tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Bezpieczna praca

 
Wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę do pracy. Poszukując odpowiedniego zatrudnienia korzystają nie tylko z ofert urzędów pracy, agencji zatrudnienia, ale też poszukują pracodawcy na własną rękę, wykorzystując prywatne kontakty czy też wyszukując ogłoszenia w prasie lub internecie


Trzeba pamiętać, by zawsze przed ewentualnym wyjazdem sprawdzić potencjalnego pracodawcę. Najlepiej byłoby obejrzeć jego stronę internetową, spróbować poznać opinie innych pracowników na temat pracodawcy, przeglądając choćby fora internetowe. Trzeba upewnić się, czy rzeczywiście jest to "wolne stanowisko". Do ofert pracy, w których podany jest tylko numer telefonu, lepiej podchodzić z dystansem.
Dobrze jest korzystać z usług urzędów pracy lub agencji zatrudnienia. W przypadku tych drugich warto wiedzieć, że agencja od poszukujących pracy za granicą, nie może pobierać żadnych opłat, z wyjątkiem faktycznie poniesionych kosztów np. tłumaczenie dokumentów, koszty podróży. Zanim przewoźnik z agencji poinformuje nas o kosztach podróży, o ceny warto dowiedzieć się także u innych przewoźników. Nigdy nie wolno płacić z góry za wynajęte przez agencję mieszkanie za granicą. Zawsze dobrze jest też kupić, będąc jeszcze w Polsce, bilet powrotny. Tak na wszelki wypadek, w razie gdyby plany się nie powiodły. Warto sprawdzić koszty utrzymania w danym kraju i zabrać ze sobą odpowiednie środki. Dobrze jest także obiektywnie ocenić swoje umiejętności językowe, bo jeśli słabo znamy język potencjalnego pracodawcy to szanse na znalezienie pracy maleją. Dodatkowym atutem w poszukiwaniu pracy będzie zabranie ze sobą dokumentów potwierdzających doświadczenie zawodowe i posiadane kwalifikacje, przetłumaczone na język polski. Dobrze jest wiedzieć, czy w danym mieście mieści się polski konsulat, warto wziąć ze sobą dane kontaktowe znajomych, którzy być może pracują już w danej miejscowości.
Dobrze jest przed wyjazdem zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym kraju, np. minimalne wynagrodzenie, gdzie należy się zarejestrować po przyjeździe, aby uzyskać prawo pobytu i prawo do opieki lekarskiej. Należy pamiętać, że podejmujących pracę w innym kraju, będą obowiązywać tamtejsze przepisy. Ewentualne spory między pracodawcą a pracownikiem będzie rozstrzygał sąd w kraju pracodawcy. Warto też opamiętać, by nie zgadzać się pracować na czarno, tym bardziej, że w większości państw Unii Europejskiej Polacy mogą pracować bez zezwoleń na pracę.
Ci, którzy planują wyjechać do pracy za granicę powinni pamiętać o swoim bezpieczeństwie.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 12 (819) z dnia 22 Marca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »