tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Chwytamy słońce

 
Radni, sołtysi i reprezentacje KGW z terenu gminy Drzewica na szkoleniu w Horyńcu–Zdroju



Radni i sołtysi z gminy Drzewica


Z inicjatywy Arkadiusza Wiśniowskiego ze Stowarzyszenia Klub Sportowy „Kuńkowce” w Kuńkowicach (woj. podkarpackie), Kazimiery Frączak ze Spółdzielni Socjalnej „Promyk Nadziei” w Opocznie oraz burmistrza Janusza Reszelewskiego radni, sołtysi i przedstawicielki KGW z gminy Drzewica wzięli udział w projekcie pt. „Odnawialne źródła energii – „Chwytamy słońce”. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Trzydniowe szkolenie w Horyńcu–Zdroju (woj. podkarpackie) trwało od 10 do 12 grudnia. Jego celem było zapoznanie się z teorią odnawialnych źródeł energii słonecznej, geotermalnej, wodnej, wiatrowej i biomasy, możliwościami wykonania kolektorów słonecznych w warunkach domowych a także z tematem minimalizacji kosztów inwestycji i zwiększeniem efektywności pracy tych urządzeń.
Szkolenie okazało się bardzo ciekawe. Oprócz teorii uczestnicy poznali sposoby wykonania kolektora słonecznego oraz wiatraka. A oto kilka refleksji wyniesionych z kursu.
Energia słoneczna nic nie kosztuje, a jej zasoby są niewyczerpane. Kolektory słoneczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię cieplną, która wykorzystywana jest do ogrzewania ciepłej wody użytkowej w domach prywatnych, a także w szpitalach, zakładach przemysłowych, basenach itp.
Zastosowanie kolektorów słonecznych obniża wydatki na energię i poprzez obniżenie emisji dwutlenku węgla pomaga przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Gospodarstwo domowe posiadające kolektor słoneczny oszczędza na energii dostarczanej z zewnątrz.
Kolektory słoneczne mają wpływ na ilość gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery. Mając taki kolektor można nie używać tradycyjnych metod produkcji ciepła opartych na paliwach kopalnych nawet przez 6 miesięcy w roku. Przy odpowiedniej izolacji termicznej budynku okres ten może się wydłużyć nawet do 9 miesięcy. W przypadku domu jednorodzinnego, kolektor o powierzchni 8 m2 jest w stanie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o tonę rocznie.
Kolektory płaskie są najprostsze w konstrukcji, najtańsze, skuteczne przede wszystkim przy dobrym nasłonecznieniu. Promieniowanie słoneczne jest pochłaniane przez płytę absorbera, czyli arkusz blachy aluminiowej lub miedzianej pokryty powłoką zwiększającą pochłanianie (absorpcję) promieniowania.
Zajęcia teoretyczne prowadzone były m.in. przez Ryszarda Tytkę – autora książki pt. „Odnawialne źródła energii”, który jest również doradcę w Komisji Sejmowej ds. Energetyki. Kilkanaście książek naukowiec przekazał szkołom w gminie Drzewica. To ważne, bo na rynku wydawniczym brak jest fachowej literatury w tym temacie, a zainteresowanie tematyką odnawialnych źródeł energii jest coraz większe. Młodzież znajdzie w publikacji wiele ciekawych rozwiązań z zakresu budowy i eksploatacji urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Być może będzie to inspiracja do stworzenia nowego kierunku kształcenia w szkołach na podbudowie gimnazjum.
W obliczu rosnącego zainteresowania tematyką odnawialnych źródeł energii niezbędne są kolejne szkolenia i prelekcje. Są one szansą na zbudowanie niezależności energetycznej, szczególnie dla naszej lokalnej społeczności, na rozwój regionalny i nowe miejsca pracy. Mamy nadzieję, że propagowanie wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii stanie się priorytetem dla naszej gminy i nie tylko.
W najbliższym czasie planowane jest kolejne seminarium w zakresie odnawialne źródła energii z udziałem Ryszarda Tytki, na które zaprosimy wszystkie osoby zainteresowane ta tematyką.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 50 (701) z dnia 17 Grudnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »