tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Autoterapia

 
Z powodu problemów psychologicznych cierpi 70% ludzi zgłaszających się do lekarzy. Interwencja psychologiczna przyniosłaby im większą ulgę niż tabletki czy hospitalizacja. Większość z tych osób nie musi jednak iść na psychoterapię, może bowiem pomóc sama sobie!

Wyobraźmy sobie człowieka, któremu coś dolega, ale nie wie dokładnie co. Chodzi więc do różnych lekarzy i poszukuje pomocy. Lekarze dają mu tabletki i proponują terapie, które mają zlikwidować dziwne stany i doznania. Niestety medykamenty przynoszą jedynie chwilową ulgę.
W takiej właśnie sytuacji są ludzie, których dolegliwości fizyczne mają w istocie rzeczy swoje korzenie w psychice. Może być bowiem tak, że ból psychologiczny objawia się chorobami ciała, dolegliwościami, łatwym zapadaniem na zdrowiu itp.
Co wtedy robić? Oczywiście ulgę takim osobom przyniosłaby psychoterapia, ale wiele dobrego możemy też zrobić sami dla siebie. Oto, jakie metody autoterapii możemy skutecznie zastosować na własną rękę:
* ppowiadaj o swoich przeżyciach innym ludziom, nie duś ich w sobie. Zwierzanie się, nawet jeśli mówimy o bolesnych rzeczach, rozładowuje stres i sprawia, że układ odpornościowy naszego ciała funkcjonuje sprawniej. Nawet jeśli ?spowiadamy się? tylko do pamiętnika, będziemy żyć dłużej i w lepszym zdrowiu.
* Dbaj o bliskie związki emocjonalne ? o przyjaciół, rodzinę, partnera. Podtrzymuj ogień.
* Nigdy nie mów źle o samym sobie. Jeśli coś ci się nie udaje, poszukuj przyczyn w takich czynnikach, które możesz zmienić, np. w sytuacji, a nie w trwałych i niezmiennych cechach swojej osobowości (np. lenistwie czy chorej osobowości itp.)
* Gdy czujesz się podle, pomyśl o tym, że niektórzy ludzie mają jeszcze gorzej. Świadomość, że inni radzą sobie z cięższymi problemami niż my, często przynosi ulgę.
* Gdy dręczą cię przykre emocje, poruszaj oczami w górę i w dół oraz na ukos. To kontrowersyjna metoda terapeutyczna, ale przynosi niektórym ludziom ulgę.
* Unikaj kontaktu z osobami i sytuacjami, które na ciebie źle wpływają. Jeśli na przykład masz znajomych, których nie lubisz ? nie czuj się w obowiązku spotykać z nimi.
* Dbaj o porządek wokół siebie, staraj się być punktualny, dotrzymuj słowa. Ludzie, którzy wykształcili u siebie cechy związane z sumiennością, dłużej żyją.
* Jedz rozmaite rzeczy, wzbogacaj swoje menu.
* Dbaj o jakiś rodzaj wysiłku fizycznego, najlepiej taki, który będzie systematyczny ? jeźdź do pracy na rowerze, programowo nie używaj windy, zajmij się ogrodem.
* Naucz się oddychać przeponowo. Jest to taki oddech, w którym brzuch się porusza i mamy uczucie, że oddychamy głęboko. Tego typu oddychanie rozładowuje stres.
* Bądź aktywny, dbaj o to, aby mieć jakieś zainteresowania i pasje. Jeśli lubisz coś robić, poświęcaj temu swój czas. Ciesz się tym, co robisz.
* Oddawaj się od czasu do czasu przyjemnym marzeniom. Marzenia są zdrowe.
* Przypisuj sobie całą zasługę za swoje szczęście i powodzenie. Dziel się z innymi ludźmi tym, że jesteś szczęśliwy.
* Nie pal, nie używaj narkotyków i nie nadużywaj lekarstw. Pij alkohol bardzo umiarkowanie.
* Śpij regularnie, o tych samych porach. Większość ludzi potrzebuje 7?8 godzin snu na dobę.
* Oglądaj komedie, śmiej się. Także ze swoich problemów. Śmiech zmienia fizjologię organizmu i jest jednym ze skutecznych sposobów rozładowywania napięć psychicznych.
Gdy zadbasz o swoją psychikę, także twoje ciało na tym skorzysta.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (727) z dnia 17 Czerwca 2011r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »