tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Białaczów

 Co dalej z pałacem?

 
Obecny na sesji Rady Gminy Białaczów (16 grudnia) starosta opoczyński Marek Ksyta wyjawił zebranym najnowsze plany dotyczące zabezpieczenia i zagospodarowania Zabytkowego Kompleksu Parkowo?Pałacowego w Białaczowie





Prawo własności majątku wciąż pozostaje nierozstrzygnięte. Od 2001 roku, odkąd spadkobiercy Platerów złożyli wniosek o odzyskanie nieruchomości, toczy się w tej sprawie postępowanie administracyjne przed wojewodą. Kolejne terminy rozstrzygnięć są wciąż przesuwane. Ostatnie zapowiedzi wskazywały na zakończenie sprawy 31 grudnia, wątpliwe jednak, by sprawę rozstrzygnięto w najbliższym czasie. Odpowiednie służby docierają do coraz o nowych spadkobierców, przy czym część z nich mieszka za granicą. Od rozstrzygnięcia kwestii własności nieruchomości zależą jednak dalsze losy pałacu i parku. Póki co powiat, który jest dysponentem majątku, odpowiada za jego utrzymanie. Pamiętamy, że nie mógł przebudować go na potrzeby przeniesionego już do Niemojowic Domu Pomocy Społecznej, bo obiekt jest chroniony przez konserwatora zabytków. Musi jednak dbać o niego i zapewnić choćby minimalne warunki, które uchronią go przed dalszym niszczeniem i dewastacją.
Wiadomo, że kompleks jest w opłakanym stanie. Ogromnych zniszczeń dokonała tu w lipcu 2011 roku nawałnica. Uszkodzone zostały nie tylko budynki, ale całkowicie zniszczony został prawie cały, ponad 22?hektarowy zabytkowy park. Dachy i inne uszkodzenia w budynkach naprawiono na koszt m.in. konserwatora zabytków. Założono tu również całodobowy monitoring. Ale parku nie da się tak szybko odnowić. Usunięcie powalonych drzew i karp to dopiero początek długotrwałego procesu rewitalizacji parku. Zaplanowano nasadzenie nowych drzew, zgodnych pod względem ilościowym i gatunkowym z poprzednim stanem. Powiat ma szanse pozyskać na ten cel środki z zewnątrz i chce z tej możliwości skorzystać. WFOŚIGW przekaże środki na pokrycie 80% kosztów wykonania projektu rewitalizacji parku ? nawet 200 tys. zł. Pozostałe 20% ma zapewnić powiat, który jednak po pieniądze na wkład własny wyciąga rękę do konserwatora zabytków. Dzięki temu sam nie wyłoży nic na wykonanie dokumentacji nasadzeń. Ale projekt to przecież dopiero początek. Na dzień dzisiejszy nawet nie wiadomo, kiedy nowe drzewa zaczną rosnąć.
O ile kwestia parku nie jest aż tak pilna, zły stan opuszczonych budynków nagli o jakieś działania. Największym problemem jest brak ogrzewania, obecny system grzewczy właściwie nie funkcjonuje. Dopóki zima jest łagodna, być może nie narobi dotkliwych szkód. Jednak mróz spowoduje zawilgocenie ścian, to wówczas szkody będą nieodwracalne. Bezpowrotnie utracone mogą zostać na przykład unikatowe malowidła ścienne. Władze powiatu rozważają możliwość działań doraźnych polegających na dogrzewaniu budowli. Być może w porozumieniu z gminą Białaczów uda się je jakoś zorganizować. Na kompleksową wymianę całego systemu ogrzewania powiatu nie stać. Szacuje się, że takie przedsięwzięcie kosztowałoby 300?400 tys. zł.
Od czasu do czasu pojawiają się kolejne pomysły na zagospodarowanie pałacu. Jeszcze do niedawna mówiono o zagranicznym inwestorze, który chciałby utworzyć tu dom pomocy społecznej nastawiony na rehabilitację. Władze powiatu, w porozumieniu z wójtem Białaczowa, rozważały utworzenie w obiekcie ośrodka kultury ukierunkowanego, np. na kulturę ludową. Ostatnio pojawił się również nowy, dość ciekawy pomysł zagospodarowania obiektu pod teatr muzyczny. Z taką inicjatywą wyszła będąca obecnie w fazie rejestracji Fundacja Pałacu Małachowskich w Białaczowie, która jest zainteresowana wydzierżawieniem całego kompleksu na 20?30 lat. Jej przedstawiciele już oglądali nieruchomość, oceniali pomieszczenia budynku pod kątem dostosowania do potrzeb takiej działalności, podobno dotarli nawet do nieznanych dotąd podziemnych przejść. Uznali, że miejsce idealnie nadaje się na siedzibę teatru muzycznego o zasięgu międzynarodowym, przy którym znalazłyby się m.in. warsztaty teatralne, muzeum, czy hotel. Mają wizję przystosowania pałacu na taki właśnie cel i już marzą o festiwalach operowych i teatralnych oraz rozwoju turystyki kulturalnej.
Pomysł wydaje się interesujący i bardzo nowatorski. Trudno jednak ocenić, jakie ma szanse na realizację. Póki co, bez rozstrzygnięć województwa, powiat nie może nawet wydzierżawić nieruchomości. Pozostaje więc czekać i mieć nadzieję, że czas obejdzie się łaskawie z naszą regionalną perełką.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (859) z dnia 20 Grudnia 2013r.
W dziale Białaczów dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »