tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Biskup, który wierzy w młodzież

 
16 października ogłoszona została decyzja Benedykta XVI o mianowaniu ordynariuszem radomskim ks. bpa Henryka Tomasika, od 17 lat biskupa pomocniczego diecesji siedleckiej.Herb biskupa Henryka Tomasika


Bp Henryk Tomasik z ramienia episkopatu zajmuje się sprawami duszpasterstwa młodzieży, jest przewodniczącym Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, członkiem Komisji Wychowania Katolickiego i delegatem ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Od wielu lat praktycznie organizuje wyjazdy młodych na Światowe Dni Młodzieży, w których sam bierze udział.
Bp Henryk Marian Tomasik urodził się 4 stycznia 1946 r. w Łukowie (diec. siedlecka). W 1963 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach, po ukończeniu którego 31 maja 1969 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Jana Mazura i otrzymał nominację na wikariusza parafii Radoryż Kościelny. Dwa lata później rozpoczął studia na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL, ukończone 1974 roku po uzyskaniu magisterium z filozofii. W 1984 roku obronił doktorat na podstawie rozprawy „Osoba jako byt i norma w filozofii kard. Karola Wojtyły” napisanej pod kierunkiem ks. prof. Tadeusza Stycznia. Po zakończeniu studiów na KUL został skierowany do pracy z młodzieżą akademicką w siedlcach, gdzie rozpoczął wówczas wykłady w seminarium duchownym i pomagał ks. prof. Stefanowi Kornasowi w jego pracy z młodzieżą akademicką.
21 listopada 1992 r. Jan Paweł II mianował ks. dr. Henryka Tomasika biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej. Otrzymał wówczas stolicę tytularną Fornos Minore, a święcenia biskupie przyjął w Watykanie 6 stycznia 1993 r. z rąk ojca świętego. Współkonsekratorami byli kard. Giovanni Battista Re (obecny prefekt Kongregacji ds. Biskupów) oraz kard. Justin Francis Rigali, dzisiejszy arcybiskup Filadelfii. Jako dewizę biskup Tomasik obrał wezwanie „Przyjdź Królestwo Twoje!".
W diecezji siedleckiej bp Tomasik pełni funkcję wikariusza generalnego. Jest wykładowcą Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie (Sekcja św. Jana Chrzciciela) oraz Wyższego Seminarium Duchownego im. Jana Pawła II w Siedlcach. Z nominacji Konferencji Episkopatu Polski pracuje w gremiach dotyczących duszpasterstwa młodzieży, a także w Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, Radzie ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek oraz w Radzie ds. Rodziny.
Ksiądz Biskup Henryk Tomasik jako motto swojej posługi biskupiej przyjął słowa zaczerpnięte z Modlitwy Pańskiej: Adveniat Regnum Tuum - Przyjdź Królestwo Twoje! Karynał Stefan Wyszyński pisał „Przyjdź Królestwo Twoje - to miłość, życzliwość i dobroć; to ustąpienie miejsca drugiemu człowiekowi i działanie zawsze na jego korzyść; to ciche na palcach stąpanie wokół swego bliźniego; to panowanie przez pokorę, na kolanach przy naszych braciach”.
O tej nominacji Zbigniew Gretka powiedział: Takiego pasterza jak bp Henryk Tomasik naszej diecezji było potrzeba. Posiada styl zmarłego przedwcześnie bpa Jana Chrapka, wielką charyzmę i dar modlitwy Jana Pawła II. Apostoł słowa bożego, pochylający się nad cierpieniem człowieka, pełen radości samarytanina XXI wieku. Powiernik młodych, wiernych Bogu, Kościołowi i ojczyźnie. Zatroskany o właściwą formację kapłańską, zakonną i rodzinną.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 42 (641) z dnia 23 Października 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »