tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Coraz mniej uczniów

 
29 czerwca nastąpi najbardziej wyczekiwany przez wszystkich uczniów moment ? zakończenie roku szkolnego. W tym roku w powiecie szóstą klasę ukończy 885 uczniów, tj. o troje mniej niż w ubiegłym, a absolwentami gimnazjum zostaną 954 osoby, czyli o sześć mniej niż w roku ubiegłym. Naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej rozpocznie natomiast jedynie 634 dzieci


W gminie Opoczno w 2011 roku szóstą klasę ukończyło 375 uczniów. W tym roku jest ich więcej, bo 410. Edukację w gimnazjum w ubiegłym roku zakończyło 434 absolwentów, o czternaścioro mniej, niż w tym roku. Chęć posłania dzieci do pierwszej klasy szkoły podstawowej w gminie zadeklarowało natomiast 288 rodziców. Oznacza to, że w roku szkolnym 2012?13 będzie w gminie o 160 uczniów mniej.
W ubiegłym roku w gminie Drzewica szkołę ukończyło 134 szóstoklasistów i 140 uczniów klasy trzeciej gimnazjum. W tym roku jest ich mniej, 124 absolwentów podstawówki i 115 gimnazjum. Do tej pory do pierwszej klasy szkoły podstawowej wpłynęło 112 deklaracji. Praktycznie tyle samo co w roku poprzednim.
Tendencja spadkowa dotyczy również gminy Białaczów. W 2011 roku VI klasę ukończyło 67 dzieci, w tym będzie ich o siedmioro mniej. Absolwentami gimnazjum w ubiegłym roku zostało natomiast 71 osób, teraz będzie ich 68. Edukację w klasie pierwszej rozpocznie 47 dzieci. O 25 mniej, praktycznie jedna klasa.
W gminie Mniszków w tym roku będzie 52 absolwentów klasy szóstej, tj. o sześcioro mniej w porównaniu z 2011. Więcej będzie natomiast osób kończących naukę w gimnazjum, w ubiegłym roku było ich 46, a w tym 58. Do pierwszej klasy zapisano do dnia dzisiejszego 51 uczniów, o siedem mniej niż odchodzi ze szkoły.
Wzrost liczby absolwentów zauważalny jest natomiast w gminie Paradyż. W tym roku edukację w szkole zakończy 67 szóstoklasistów ? o trzynaścioro więcej niż w 2011 ? oraz 68 gimnazjalistów, których będzie o troje więcej w zestawieniu z rokiem ubiegłym. 70 uczniów zasili natomiast pierwszą klasę szkoły podstawowej.
W gminie Poświętne naukę w tym roku szkolnym kończy 42 szóstoklasistów. W ubiegłym roku było ich jedynie 26. Absolwentów gimnazjum jest w tym roku 34, czyli o jedną osobę mniej w zestawieniu z ubiegłym rokiem. Do klasy pierwszej zadeklarowano do tej pory 43 osoby. Oznacza to niewielki wzrost liczby uczniów.
83 absolwentów klas szóstych będzie w tym roku w gminie Sławno, tj. o siedmiu mniej, niż w roku ubiegłym. Gimnazjum ukończy 105 uczniów, czyli o jednego więcej w zestawieniu z 2011 rokiem. Edukację w klasie pierwszej rozpocznie 20 dzieci. Ubytek 85 dzieciaków.
W gminie Żarnów będzie w tym roku 48 absolwentów klas szóstych i 86 gimnazjum. W tamtym roku naukę w szkole ukończyło 69 szóstoklasistów i 79 gimnazjalistów. Do klasy pierwszej złożono na chwilę obecną jedynie trzy deklaracje?
Gołym okiem widać, że liczba uczniów z upływem lat drastycznie spada. Różnica liczbowa pomiędzy absolwentami gimnazjum, a pierwszoklasistami wynosi w tym roku w powiecie 320 osób. Władze samorządowe starają się jak mogą, by utrzymać wszystkie szkoły, jednak przy takim niżu demograficznym prędzej, czy później nie da się tego uniknąć. ? Cóż nauczyciele bez uczniów, czy szkoła bez uczniów ? te słowa Jan Wieruszewskio wypowiedział podczas jednego ze spotkań środowiskowych ws. zmiany obwodu sieci szkół. Oddają fakt, z którym trudno polemizować. Wróćmy jednak do korzeni zaistniałej sytuacji. Powiat starzeje się. Młodzi ludzie wyjeżdżają na studia do większych miast i w zdecydowanej większości już tam pozostają. Brakuje zakładów pracy, które stanowiłyby o atrakcyjności naszego regionu, a tym samym zachęcałyby młodych i wykształconych ludzi do powrotu. Tym, którzy jednak wrócą, nie jest łatwo zdecydować się na dzieci. Wpływ na to mają przede wszystkim względy ekonomiczne, brak możliwości rozwoju zawodowego i niskie zarobki. Władze samorządowe powinny postarać się o stworzenie takich warunków dla inwestorów, aby ci chcieli inwestować w gminie, tworząc tym samym nowe miejsca pracy. Stworzenie warunków przyjaznych ludziom, a więc poczucia stabilności i rozwoju na pewno wpłynęłoby również na poprawę sytuacji demograficznej powiatu, czyli clou tego problemu.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (781) z dnia 29 Czerwca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »