tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Chory? Chory?

 
Czasem zastanawiamy się, czy komuś nie brakuje przypadkiem piątej klepki. Ba! Samym nam się niekiedy wydaje, że daliśmy się już do reszty zwariować. Psycholodzy i psychiatrzy od dawna poszukują cech, na podstawie których można odróżnić osobę zdrową od chorej...


Niestety okazuje się, że nie ma takiej cechy, która zawsze występowałaby u osób zaburzonych, a jednocześnie nie występowała u zdrowych. Mimo to wiemy, jak objawiają się zaburzenia.

Cierpisz, więc jesteś?
Większość ludzi o zaburzonej psychice cierpi. Fobie, depresje, natręctwa, zaburzenia osobowości itp. sprawiają, że ludzie odczuwają ból psychiczny lub nie czują się szczęśliwi. To jedna z podstawowych wskazówek istnienia jakiegoś rodzaju problemów psychologicznych: nieszczęście.
Niestety cierpienia nie można traktować jako wskaźnika zaburzeń, ponieważ w niektórych sytuacjach właśnie brak cierpienia jest podstawą do podejrzewania zaburzeń. Na przykład jeśli umrze nam bardzo bliska osoba, a nie cierpimy, może to oznaczać, że dzieje się z nami coś złego. W dodatku nie wszystkie choroby wywołują cierpienie. W niektórych zaburzeniach osobowości ? na przykład u psychopatów ? cierpienie występuje stosunkowo rzadko.

Co robisz?
Innym wskaźnikiem zaburzeń psychicznych jest pogorszenie funkcjonowania. Choroby przeważnie bardzo pogarszają umiejętność radzenia sobie z problemami życiowymi a czasem nawet zwykłymi zadaniami: chodzeniem do pracy, sprzątaniem czy rozmową z innym człowiekiem. Osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne postępują też w sposób dziwaczny (np. nie nadeptują na złączenia płyt chodnikowych) albo nie pasujący do ogólnie przyjętych zwyczajów (np. śpiewają w autobusie) czy też zwyczajnie zły (np. zachowują się agresywnie).
Niestety i to nie jest uniwersalnym wskaźnikiem zaburzeń. Ludzie o skłonnościach paranoidalnych potrafią często bardzo sprawnie manipulować innymi i wydają się otoczeniu zupełnie normalni. Inne zaburzenia, np. narcystyczne zaburzenie osobowości może sprawiać, że ktoś odnosi wiele sukcesów np. w filmie lub mediach i jest traktowany jako człowiek sukcesu.
W dodatku samo "łamanie zwyczajów" czy "dziwaczne zachowania", to pojęcia bardzo nieostre ? czasem ktoś robi coś niezwykłego, bo tak został wychowany, czasem dlatego, że potrafi lepiej zrozumieć świat niż inni (dawniej tak było z ludźmi, którzy twierdzili, że Ziemia jest okrągła), a czasem po prostu dlatego, że nie chce być konformistą.

Jak daleko jesteś?
Jeszcze innym wskaźnikiem zaburzeń jest irracjonalność przekonań i zachowań. Jeśli ktoś twierdzi, że porwali go kosmici, że widzi nad sobą chmurę aniołów albo że jego krew zamieniła się w tran, możemy podejrzewać, że dzieje się z nim coś złego.
Niestety i to nie jest doskonałym wskaźnikiem zaburzeń. Obstawanie przy tym, że jest się "wybrańcem losu" może być objawem chorobowym, ale wcale nie musi. Ludzie całkiem zdrowi na umyśle żywią niekiedy dziwaczne przekonania lub mają dziwaczne spostrzeżenia. Tak bywa np. wtedy, gdy Matka Boska "objawia" się grupie ludzi w korze drzewa.

Kim jest chory
Co robić, jeśli dochodzimy do wniosku, że jednak nie jesteśmy do końca zdrowi? Do dzisiaj odkryto wiele sposobów terapii, a z niektórych zaburzeń naprawdę łatwo się wyleczyć. Wielu ludzi nie musi już cierpieć do końca życia na różne dolegliwości psychiczne, tak jak to było jeszcze 80 lat temu. Terapie są gotowe i wielu osobom trwale pomagają. Musimy jednak uczynić ten pierwszy krok i zdecydować się na odwiedzenie psychologa.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 22 (881) z dnia 30 Maja 2014r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »