tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

  Ciasno w Domu Esterki

 
Od kilkunastu lat władze miasta mnożą pomysły na zorganizowanie nowych pomieszczeń dla instytucji zajmujących sale biblioteki miejskiej. Niestety na pomysłach się kończy, a spotkania autorskie, lekcje biblioteczne i zajęcia z dziećmi i młodzieżą odbywają się na korytarzu nie remontowanego od lat budynku


W siedzibie PiMBP na pl. Kościuszki od lat mieści się szereg instytucji ? Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, opoczyński ZNP, oddział związku żołnierzy AK, nauczycielska ?Solidarność? oraz PCK, które w ostatnim okresie w zasadzie nie funkcjonuje, a zajmuje dwa pomieszczenia na piętrze. Instytucje te zajmują więc sześć sal. Tymczasem sama biblioteka ma na parterze wypożyczalnię dla dorosłych, a na górze czytelnie i wypożyczalnię dla dzieci. Mały pokój w głębi korytarza zajmują wspólnie dyrektorka z księgową. Wszelkie imprezy, spotkania z młodzieżą, lekcje biblioteczne, wieczorki poetyckie odbywają się od lat na korytarzu. Mimo wielu prób dotychczas nie udało się zorganizować tu miejsca na małą salę konferencyjną, która bez wątpienia bardzo by się tu przydała. W ostatnim okresie Bożena Świątek?Mazur na nowo podjęła próby wygospodarowania dodatkowego pomieszczenia dla biblioteki.
Siedziba PiMBP przy pl. Kościuszki została w 2008 roku formalnie przekazana w użyczenie bibliotece. W podpisanej między burmistrzem a dyrekcją biblioteki umowie użyczenia zaznaczono, że biblioteka może z kolei podpisywać umowy na wynajem pomieszczeń z innymi instytucjami. Taką umowę podpisano jednak dotychczas tylko z nauczycielską ?Solidarnością?. Pozostałe zajmują pomieszczenia bez żadnej umowy ? tak było od lat i tak jest do tej pory. Co więcej ? nie płacą za wynajem sal, choć biblioteka ma prawo takie opłaty pobierać. Korzystają więc nie tylko z pomieszczeń, ale również z prądu, ogrzewania czy Internetu ? całość opłat pokrywa biblioteka dotowana z budżetu gminy, która w swoim budynku nie ma dość miejsca na własną działalność statutową.
Dyrektorka biblioteki od lat zabiega o utworzenie na piętrze małej sali konferencyjnej. W lipcu tego roku po raz kolejny zwróciła się do wszystkich instytucji proponując zmianę lokalu. Nie chcąc nikogo wyrzucać zaproponowała przeprowadzki. Sama razem z księgową przeniosła się z dwóch zajmowanych na parterze pokoi do jednego małego na piętrze, które do tej pory zajmowały wspólnie nauczycielska ?Solidarność? i AK, a które przeniosły się teraz na dół. Drugie wygospodarowane w ten sposób pomieszczenie na parterze zajmie wkrótce TPD, które przeprowadzić się ma do końca września. Najtrudniej rozmowy prowadzi się z PCK, któremu zaproponowano, aby zrezygnowało z jednego z dwóch zajmowanych pokoi, a w zamian zaoferowano pomieszczenie ogrzewanego garażu z przeznaczeniem na magazyn. Gdyby się to udało na piętrze pozostałby jeden pokój PCK i jeden ZNP, którego nie ma gdzie wyprowadzić. Pozyskane w ten sposób pomieszczenia po usunięciu prowizorycznych ścian z dykty, wycyklinowaniu podłogi i odmalowaniu utworzyłyby przyzwoitą salę, która wykorzystywana byłaby na wszelkie organizowane w bibliotece spotkania (również przez goszczące w Domu Esterki instytucje). Takie zmiany byłyby dla biblioteki niezwykle korzystne i będą możliwe, o ile PCK zrezygnuje z jednego pomieszczenia na piętrze. Dodajmy zresztą, że PCK, a także Opoka i Ostoja według pomysłu władz miasta mają zająć w przyszłości zaadaptowaną niedawno dolną część kościoła Podwyższenia Krzyża św. Tam jednak zaprojektowano jedną dużą salę i teraz władze miasta szukają środków potrzebnych na jej podzielenie w celu utworzenia kilku mniejszych pomieszczeń. Wówczas można by przenieść tam nawet filię biblioteki z ul. Armii Krajowej. Tamten budynek mogłoby z kolei zająć UTW, to idealne miejsce na klub seniora. Wszystko to jednak tylko plany. Aby je zrealizować potrzeba trochę pieniędzy i dobrych chęci.
Bożenie Świątek?Mazur marzy się remont biblioteki. Nie ma wątpliwości, że przydałoby się nieco odnowić Dom Esterki. Wszyscy odwiedzający bibliotekę widzą przecież w jakim jest stanie, wystarczy zresztą zobaczyć budynek z zewnątrz, żeby stwierdzić, że nie inwestowano tu od lat. Pojawiła się nawet możliwość pozyskania na ten cel środków z zewnątrz. PiMBP może ubiegać się o dotację w ramach programu rządowego ?Infrastruktura bibliotek? realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Wieloletni ?Kultura +?, priorytet ?Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek?). W sumie można uzyskać dotację w wysokości nawet 1,25 mln zł ? na budowę lub modernizację budynków biblioteki. Program zakłada jednak, że poza ministerstwem w kosztach partycypować będą również Urząd Marszałkowski oraz gmina. I tu pojawia się problem, bowiem gmina borykająca się obecnie z problemami finansowymi nie jest w stanie wyłożyć póki co środków na ten cel. Dlatego biblioteka musi się wstrzymać ze złożeniem wniosku co najmniej do przyszłego roku. Pozyskane środki pozwoliłyby na odnowienie elewacji, wymianę orynnowania i modernizacji wnętrza ? zgodnie z wymogami programu budynek powinien być dostępny dla osób niepełnosprawnych (platforma, odpowiednio przystosowane toalety), a także spełniać szereg innych warunków (dostęp do Internetu, odpowiednie odstępy między regałami, pomieszczenia socjalne). Przydałaby się również wymiana sieci elektrycznej i wymiana drzwi wewnętrznych, a także remont piwnicy, którą również można by zagospodarować. Wszystko to pozostaje na razie w sferze planów, choć całkiem możliwych do zrealizowania. Program będzie kojntynuowany do 2015 roku, może więc część przeznaczonych na jego realizację pieniędzy trafi również do Opoczna.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 35 (738) z dnia 2 Września 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »