tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Cegiełki CIS

 
Obiecaliśmy, że na bieżąco będziemy pisać o tym co dzieje się w opoczyńskim Centrum Integracji Społecznej "Zielone światło". A trochę się dzieje

Szefostwo CIS przegrało nieprawomocnie drugą już sprawę przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Łodzi. Podobnie jak poprzednia, dotyczyła tego samego zagadnienia - usuwania uczestników CIS z listy bez wydania im decyzji administracyjnej, która umożliwiałaby odwołanie się do drugiej instancji.
W pierwszej skarga złożona została na bezczynność kierownictwa CIS, które odmawiało wydania decyzji administracyjnej. Ostatnia skarga dotyczyła anulowania, wydanej, na skutek wyroku z pierwszej sprawy, decyzji, która po pierwsze nie spełniała wymogów prawnych a po drugie była wydana nie w terminie wyroku, ale z data wsteczną. Czekamy na pisemne uzasadnienie tej ostatniej decyzji i na pewno o niej napiszemy. Jak na razie wyrok nie jest prawomocny.
Od pewnego czasu publikowaliśmy apel do mieszkańców Opoczno, by zgłaszali się ci, którzy wykupili cegiełki rozprowadzane przez CIS. O cegiełkach dowiedzieliśmy się do naszych czytelników. Zaczęliśmy szukać jakiś śladów tej akcji. W samej kweście nie ma niczego zdrożnego. Wiele fundacji, organizacji pożytku publicznego czy wręcz stowarzyszeń ucieka się to takiej formy gromadzenia środków na działalność statutową. Mają takie prawo i jeśli tylko dostaną zgodę od władz samorządowych na przeprowadzenie zbiórki to proszę bardzo. Trzeba jedynie wykazać ten fakt w sprawozdaniach.
Na stronie internetowej www.cisopoczno.yoyo.pl znaleźliśmy zakładkę "Cegiełki", ale pustą. Poprosiliśmy współpracujących z nami informatyków, by dowiedzieli się czegoś więcej, bo jak coś znajdzie się w sieci, to całkowite usunięcie jest niemożliwe. Odpowiedzieli nam, że strona CIS umieszczona jest na darmowym serwerze http://www.yoyo, który udostępnia swe łamy w zamian za wyświetlanie na tej stronie reklam komercyjnych firmy yoyo. Trudno jest stwierdzić kiedy zostały usunięte dane z linku "Cegiełki". Cache Google wykazuje, że najprawdopodobniej były czyszczone w 2011 roku. Nie wiadomo kto dokonał czyszczenia, może być tak, że robot wyszukiwarki automatycznie wyczyścił informacje po usunięciu danych ze strony. IP komputera, z którego dokonane było czyszczenie może ustalić operator, udostępniający usługę, na pisemny wniosek policji, prokuratury, CBA, ABW lub innych uprawnionych organów - operatorzy przechowują takie dane przez pięć lat.
Nie stanowiło specjalnego problemu dotarcie do wydruku tej zakładki, dokonanego przed usunięciem wspominanych danych (wydruk z 21 października 2011 roku, godz. 14.31). Figuruje na nim informacja: "Witamy w CIS. Cegiełki harytatywnedla CIS? (pisownia oryginalna). Niżej zademonstrowana jest cegiełka o numerze 001/2010, o wartości nominalnej 100 zł, podany jest adres: Centrum Integracji Społecznej "Zielone Światło" w Opocznie, 26-300 Opoczno, ul. Kościelna 2, NIP 7681708932, REGON 592291504. Bank Spółdzielczy Ziemi Piotrkowskiej, konto Fundacji Interregion 06 8973 0003 0020 0376 5621 0001 i nr KRS 0000207986. Jest jeszcze uwaga ? "Serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie. W zamian pragniemy zaoferować nasze usługi takie jak sprzątanie i pielęgnacja zieleni".
Zapytaliśmy burmistrza Opoczna czy, kiedy i na jakiej zasadzie wydawał pozwolenie na przeprowadzenie publicznej zbiórki pieniędzy. Ten pismem nr SSIOL.5311.6.2012 z 21 sierpnia 2012 roku odpowiedział nam, że
"Odpowiadając na pismo z dnia 16 sierpnia 2012 roku informuję, że w latach 2009-2011 Urząd Miejski w Opocznie nie wydawał zgody Fundacji
"Interregion" i Centrum Integracji Społecznej "Zielone Światło" na przeprowadzenie zbiórki pieniężnej w formie rozprowadzania cegiełek".
Żeby sprawdzić, czy byli tacy, którzy kupili cegiełki, przez pewien czas publikowaliśmy na łamach TOP apel, by zgłaszali się do nas. Apel nie pozostał bez echa. Zgłosiło się kilka osób, wszystkie zastrzegły sobie anonimowość, choć nam podali oczywiście swoje dane i telefony kontaktowe. Przynieśli zakupione cegiełki o różnych nominałach: 10, 20 50 i 100 zł, ale podobno były i po dwieście złotych. Jak wynika z pobieżnego ich przejrzenia, wydane były w latach 2010-2011 i są praktycznie identyczne jak wzór na stronie internetowej. Różni je jedynie odcień jednego z kolorów. Nadal więc nie wiadomo ile cegiełek zostało sprzedanych. Podobno krążyły również na terenie Tomaszowa, bowiem emisariusze dotarli do jednej z firm działających zarówno w Opocznie jak i Tomaszowie.
Nigdzie nie ma na ten temat żadnego sprawozdania. W KRS prowadzonym przez Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego Łódź Śródmieście na temat tej zbiórki też nie ma ani słowa. Tam w ogóle jest niewiele. Dokładnie przejrzeliśmy teczkę w archiwum sądowym. Z wyjątkiem dokumentów dotyczących rejestracji, zmiany prezesa zarządu i zmiany adresu nie ma nic. Ani słowa.
Nic na temat cegiełek nie ma w sprawozdaniach, które CIS wysyłał do Urzędu Miejskiego i Urzędu Wojewódzkiego. A przecież powinno być jakieś sprawozdanie, że sprzedano tyle to a tyle cegiełek o takich to a takich nominałach i na co poszły pieniądze uzyskane z tej zbiórki.
Chcąc być w porządku wobec CIS 5 listopada o godz. 10.38 wysłaliśmy do CIS faks o treści:
W związku z przygotowaniem do druku kolejnego materiału dotyczącego działalności CIS, na podstawie przepisów ustawy Prawo prasowe oraz ustawy o dostępie do informacji publicznej, proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1) Kto wydał zgodę na przeprowadzenie publicznej zbiórki pieniędzy w postaci rozprowadzenia cegiełek w latach 2009-2011?
2) Jaką kwotę uzyskano z tej formy zdobywania środków na działalność statutową?
3) W jakim sprawozdaniu można odnaleźć informacje na temat uzyskanych środków i sposobów ich rozchodowania?
Na odpowiedź czekamy do środy, 7 listopada, do godz. 10.00.
Jak do tej pory wszelkie próby nawiązania kontaktu z CIS spaliły na panewce a odpowiedzią ze strony CIS było milczenie lub inwektywy. Tym razem również CIS milczy.
Będziemy szukać dalej, może coś znajdziemy. Jak na razie dysponujemy pisemnym uzasadnieniem ostatniego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Szerzej napiszemy o tym za tydzień.


Mjm   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 46 (801) z dnia 16 Listopada 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »