tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Bezpiecznie w Łódzkiem

 
28 listopada w ŁDK odbyła się jedenasta już konferencja z cyklu ?Samorząd ? bezpieczne województwo łódzkie?, dotycząca inicjatyw profilaktycznych mających na uwadze bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Urząd Marszałkowski, przy ścisłym udziale KW oraz łódzkiego Kuratorium Oświaty. Udział w nim wzięli przedstawiciele KP Policji z komendantem, insp. Januszem Mygą na czele. Prelekcję na temat trwającej na terenie naszego powiatu akcji ?Kibicuj bezpiecznie? wygłosili nadkomisarz Bartłomiej Karch oraz podinsp. Wojciech DworakNadkomisarz Bartłomiej Karch pierwszy od lewej


Inauguracji spotkania dokonał marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. Powitał zaproszonych gości, a szczególnie ciepło współorganizatorów konferencji. ? Mam satysfakcję z tego, że przyczyniamy się do tej profilaktyki. Liczę na to, że dzisiejsza konferencja będzie kolejnym krokiem w stronę doświadczeń, pokaże nowe wzory i przekona samorządowców, że ich zaangażowanie do pracy w gminach i powiatach jest bardzo potrzebne ? powiedział.
Konferencję rozpoczęła prelekcja dyrektorki Regionalnego Centrum Polityki Społecznej, Anny Mroczek. Jej prezentacja dotyczyła współpracy wojewódzką policją w obszarze bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Przedstawiła wyniki przeprowadzonych w 2007 i 2011 roku badań dotyczących problemu picia alkoholu i używania narkotyków wśród młodzieży. Z analiz wynika, że w przeciągu czterech lat spożywanie tych używek zwiększyło się i sięgają po nie coraz młodsze osoby.
Z działaniami profilaktycznymi realizowanymi przez placówki oświatowe województwa łódzkiego zapoznała obecnych na sali starsza wizytatorka łódzkiego Kuratorium Oświaty Anna Olczak?Wiśniewska. O współpracy międzysektorowej opowiedział natomiast Tomasz Bilicki, dyrektor Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego. Podczas swojego wystąpienia zaprezentował wykres międzysektorowego przeciwdziałania przemocy oraz przykłady programów i rozwiązań systemowych. O pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację projektów profilaktycznych wykładała Renata Tkaczyk z Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego. Zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego Arkadiusz Makoski mówił z kolei o pozyskiwaniu funduszy z rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań ?Razem bezpieczniej? na realizację projektów profilaktycznych. Przedstawił główne cele przedsięwzięcia oraz podmioty zaangażowane w jego realizację.
Wyjątkowo ciekawe było wystąpienie inspektora Grzegorza Jacha, przedstawiciela KG Policji dotyczące działania PAT (PAT to program mody na życie bez uzależnień, profilaktyki rówieśniczej oraz destygmatyzacji młodzieży wykluczonej lub środowiskowo marginalizowanej). Apelował do rodziców, by zwracali szczególną uwagę na swoje dziecko, zwłaszcza gdy jest ono w okresie dorastania. Statystyki są przerażające ? co drugi gimnazjalista był nieprzytomny z upojenia alkoholowego, a używanie substancji psychoaktywnych przez młodzież wciąż wzrasta. ? Przed dealerem powinni być rodzice ? podsumował swoją wypowiedź insp. Jach.
Po prelekcjach dotyczących działań w województwie na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży przyszedł czas na dobre praktyki realizowane w Łódzkiem. O profilaktyce stosowanej przez wojewódzką policję opowiedział zebranym mł. insp. Tomasz Jędrzejczyk, naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Łodzi. Mówił o wielu programach dotyczących m.in. ochrony osób i mienia, bezpieczeństwa ogólnego, ofiar przestępstw, patologii oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Prezentacji projektu ?Widzę ? reaguję? dokonał podinsp. Jacek Rzepkowski, naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Piotrkowie Trybunalskim. Zapoznał uczestników spotkania z celami tej kampanii społecznej, a także z materiałami odnoszącymi się do tego, co do tej pory poprzez akcję udało się już osiągnąć. Informacje dotyczące przebiegu programu profilaktycznego ?Bezpieczna szkoła? przedstawiły dyrektorka II LO w Sieradzu Urszula Świniarska oraz nauczycielka z tamtejszej szkoły Aleksandra Mielczarek.
Jako ostatni wystąpili nadkomisarz Bartłomiej Karch ? naczelnik Wydziału Prewencji opoczyńskiej KPP oraz podinsp. Wojciech Dworak ? komendant Komisariatu Policji w Drzewicy. Zapoznali obecnych z projektem działań profilaktycznych ?Kibicuj bezpiecznie?. Szczegółowo omówili etapy powstawania akcji, wymienili również jej uczestników oraz partnerów. Projekt nie jest jeszcze ukończony. Dotychczasowe działania stanowią jedynie wstęp do dalszych prac i przedsięwzięć, które realizowane są i będą w najbliższej przyszłości. ? Problemy współczesnej młodzieży, a zwłaszcza tej pseudokibicowskiej jej części, charakteryzujące się występowaniem zjawisk ksenofobii, rasizmu, antysemityzmu, nietolerancji, czy wreszcie dominacji siły, przemocy, stanowią niestety prostą ścieżkę do wchodzenia młodego człowieka na drogę przestępczą. Musimy zatem robić absolutnie wszystko co w naszej mocy, aby starać się zapobiec konieczności leczenia skutków ? powiedział nadkomisarz Karch. W dotychczasowych działaniach wzięło udział piętnaście szkół z terenu powiatu opoczyńskiego, około pięciuset uczniów tychże placówek oraz kilkudziesięciu nauczycieli. ? Do tej pory wydano na ten cel niemal 60 tysięcy złotych. Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja nie pójdzie na marne. Dowodem tego są słowa uczniów i nauczycieli opoczyńskich szkół, którzy są zachwyceni formułą realizacji naszych działań ? dodał podinsp. Dworak.
Ważnym punktem konferencji była prezentacja spektaklu edukacyjno?profilaktycznego ?Sekret?, przygotowanego przez grupę PAT z Sieradza. Była ona tworzona na przełomie 19?22 listopada, jako czwarta tego typu formacja w województwie łódzkim po Łodzi, Bełchatowie i Radomsku. We wszystkich komendach powiatowych i miejskich powołano koordynatorów tego programu, którzy wspomagać będą animatorów wyłonionych przez Kuratorium Oświaty w Łodzi w realizacji projektu.
Kulminacyjnym punktem konferencji było wręczenie nagród dla wyróżnionych osób zaangażowanych w kampanię ?Wspólne osiedla?. Wśród wyroznionych znalazł się nadkomisarz Bartłomiej Karch.
Przez cały czas trwania konferencji, można było odwiedzać punkt promocyjny, przygotowany przez KPP w Opocznie. Zainteresowani mieli okazję obejrzeć tam filmik z przebiegu dotychczasowych działań w związku z akcją ?Kibicuj bezpiecznie? oraz nabyć atrakcyjne materiały promocyjne.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 49 (804) z dnia 7 Grudnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »