tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ kat. C+E - kraj, wysokie stałe ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Zdarzenia

 Bombowe znaleziska

 Niewybuchy znalezione w rejonie DzielnejCo najmniej kilkadziesiąt moździerzy i pocisków artyleryjskich odnaleziono w środę, 12 września obok krajowej ?dwunastki? w rejonie Dzielnej. Podobne, ale już nieco mniej liczne składy amunicji wykopano w minionym tygodniu w Kazimierzowie i w Niemojowicach.
Przyzwyczailiśmy się już, że co jakiś czas w rejonie Opoczna odnajdywane są różnego rodzaju niewybuchy ? w większości pozostałości z II wojny światowej. Teren powiatu opoczyńskiego jest pod tym względem nieprzebrany. Takich pamiątek powojennych z pewnością wykopanych zostanie jeszcze wiele. Tym bardziej, że zgodnie z zaleceniami przed planowanymi robotami ziemnymi należy sprawdzić teren pod tym właśnie kątem. Wynikiem takich przygotowań są właśnie znaleziska w rejonie Dzielnej, gdzie wzdłuż drogi krajowej nr 12 pogłębiane będą rowy. Poszukiwania niewybuchów z użyciem specjalistycznego sprzętu prowadzi tu zaangażowana przez opoczyński rejon GDDKiA firma ?Sapper Support? z Gliwic.
Efektem poszukiwań prowadzonych za pomocą wykrywacza HS3 jest ujawnienie trzech składowisk starej amunicji. W największym z nich, pomiędzy Dzielną a Różanną, odnaleziono 31 moździerzy, 28 pocisków przeciwpancernych 75 mm oraz panzerfaust (tzw. pięść pancerną). Tuż obok na wykopanie czekały kolejne pociski. W drugim stanowisku, zlokalizowanym w pobliżu Chaty opoczyńskiej, wykopano 18 pocisków przeciwpancernych 105 mm. Kiedy byliśmy na miejscu, trzecie stanowisko ? na wlocie do Dzielnej ? pozostawało wciąż nie odkryte. Niewybuchy zabezpieczyli policjanci z KPP w Opocznie, którzy pilnowali amunicji do czasu przyjazdu saperów z Tomaszowa Mazowieckiego.
Niewybuchy, prawdopodobnie z okresu II wojny światowej, odnaleziono w naszym powiecie również w ubiegłym tygodniu. 5 września, około godz. 15.40 w trakcie prac rolniczych na polu w rejonie Kazimierzowa (gmina Paradyż) odnaleziono pocisk artyleryjski. Kolejną wybuchową pamiątkę, prawdopodobnie z okresu II wojny światowej, 6 września rano odnaleźli robotnicy pracujący przy budowie Domu Pomocy Społecznej w Niemojowicach (gmina Żarnów). Oba pociski zabezpieczyli saperzy z Tomaszowa Mazowieckiego.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 37 (792) z dnia 14 Września 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »