Od poniedziałku zmieniają się zasady przyznawania becikowego. Ci, którzy zgłoszą się po świadczenie do końca października, odbiorą je na starych zasadach.
Osoba, która wystąpi o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka po 31 października, będzie musiała przedstawić zaświadczenie lekarskie - bez względu na to, kiedy dziecko się urodziło. Chodzi o poświadczenie, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską co najmniej od 10. tygodnia ciąży do porodu. Warunek ten dotyczy również ubiegających się o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka.
Do tej pory becikowe w wysokości 1 tys. zł przyznawano na podstawie aktu urodzenia dziecka. Drugie świadczenie w tej samej kwocie - dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka - był uzależniony od wysokości dochodów rodziny. Od tego roku warunkiem otrzymania obu świadczeń będzie pozostawanie kobiety ciężarnej pod opieką lekarza.
Nowe zasady przyznawania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka wprowadziła ustawa rodzinna, która weszła w życie 1 stycznia. Zgodnie z jej zapisami osoby, które będą się ubiegać zarówno o becikowe, jak i dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, będą musiały przedstawić zaświadczenie lekarskiego potwierdzające pozostawanie kobiety ciężarnej pod opieką medyczną. Będzie ono zawierało podstawowe informacje: imię i nazwisko pacjentki, PESEL, adres zamieszkania oraz datę rozpoznania ciąży, datę objęcia opieką medyczną i terminy zgłaszania się do lekarza w kolejnych trymestrach ciąży. Będzie więc bez szczegółów medycznych informowało o pozostawaniu ciężarnej pod opieką medyczną. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kobieta będzie musiała zostać objęta opieką lekarską najpóźniej od dziesiątego tygodnia ciąży do porodu. Inaczej od 1 listopada nie otrzyma becikowego.
Wprowadzenie zaświadczeń ma zmotywować kobiety ciężarne do jak najwcześniejszego zgłoszenia się do lekarza, a następnie systematycznego przychodzenia na kolejne badania kontrolne. |