tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Ciało, które mówi

 
Zdaniem psychologa

Gdyby ktoś nagle ?zatrzymał film? i wszyscy ludzie stanęliby w miejscu tak jak teraz stoją, to okazałoby się, że każdy z nas ma nieco inną postawę ciała. Obserwując to, jak ktoś stoi czy siedzi możemy wiele się o nim dowiedzieć: postawa ciała ujawnia samoocenę, pozycję w hierarchii społecznej i uczucia żywione do rozmówcy. Może nam także powiedzieć jakie ktoś posiada cechy osobowości.

Odwieczny język
Przybieranie odpowiednich postaw ciała jest komunikatem, który ukształtował się u ludzi już przed tysiącami lat! Każdy gatunek zwierząt społecznych ? obojętnie czy to będą pszczoły, wilki czy ludzie ? musiał stworzyć takie sposoby komunikacji.
Musieliśmy nauczyć się odczytywać, czy inna osoba jest wściekła na nas, czy mile usposobiona, czy mamy do czynienia z przywódcą grupy, czy raczej z osobnikiem nisko w hierarchii itp. Gdybyśmy nie widzieli tych komunikatów, narażeni bylibyśmy na ciągłe spięcia, a nasz gatunek jako całość nie miałby wielkich szans na przetrwanie.
Dlatego ?język ciała? rozwinął się u ludzi znacznie wcześniej niż język mówiony. Sprawia to, że odczytujemy komunikaty nadawane przez ciało rozmówcy nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Te komunikaty traktujemy także jako bardziej wiarygodne niż słowa. Na przykład, jeśli postawa ciała pokazuje że ktoś nas lekceważy, to choćby zapewniał nas solennie, że ma nas w głębokim poważaniu, uwierzymy raczej temu, co mówi jego tułów niż jego usta.

Pochylmy się ku rozmówcy
Jak zauważyć to, co mówi ciało? Bardzo ważne znaczenie ma delikatne pochylanie się podczas rozmowy. Ludzie robią tak wtedy, gdy są zainteresowani drugą osobą, lubią ją i pragną przedłużyć z nią kontakt. Delikatne odchylanie tułowia ku tyłowi (a także cofanie samej głowy) oznacza zwykle, że nasz rozmówca dystansuje się od nas i chce przerwać konwersację. Jest to także częsta oznaka wycofania sympatii.
Politycy, którzy chcą wywierać jak najlepsze wrażenie na swoich wyborcach uczą się przyjmować jak najbardziej otwartą postawę ciała. Ludzi otwartych uważamy bowiem za bardziej uczciwych, godnych zaufania i przyjaznych. Dlatego polityk powinien często pokazywać wnętrze otwartych dłoni i pochylać się ku rozmówcom. Pokazywanie wierzchów dłoni lub chowanie ich za plecami sprawia, że myślmy o nim ?niedostępny?, albo ?coś ukrywa, nieszczery?. Podobnie jest z krzyżowaniem rąk na piersiach ? jeśli posiadamy taki nawyk, to ludzie będą skłonni myśleć, że jesteśmy zamknięci, trudniej do nas dotrzeć i lubimy trzymać dystans. W pewnych okolicznościach jest to oczywiście pożyteczne, bowiem nie zawsze mamy ochotę rozmawiać z drugim człowiekiem i czasem grzeczniej jest to pokazać (np. postawą ciała) niż otwarcie powiedzieć.

Postawa władzy
Obserwując samą tylko postawę drugiej osoby możemy także dowiedzieć się więcej o jej statusie społecznym i wyobrażeniu na swój temat.
Niska samoocena powoduje skulenie ramion, lekkie zgarbienie pleców i dążenie do zajmowania w przestrzeni jak najskromniejszego miejsca. Takie osoby trzymają łokcie blisko tułowia i starają się przybierać symetryczne postawy (np. ręce wzdłuż tułowia lub leżące równo na kolanach).
Gdy ktoś czuje się dobrze, ma wysoką samoocenę a także wtedy, gdy ma wyższy status społeczny niż rozmówca, to przybiera bardziej rozluźnioną postawę. Plecy takich osób nie są zwykle proste, a głowa trzymana jest swobodnie i czasem podniesiona lekko do góry. Rozluźnienie widać również w przybieraniu nieco nonszalanckich postaw, np. trzymaniu ręki na biodrze i niesymetrycznym ułożeniu ciała (np. noga na nodze).


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 37 (792) z dnia 14 Września 2012r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »