tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Bielowianki doKoła!

 
Bielowice znane są współcześnie jako aktywny ośrodek kultury ludowej. Działa tu jedno z najwcześniej powstałych i najaktywniej działających Koło Gospodyń Wiejskich. W niektórych rodzinach kultywowanie regionalnych tradycji przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. ? Zdarza się, że w jednym domu sztuką ludową trudni się kilka osób: babcia, córka, wnuczki, synowe? ? mówi z dumą Zofia Pacan, skarbniczka koła, słynąca na cały region pisankarka, hafciarka i bukieciarka



Początki działalności KGW z Bielowic sięgają lat sześćdziesiątych. Jego założycielką i zarazem pierwszą przewodniczącą była Stefania Pacan, pełniąca tę funkcję przez dziesięć lat. Gospodynie miło wspominają czasy, gdy przewodniczyła kołu. Do jej największych zasług zaliczają organizowanie kursów kroju i szycia oraz gotowania i pieczenia, integrowanie gospodyń na licznych wycieczkach i zabawach okolicznościowych. W latach 1970?1975 następczynią Stefanii Pacan została Leokadia Dąbrowska, która kontynuowała działania poprzedniczki. Kolejne dziesięciolecie należało do Stanisławy Michałowskiej. To ona sprowadzała dla członkiń koła kury, którymi panie wspólnie się zajmowały. Czwartą przewodniczącą była Stefania Pokora, która piastująca to stanowisko w latach 1985?1995. Aktywizowaniem członkiń wykazała się natomiast jej następczyni, Stefania Nowicka, słynąca z organizowania licznych kursów i wycieczek. W 2001 roku stanowisko przewodniczącej koła objęła Bożena Dulnikiewicz. Mimo młodego wieku aktywnie działa i promuje członkinie bielowickiego koła na licznych wyjazdach zarówno krajowych, jak i zagranicznych oraz podczas imprez masowych. Jej dużą zasługą było pozyskanie funduszy na zakup nowych strojów ludowych. Wraz z Bożeną Dulnikiewicz w skład zarządu koła wchodzą: zastępczyni Urszula Brola, skarbniczka Zofia Pacan oraz pełniąca funkcję sekretarza Marianna Rzepka. Obecnie do koła należy dwanaście członkiń. Wciąż trwa jednak nabór. Panie gorąco zachęcają mieszanki Bielowic do zapisania się, by wraz z nimi mogły wspólnie spędzać wolny czas i dobrze się bawić na niezapomnianych wyjazdach i występach.
KGW z Bielowic współpracuje z licznymi placówkami, instytucjami i organizacjami. Poza lokalnymi szkołami i przedszkolami, Urzędem Miejskim, MDK, Muzeum Regionalnym, Starostwem Powiatowym, Bielowickim Stowarzyszeniem Twórców i Przyjaciół Kultury Ludowej oraz Stowarzyszeniem Twórców i Przyjaciół Kultury Ludowej w Kazimierzu Dolnym, gospodynie często bywają w muzeach w Warszawie, Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim, Przysusze, Radomiu, Toruniu, Łodzi, Krakowie, Radomsku, Kiecach, Częstochowie, integrują się z domami kultury w Piotrkowie Trybunalskim, Lublinie, Warszawie oraz z ŁDK, prowadzą warsztaty twórczości ludowej w szkołach z terenu całego województwa oraz współpracują z poloniami w Szwecji, Belgii oraz na Słowacji.
Bielowianki spotykają się najczęściej w budynku stowarzyszenia minimum raz w miesiącu. Tam też odbywają się próby przed występami. Repertuar koła jest zróżnicowany i uzależniony od charakteru imprezy, w której członkinie będą brały udział. Najczęściej jednak występ gospodyń z KGW z Bielowic rozpoczyna się ich ulubioną przyśpiewką autorstwa mieszkańca Bielowic, Józefa Michałowskiego:

Hej pod Jazią Górą leżą Bielowice,
tam chłopaki są śpiewaki, panny tanecnice.
Z jednej strony Wola, a z drugiej Karwice,
a po samym środku gminy leżą Bielowice.

W repertuarze gospodyń znajdziemy także wiele ludowych piosenek oraz skeczy kabaretowych. Dawniej bielowianki uświetniały swoim śpiewem wiele imprez typu kusoki czy dożynki. Teraz, gdy na tego typu przedsięwzięciach swoje popisy wokalne mogą prezentować jedynie zespoły śpiewacze, uprzednio przygotowane do występu przez instruktora, panie śpiewają jedynie podczas Przeglądu Pieśni Maryjnej w Mroczkowie Gościnnym, na Festynie Parafialnym oraz na Dniach Bielowic.
Gospodynie zapytane o to, w jaki sposób kultywują tradycje regionu, bez chwil namysłu podały hasła: pisanki, hafty, bukiety, pająki? Nic w tym dziwnego, przecież dzieła bielowickich twórczyń ludowych rozsławiły ziemię opoczyńską nie tylko w kraju, ale również za granicą. Największym sukcesem koła i powodem członkiń do dumy jest bez wątpienia to, że prężnie działa już ponad pięćdziesiąt lat, bez dnia przerwy. To naprawdę godny podziwu sukces. ? Jesteśmy dumne z tego, że tyle lat istniejemy jako koło, kontynuując tradycje naszych mam i babć ? powiedziała pełniąca funkcję sekretarza Marianna Rzepka.
Od lat koło wiernie wspomaga młodzieżowy zespół śpiewaczy. Opiekunem grupy jest prezes bielowickiego stowarzyszenia, Józef Dąbrowski. Obecnie zespół liczy piętnaścioro chłopców i dziewcząt, którzy chętnie uczą się na warsztatach prowadzonych przez bielowickie twórczynie, występują w strojach ludowych oraz pomagają gospodyniom w organizacji imprez masowych. Kolejnym, choć nieco mniejszym rangą, sukcesem gospodyń z KGW jest zajęcie pierwszego miejsca za najlepiej przygotowane stoisko podczas ?Wielkanocnej baby? w 2010 roku. Dawniej, gdy na dożynkach przyznawano jeszcze nagrody pieniężne, bielowicka wiejska chata zawsze była w czołówce. Niezapomnianym przeżyciem dla członkiń koła, który według nich urósł do rangi sukcesu, była wizyta w Sejmie pod koniec lat 90.
Ciekawa historia, barwne postacie, dbanie o nasze opoczyńskie tradycje oraz pasmo sukcesów to niewątpliwie znaki szczególne KGW z Bielowic. A jakie są plany członkiń na najbliższy czas? ? Chcemy utrzymać nasze koło na tak wysokim poziomie, jaki reprezentuje ono dziś. Wciąż pragniemy być centrum informacji o naszej regionalnej kulturze. Marzymy jednak o tym, by młodsze pokolenie dołączyło do koła, by było komu te wszystkie tajniki przekazać. Wiąż mamy głowy pełne nowych planów i pomysłów. Chcemy dalej uczyć młodzież na warsztatach, występować i jeździć na wycieczki. Członkostwo w kole daje nam naprawdę wiele radości i satysfakcji ? podsumowała przewodnicząca Bożena Dulnikiewicz.



Lata 60. młodzieżowy zespół śpiewaczy działajacy przy KGW na dożynkach w Mroczkowie Gościnnym



Młodzieżowy zespół śpiewaczy w budynku bielowickiego stowarzyszenia (2004 rok)


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 46 (801) z dnia 16 Listopada 2012r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »