tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Żagielfinanse oferuje:
Pożyczki BANKOWE ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Drzewica

 Będą szukać gazu łupkowego

 
Kanadyjczycy przyjadą do gminy Drzewica


Przed wykonaniem dokumentacji technicznej na montaż pomp ciepła w budynkach trzech szkół podstawowych przeprowadzono standardowe badania gruntu. Ich wyniki są bardzo zaskakujące.
Pomiary realizowano w trzech miejscowościach. W Radzicach nie wykazały niczego sensacyjnego, jednak w przypadku Domaszna i Brzustowca jest inaczej. Według wyników, do których udało nam się dotrzeć, jest duże prawdopodobieństwo na istnienie złóż gazu łupkowego w obu miejscowościach.
Gmina strzegła informacji jak oka w głowie, ale zachodnie koncerny dotarły do firmy geodezyjnej, która wykonywała odwierty. W efekcie do Ministerstwa Środowiska wpłynął wniosek o przyznanie koncesji na prowadzenie badań gazu łupkowego. Złożyła go firma Canadian Oil, która zamierza poszukiwać gazu łupkowego również w północnych i wschodnich powiatach województwa świętokrzyskiego.
Zgodnie z procedurą, o złożeniu wniosku poinformowano Urząd Gminy i Miasta, a okolice Drzewicy pojawiły się w raporcie Państwowego Instytutu Geologicznego o zasobach gazu łupkowego w Polsce.
Kanadyjczycy czekają obecnie na decyzję ministra, jednak zdaniem ekspertów, nie powinni mieć problemów z uzyskaniem koncesji. Jest więc bardzo prawdopodobne, że na terenie gminy pojawią się jeszcze w tym roku.
Jak długo potrwają badania? Na razie nie wiadomo. Ich pierwszym celem ma być uzyskanie danych o przekroju ziemi na tym obszarze. Później rozpoczną się odwierty. Roboty nie mogą trwać zbyt długo, ponieważ montaż pomp ciepła w Domasznie i Brzustowcu zaplanowano na przyszły rok. Może już wtedy będzie wiadomo czy gmina Drzewica gazem łupkowym stoi.
Do sprawy wrócimy, gdy tylko pojawią się nowe informacje.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 13 (768) z dnia 30 Marca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »