tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Chodzą dla zdrowia

 
W Drzewicy coraz popularniejszy staje się nordic walking ? forma rekreacji polegająca na spacerach z użyciem specjalnych kijkówTe panie łączą przyjemne z pożytecznym. Od lewej Maria Szczepańska, Maria Wójcik i Stanisława Bogatek


Nordic walking łączy w sobie cechy tradycyjnego marszu z techniką jazdy na nartach biegowych. Mogą go uprawiać niemal wszyscy, bez względu na wiek, wagę czy wyjściowy poziom sprawności. Przynosi same korzyści, poprawia zdrowie i witalność.
W trakcie uprawiania nordic walking zaangażowanych jest ponad 90% mięśni i spala się o 20% więcej kalorii niż przy tradycyjnym marszu. Kijki pomagają utrzymać prawidłową postawę, kręgosłup nie ulega skrzywieniom, a osoba ćwicząca nie musi obawiać się o stabilność podczas marszu na nierównym terenie. Również obciążenie stawów kolanowych jest niewielkie.
Jak pokazują badania, dobry trening pozwala osiągnąć wiele korzyści zdrowotnych, m.in. usprawnia układ oddechowy i sercowo?naczyniowy oraz zwiększa pobór tlenu. Taki ruch zalecany jest w profilaktyce chociażby osteoporozy, chorób układu krążenia, nadwagi czy braku odporności.
Nordic walking zyskał miliony zwolenników na całym świecie i jest uprawiany przez coraz większą rzeszę ludzi. Widać to również w Drzewicy. Piechurzy z kijkami spacerują zazwyczaj w niewielkich grupkach, kierując się głównie w rejony leśne lub nad staw.
Do największych miłośniczek tej formy aktywności fizycznej należą panie z osiedla Mieszka I ? Maria Wójcik, Maria Szczepańska i Stanisława Bogatek. One doskonale wiedzą, że aby w pełni skorzystać ze zbawiennych zalet nordic walking, należy trenować regularnie. I właśnie to robią, dając przykład innym.
Od dłuższego czasu ? na pewno grubo ponad rok ? codziennie spacerują z kijkami. Najpierw obierały kierunek na północ i szły do lasu. Długość ich ulubionej trasy liczyła osiem kilometrów. Teraz, po wybudowaniu ścieżki pieszo?rowerowej, miejscem marszruty są raczej okolice zalewu.
Piechurki przyznają, że nordic walking to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. ? Aktywny spacer wpływa korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie a także na sylwetki, co też jest bardzo istotne ? mówią. ? Kiedy nie wyjdziemy w teren, czegoś nam brakuje. Dlatego każdy spacer przynosi nam mnóstwo radości. Do uprawiania nordic walking zachęcamy wszystkich chętnych. Naprawdę warto.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 32 (735) z dnia 12 Sierpnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »