tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Bratkowianki doKoła!

 
Koło Gospodyń Wiejskich w Bratkowie powstało w 1982 roku. Jego założycielką była Leokadia Porczyk. Wówczas powstał też zespół ludowy "Bratkowianka", który występował na gminnych i powiatowych konkursach, uzyskując czołowe miejsca. Czym dawniej zajmowały się gospodynie z Bratkowa, a jak spędzają wspólnie czas dzisiaj? Z jakich osiągnięć są najbardziej dumne i które członkinie koła są najbardziej utalentowane? O tym wszystkim i wielu innych wydarzeniach z życia pań z KGW w Bratkowie, przeczytacie w kolejnym artykule traktującym o gospodyniach z gminy Sławno


Członkinie KGW z Bratkowa, na początku swojej działalności, zajmowały się sprzedażą małych kurcząt i gęsi wśród mieszkańców wsi. W 1987 roku działalnością koła i zespołu zajęła się Wanda Sosińska. Wówczas nastały czasy świetności dla zespołu "Bratkowianki", który zaczęła odnosić sukcesy. Podczas licznych występów, prezentował przyśpiewki ludowe tworzone przez członkinie oraz przedstawiał obrzędy zaślubin. Z tymi popisami jeździł na konkursy, podczas których był wielokrotnie nagradzany.
W 1998 roku KGW zawiesiło swoją działalność. Reaktywowało się po dziesięciu latach, 2 marca 2008 roku. Wybrano wówczas zarząd koła, który działa do dziś, a w skład jego wchodzą: przewodnicząca Elżbieta Bielas, zastępczyni Genowefa Winiarska oraz skarbniczka Małgorzata Wojewódzka. Do KGW należy piętnaście osób, wśród których znajduje się jeden mężczyzna. ? Nasze koło rokrocznie uczestniczy w różnych imprezach i uroczystościach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury. Do naszych większych zasług należy to, że członkinie Leokadia Miszczyk i Wanda Sosińska prezentowały rękodzieło ludowe ? hafty i szydełkowanie ? na Jarmarku Wojewódzkim w Łodzi. W ubiegłym roku natomiast przygotowałyśmy na tę okoliczność tłustoczwartkowe danie. Szczególnie jesteśmy dumne jednak z Wandy Sosińskiej, która w 2011 roku została odznaczona Orderem Serca Matkom Wsi ? mówi przewodnicząca.
Bratkowianki słyną w regionie z aktywnego udziału w lokalnych przedsięwzięciach. Uczestniczyły w Festiwalu Pieśni Maryjnej w Sławnie oraz w Konkursie Oberka i Polski w Wincentynowie. ? Do tańców wytypowałyśmy dwie pary, z których jedna, tańcząca oberka, zdobyła trzecie miejsce ? opowiada Elżbieta Bielas.
Gospodynie z Bratkowa zawsze są skore do pomocy. We wrześniu na przykład pomagały w przygotowaniach dożynek gminnych, które odbyły się w Sławnie. Październik minął członkiniom pod znakiem bardzo ważnego dla nich wydarzenia, a mianowicie otwarcia świetlicy wiejskiej. Na tę okoliczność bratkowianki przygotowały występ złożony z przyśpiewek autorstwa w głównej mierze Wandy Sosińskiej. Panie chętnie dbają o swoje miejsce spotkań, gdzie często spędzają czas na rozmowach przy poczęstunku.
Członkinie KGW z Bratkowa są świetnymi kucharkami. Poza wymienionymi wyżej kulinarnymi wyczynami, przygotowały także potrawy staropolskie na wigilię gminną. Są również bardzo gościnne. Do swojej świetlicy często zapraszają mieszkańców Bratkowa, z którymi do tej pory integrowały się m. in. podczas zabawy sylwestrowej. Podjęły się również przygotowania spotkania noworocznego z przedstawicielami władz gminnych. Wraz z sołtysem, Stanisławem Kszczotem, organizują także imprezy wiejskie, wśród których największą popularnością cieszą się Piknik Rodzinny i Święto Pieczonego Ziemniaka. Koło Gospodyń Wiejskich z Bratkowa jest otwarte na współpracę z radnymi, młodzieżą i samorządem wiejskim.
Bratkowianki spotykają się ze sobą raz w miesiącu. Gdy jednak zbliża się jakieś ważne przedsięwzięcie, spotkania organizują częściej, według potrzeb. Podczas wspólnego spędzania czasu, gospodynie wymieniają się przepisami kulinarnymi, a niektóre z nich realizują w świetlicowej kuchni. KGW utrzymuje się z własnych składek. ? Jeśli trzeba wykonać jakieś robótki, kwiaty, czy przygotować potrawy, najczęściej robimy składkę. Chociaż na niektóre uroczystości dostajemy środki z GOK?u ? tłumaczy przewodnicząca.
Mocną stroną KGW z Bratkowa są panie, które zajmują się haftem, szydełkowaniem i dziewiarstwem, tworząc niebanalne ozdoby i kwiaty. Wśród twórczyń czołowe miejsce zajmują: Genowefa Winiarska, Krystyna Michalczyk, Wiesława Musiał, Wanda Sosińska i Leokadia Miszczyk.



Bratkowianki



Twórczynie ludowe



Twórczość KGW z Bratkowa


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (826) z dnia 10 Maja 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »