tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

PRACA SEZONOWA ZBIÓR BORÓWKI RZECZYCA TEL. 661 ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Ciekawostki

 Bożena - darowana od Boga

 

"Żądamy dostępu do własnych imienin!" ? z takim transparentem kilka lat temu pikieta Bożen pojawiła się na zlocie Krystyn, organizowanym 13 marca. Tak się bowiem złożyło, że właśnie tego dnia posiadaczki tych imion najczęściej obchodzą swoje imieniny. Oczywiście był to swego rodzaju happening dodający kolorytu innemu happeningowemu widowisku, ale coś w tym jest, że trzykrotnie liczniejsze Krystyny obchodzą swoje imieniny głośno, skromniejsze ale równie energiczne Bożeny świętują je najczęściej w zaciszu domowym.
Co prawda nie mają swoich patronek w gronie świętych i błogosławionych Kościoła, ale w zamian mają inną przewagę ? ich imię ma starosłowiański a nie obcy rodowód. Imię to utworzono, dodając do rdzenia boż? (od Bóg, boży) przyrostek spieszczający: ?ana lub ?ena. Zatem pierwotne znaczenie imienia można objaśnić jako obdarowana przez Boga lub darowana od Boga. Zdaniem niektórych etymologów imię to miało wyrażać uczucia rodziców oczekujących dziecka. W dawnych dokumentach polskich pojawiło się w XII wieku jako Bożana, w następnych stuleciach miało też formy Bożechna i Bożna. Postać Bożena była znana w języku czeskim już w XI wieku, nosiła je żona księcia Oldrzycha. U nas na stałe pojawiła się dopiero w XIX wieku. Być może do spopularyzowania tej formy przyczyniła się poczytna w tym wieku pisarka Aniela z Kuszków Walewska, która publikowała swoje dzieła właśnie pod pseudonimem "Bożena". Największą popularność zyskało dopiero w połowie XX wieku. Obecnie nosi je prawie 230 tysięcy Polek. Dość często spotyka się też wariant Bożenna utworzony na podobieństwo imion Marianna, Zuzanna lub Joanna, w których podwojenie głoski ma wzmacniać ekspresję imienia. Około 15 tysięcy naszych rodaczek używa właśnie takiej formy imienia.
Współczesne Bożeny to kobiety energiczne, zaradne i przedsiębiorcze. Mają jasno określone cele życiowe i konsekwentnie potrafią realizować wcześniej opracowany w szczegółach plan dojścia do nich. Mają zdolności przywódcze i lubią kierować innymi. Nie znoszą sprzeciwu, są wymagające, zasadnicze i niekiedy aż za bardzo pewne siebie. Rzadko zmieniają raz podjętą decyzję, na ogół nie przyznają się do popełnionych błędów. Osiągają spore sukcesy w biznesie prowadzonym na własny rachunek, mogą też być bardzo pomocne w interesach swojego małżonka. Często wybierają zawód nauczycielek, prawniczek lub pracę w handlu ? tam w pełni mogą wykorzystać swoją łatwość wysławiania się, która niekiedy przechodzi jednak w nadmierną gadatliwość.
Ich wadami są: wybuchowość, porywczość, upór i przekora. Potrafią wtrącać się w cudze sprawy, czym często zrażają sobie otoczenie. Nie są jednak pamiętliwe i łatwo odzyskują dobry humor. Na co dzień nie przywiązują większej wagi do swojego wyglądu i porządków domowych, ale w razie potrzeby jednym i drugim mogą zadziwić. Potrafią też wyeliminować z siebie wszelkie emocje. Przy wyborze partnera życiowego kierują się rozsądkiem, ich związki są zazwyczaj trwałe i oparte na wzajemnym porozumieniu. Wierne, ale nieco zaborcze żony, troskliwe matki. Lubią życie towarzyskie, ubóstwiają plotki i sensacje. W sumie ? mimo trudnych do zaakceptowania niektórych cech charakteru ? Bożeny potrafią być dobrymi partnerkami w przyjaźni i życiu rodzinnym.

Znane imienniczki
Bożena Adamek ? aktorka, Bożena Dykiel ? aktorka, Bożena Garus?Hockuba ? reżyserka, Bożena Kociołkowska ? tancerka, Bożena Krzywobłocka ? historyk sztuki, Bożena Targosz ? prezenterka TV, Bożena Walter ? dziennikarka.
Życzenia imieninowe składamy Bożenom najczęściej 13 marca. Dokładniejsze kalendarze podają jeszcze: 8 stycznia, 11 lutego, 12 marca, 20 czerwca, 13 października oraz 22 grudnia.
Zebrał: jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (870) z dnia 14 Marca 2014r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »