tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedam drewno opałowe i kominkowe 511 542 ...
czytaj dalej »

Firma budowlana zatrudni brygadę murarzy. tel. ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Kultura

 Bezpiecznie i wesoło i bibliotece!

 

Jak co roku, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna i jej filie wiejskie wyszły naprzeciw potrzebom dzieci i młodzieży przygotowując w okresie ferii zimowych bezpłatną ofertę różnorodnych zajęć.
Tegoroczne ferie przebiegały pod hasłem ?Bezpieczni w Internecie i w domu?. W dniach 30 stycznia ? 10 lutego we wszystkich placówkach PiMBP dzieci uczestniczyły w rozmaitych zajęciach i konkursach.
W feriach zimowych organizowanych przez Marię Wijatę i Iwonę Chróstowską z Oddziału dla dzieci PiMBP uczestniczyło codziennie średnio 14 osób. W pracy z dziećmi pomagała im wolontariuszka, emerytowana nauczycielka ? Zofia Urazińska z Januszewic. Z uwagi na dużą rozpiętość wiekową odwiedzających bibliotekę oferta charakteryzowała się różnorodnością a organizowane konkursy różnym stopniem trudności. Ferie rozpoczęły się warsztatami poświęconymi życiu i twórczości Janusza Korczaka. Zebrani wysłuchali fragmentów powieści oraz obejrzeli film ?Król Maciuś I?. Zwieńczeniem zajęć był konkurs plastyczny na najładniejszą ilustrację do utworu Korczaka.
Ważnym punktem ferii były zajęcia z bezpiecznego poruszania się w Internecie. PiMBP włączyła się do ogólnopolskiej kampanii ?Biblioteka ? miejsce bezpiecznego Internetu?. W ramach akcji podczas ferii w bibliotece odbyły się warsztaty ?Bezpieczni w sieci?, które poprowadziła Marzena Jaruga z ZSP nr 1. Po zakończeniu warsztatów wszyscy uczestnicy wzięli udział w kursie e?lerningowym, po ukończeniu którego otrzymali dyplomy.
Jak co roku dzieci uczęszczające na ferie zimowe w bibliotece wzięły udział w prelekcji o uzależnieniach. W ramach zajęć uczestnicy obejrzeli projekcje na temat uzależnienia od alkoholu, papierosów i od Internetu oraz wzięli udział w konkursie ?STOP nałogom ? wybieram zdrowie!?. Nagrody w konkursie ufundowała gmina Opoczno.
PiMBP w Opocznie kładzie duży nacisk na edukację regionalną dzieci i młodzieży. Na zaproszenie bibliotekarek Wiktor Biernacki ? przewodnik turystyczny, podróżnik, poeta i przyjaciel biblioteki wygłosił prelekcję ?Opoczno ? moje miasto?. Wykład urozmaiciły filmy o walorach naszej gminy.
Kontynuacją zajęć był konkurs plastyczny ?Zimowy pejzaż mojego miasta?, zaś przepiękne prace naszych podopiecznych można obejrzeć na wystawie w Oddziale dla dzieci. W ramach bloku zajęć dzieci zwiedziły Izbę Pamięci Powstania Styczniowego na Ziemi Opoczyńskiej oraz wysłuchały krótkiej prelekcji o historii tego miejsca.
W ofercie nie zabrakło zajęć z papieroplastyki, które poprowadziła pani Zofia Urazińska, konkursu na najpiękniejszą kartę walentynkową, głośnego czytania (książka mówiona), dyskusji (Plusy i minusy posiadania zwierząt domowych), pogadanek (Czy warto mówić o uczuciach), projekcji bajek oraz gier i zabaw. Zwieńczeniem zajęć było uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów oraz słodki poczęstunek ufundowany przez gminę Opoczno.
?Bezpieczeństwo w sieci Internet? było tematem nadrzędnym także w czasie zajęć w Filii nr 1 w Opocznie. Dzieci wzięły udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu, oraz w kursie ?Poznaj bezpieczny Internet?. Ponadto odbyły się: konkursy plastyczne ?STOP nałogom ? wybieram zdrowie?, ?Ulubiony bohater z Kubusia Puchatka?, zgaduj?zgadula ?Omnibus?, głośne czytanie ?Zimowych przygód Kubusia Puchatka? i ?Króla Maciusia Pierwszego?, projekcja filmu ?Ania z Zielonego Wzgórza? oraz gry i zabawy stolikowe.
W Filii Bibliotecznej w Bukowcu Opoczyńskim w pierwszym tygodniu zajęcia były prowadzone wraz z przedszkolankami i nauczycielkami. W czasie zajęć dzieci wykonywały prace konkursowe na temat ?Stop nałogom ? wybieram zdrowie!? oraz ?S?F w moich oczach?. Przeprowadzone zostały pogadanki na temat ?Bezpieczeństwa w Internecie? oraz ?Złych skutków nałogów?. Uczestnicy ferii malowali i rysowali prace konkursowe lub dowolne oraz korzystali z komputerów bibliotecznych.
Równie ciekawe propozycje zajęć przygotowała Filia Biblioteczna w Ogonowicach. Dzieci brały udział w zajęciach plastycznych, grach i zabawach stolikowych oraz w konkursie ?Karta dla mojej walentynki?. W ramach zajęć ?Kubusiowo? zorganizowano głośne czytanie, konkursy plastyczne i turnieje wiedzy o Kubusiu Puchatku. Uczestnicy ferii wykonywali prace plastyczne na konkurs ?Stop nałogom ? wybieram zdrowie?. Ferie zakończyły się wręczeniem nagród i słodkim.
W Filii Bibliotecznej w Mroczkowie Gościnnym w feriach zimowych brało udział 11 osób. Wzięły one udział w konkursie ?Stop nałogom ? wybieram zdrowie!?, w konkursie ?Zabytkowe miejsca mojej miejscowości?, w zajęciach plastycznych ?Podnieś z ziemi i zrób sam? oraz w konkursie na serca walentynkowe.
Łącznie z oferty zajęć w ramach ferii zimowych w bibliotece na terenie gminy skorzystało 71 osób.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 7 (762) z dnia 17 Lutego 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »