tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Było, minęło. Ale co nas czeka?

 
W ostatnim numerze TOP z 2009 roku opisaliśmy naszym zdaniem najważniejsze wydarzenia minionego roku

Przede wszystkim wybory. W 2010 roku będziemy wybierali prezydenta RP i samorządy wszystkich szczebli. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie prawdopodobnie w drugiej połowie wrześnie, nie później jednak niż 3 października. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie w niej ponad 50% ważnie oddanych głosów, to do urn pójdziemy dwa tygodnie później. Kampania prezydencka trwa u nas permanentnie. Już są pierwsi kandydaci, mimo że oficjalny termin ich zgłaszania mija dopiero w połowie sierpnia. Wybory prezydenckie są w skali kraju najważniejsze, ale dla społeczności lokalnych znacznie ważniejsze są wybory samorządowe, któe prawdopodobnie odbędą się w listopadzie lub na początku grudnia. Kampania, sądząc po tym, co działo się przez ostatnie trzy lata zapowiada się niezwykle zacięta.
Najciekawszy przebieg będzie miała niewątpliwie walka o fotel burmistrza Opoczna, bo to tutaj właśnie jest najwięcej „konfitur”. Na pewno będzie w tych wyborach startował Jan Wieruszewski. Pytany odpowiada - muszę się poddać weryfikacji wyborców. Prawdopodobnie będzie startował z poparciem lokalnego komitetu wyborczego, podobnego do tego sprzed trzech lat. Koalicja OWS - PiS raczej nie wystawi oddzielnych kandydatów, chociaż wszystko jeszcze może się zmienić. W chwili obecnej, oprócz Józefa Roga, który zapewne po raz kolejny spróbuje dostać się na Staromiejską, wyraźnie aspiruje do startu w wyborach na burmistrza radny Marek Ksyta. Jeszcze do niedawna możliwym kandydatem na burmistrza był poseł Robert Telus, ale jeśli wierzyć sejmowym plotkom, w przypadku wygranej PiS w kolejnych wyborach ma szanse otrzymać intratne stanowisko w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ta kusząca propozycja pewnie znacznie ostudzi pęd do władzy samorządowej, chociaż, jak już pisałem, wszystko jeszcze może się zmienić. Podobnie trudna do przewidzenia jest kandydatura z Platformy Obywatelskiej. Wiktor Olszewski, który prawdopodobnie będzie startował z pierwszego miejsca na liście do Sejmiku Wojewódzkiego, nie przejawia ciągot do urządzenia się w magistracie. Czy ponownie zgłosi swoją kandydaturę Andrzej Budzyński? Nie sądzę. W końcu prezesura WFOŚiGW daje ogromną satysfakcje, a i przez minione cztery lata nie miał bezpośredniego wpływu i wglądu w sprawy opoczyńskie. Nie istniejąca przez minione trzy lata opoczyńska lewica nie może się zupełnie odnaleźć a więc i w wyborach pewnie nikogo nie wystawi.
Wspomniałem o pierwszym miejscu Wiktora Olszewskiego na liście wyborczej PO do Sejmiku Wojewódzkiego. Nie jest jedynym liderem z opoczyńskiego. Artur Bagieński będzie startował z pierwszego miejsca listy PSL a Jan Rożenek listy PiS. Zupełnie innymi zasadami będzie się kierowała kampania wyborcza do władz powiatowych. Starostowie nie są wybierani w wyborach bezpośrednich, ale przez radnych, a i miejsca kandydatów na listach mają znacznie mniejsze znaczenie niż w przypadku Sejmiku Wojewódzkiego.
Ciekawa zapewne będzie walka w gminach. O Opocznie już pisałem, co do pozostałych gmin: w Żarnowie mocną pozycję ma bezapelacyjna zwyciężczyni w wyborach przedterminowych Maria Morawska, nie do ruszenia wydaje się pozycja Tadeusza Wojciechowskiego, Janusza Reszelewskiego i Janusza Ciesielskiego. Nieco gorsza sytuację ma wójt Jóźwik. Najpierw problemy z wodą a teraz zapowiedź przeniesienia Domu Pomocy Społecznej, co wiążę się z utratą miejsc pracy dla mieszkańców Białaczowa. I tutaj, wydaje mi się, że decydujące wcale nie było stanowisko starosty powiatu tomaszowskiego. Z Żarnowa w Radzie Powiatu jest trzech radnych, w tym przewodniczący Rady i członek Zarządu. Co do Poświętnego, to na jednej z sesji wójt Stępień wtrącił, że nie będzie startował. Jeśli tak to w szranki, według mnie, staną członek Zarządu Powiatu Marian Pisarski i były wójt Tadeusz Wlazło. Ale są to tylko moje dywagacje. Również niejasna jest sytuacja w Paradyżu. 29 stycznia ma się odbyć rozprawa apelacyjna w Sądzie Okręgowym i toczy się postępowanie w innej sprawie w Sądzie Rejonowym. I od decyzji sądów zależy czy Wojciech Rudalski będzie mógł ponownie ubiegać się o mandat wójta.
Rozpoczęty rok nie pozwoli na odpoczynek podczas długich weekendów. Bo co za długie weekendy mamy w kalendarzu, z których jeden mamy już za sobą? Trzy dni wolnego na Wielkanoc jest co roku. Weekend majowy to raptem trzy dni - 1 maja sobota, 3 maja, poniedziałek. Jak co roku cztery dni wolnego możemy sobie zafundowac w czerwcu, podczas Bożego Ciała, które przypada w czwartek, tym razem 3 czerwca. 15 sierpnia przypada w niedzielę, a więc zyskujemy jedynie jeden dzień wolny za święto przypadające w niedzielę. Dwa kilkudniowe weekendy będziemy mieli w listopadzie, ale co to za wypoczynek w najpaskudniejszym miesiącu roku. 1 listopada przypada w poniedziałek a 11 w czwartek - biorąc dzień z urlopu załatwiamy sobie cztery dni wolnego. Poza tym świętować będziemy:
17 stycznia - 65. rocznicę wyzwolenia Opoczna spod okupacji hitlerowskiej,
13 kwietnia - 70. rocznicę zbrodni katyńskiej i trzeba dołożyć wszelkich starań, by opoczyńskie obchody odbyły się przy pomniku pozbawionym błędów i wypaczeń,
9 maja - 65. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie,
27 maja - 20. rocznicę wyborów samorządowych,
15 lipca - 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (651) z dnia 8 Stycznia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »