Nie żałował, kto minionej niedzieli zawitał do Kraśnicy na Babę Wielkanocną. Jadła wszelakiego tam było, stoły pięknie przystrojone, ślinka ciekła po brodzie, a oczy nie mogły się nasycić widokiem przygotowanych świątecznych cudeniek
Tegoroczny pokaz stołów wielkanocnych był swoistym eksperymentem. Po raz pierwszy od sześciu lat nie odbywał się bowiem w stolicy regionu, ale został przeniesiony do nowego domu ludowego w Kraśnicy. Impreza zwana Babą Wielkanocną przyciągnęła nie tylko twórców ludowych, ale także licznie przybyłą publiczność.
Do udziału w imprezie zgłosiły się miejscowości: Adamów, Bukowiec Opoczyński, Karwice, Mroczków Duży oraz Ogonowice. Swoje specjalne stoisko miała także Weronika Gruszecka, twórczyni ludowa z Wygnanowa. Panie z KGW wykazały się niesamowitą pomysłowością, wyczarowując ze zwykłych produktów, niezwykłe rzeczy. Bez przerwy błyskały flesze aparatów fotograficznych, bo wielu chciało zatrzymać w kadrze prezentowane pomysły i przenieść je potem na domowy stół.
Otwierając pokaz stołów wielkanocnych Monika Matusiewicz, dyrektorka MDK podziękowała mieszkańcom Kraśnicy za przygotowanie uroczystości, podkreśliła wielką rolę i zaangażowanie wszystkich lokalnych społeczności we współtworzeniu kultury ludowej. Tradycyjnym elementem obrzędowości wielkanocnej było poświęcenie pokarmów, którego dokonali wspólnie ks. dziekan Jan Serszyński oraz ks. Leszek Sokół.
Wykorzystując dobre warunki lokalowe, organizatorzy tak zaplanowali imprezę, że równolegle do pokazu stołów i konsumpcji pokarmów można było obejrzeć występy zespołów śpiewaczych, które wykonały pieśni wielkopostne. Ciekawy repertuar przygotowały panie z Kraśnicy, Bukowca, Sitowej oraz Woli Załężnej. Gościnnie wystąpiła także miejscowa schola parafialna pod kierunkiem organisty Michała Fiderka, która zeprezentowała utwory w nieco innym niż ludowy klimacie. Dźwięki akompaniujących gitar były dowodem na to, że kulturę regionu współtworzy także młodsze pokolenie, o nieco odmiennej wizji artystycznej. Dopełnieniem tej symbiozy było zaangażowanie w imprezę uczniów ze szkoły podstawowej w Kraśnicy. Dzieci nie tylko przygotowały wspaniałe dekoracje świąteczne, a ich stoisko było oblegane przez odwiedzających, ale także wystąpiły z minispektaklem opowiadającym o opoczyńskich zwyczajach dyngusowych. Zupełnie nieoczekiwany okazał się finał przedstawienia, w którym dzieci zeszły ze sceny i popsikały wodą siedzących w pierwszych rzędach, co wywołało niezwykłą wesołość zebranych.
? Bardzo się cieszymy, że udało się nam zaangażować w przygotowanie Baby Wielkanocnej także młodzież i dzieci ? powiedziała prowadząca imprezę Anna Orłowska, gminna przewodnicząca kół gospodyń wiejskich. ? Chcemy się spotykać i wspólnie edukować, przekazywać młodym to co same otrzymałyśmy w darze od naszych matek. Potwierdzeniem troski o podtrzymywanie tradycji, było wplatanie między występy poszczególnych wykonawców informacji dotyczących zwyczajów i obrzędowości wielkanocnych.
Sukces pokazu był wynikiem kilkutygodniowych przygotowań i solidnej pracy wielu osób. ? Wszystkie te dekoracje i ciasta robiłyśmy same, gromadząc się wieczorami w naszej świetlicy ? powiedziała Jolanta Słowikowska z KGW w Karwicach. ? Na pokazie stołów wielkanocnych jesteśmy drugi raz. Jest to okazja do podpatrywania innych, ale także do wymiany doświadczeń i przepisów między kołami, które potem wykorzystujemy na swoje domowe stoły.
Jak wyjaśniła nam Anna Orłowska, Babę Wielkanocną wymyślono po to, aby zintegrować środowisko kół gospodyń w gminie. Jest to jednocześnie wyraz wdzięczności dla tych wszystkich osób, instytucji i firm z regionu, które wspierają koła w ich działalności i kultywowaniu ludowych tradycji. Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się przedstawiciele władz gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich. Tradycyjnie na Babie Wielkanocnej pojawiła się także posłanka Krystyna Ozga, która jest wierna imprezie od chwili jej powstania. Kulminacyjnym momentem spotkania jest wręczanie zaproszonym gościom wielkanocnych babek.
Babie Wielkanocnej w Kraśnicy towarzyszyły licznie przybyłe media. TV Łódź wyemituje materiał z tej imprezy w drugi dzień świąt o godz. 18.00.
|