziału w warsztatach. Wystawa obejmowała hafty, rzeźby w drzewie, odlewy z cementu, malarstwo, robótki ręczne, makramę, papieroplastykę, technikę serwetkową i kompozycje kwiatowe. Zajęcia warsztatowe prowadziły m.in. Grażyna Szafińska, Krystyna Zdun, Barbara Piekutowska. To ich stoiska cieszyły się największym zainteresowaniem. Po jakimś czasie wszyscy zeszli na obiad, który składał się z posiłków regionalnych (zalewajka, kluski ziemniaczane, pierogi, bomby nadziewane, smalec, ogórki kiszone). Przy biesiadowaniu towarzyszyły melodie z lat 70. i 80.
Czas wspólnej zabawy minął bardzo szybko. Nadszedł wieczór i trzeba było się pożegnać. Zaproszeni goście zostali rozwiezieni do swoich miejscowości a członkowie klubu rozeszli się do domów. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i na pewno to spotkanie będą długo pamiętać.
Organizatorzy


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 39 (742) z dnia 30 Września 2011r.
W dziale Żarnów dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »