tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Ambitna Halina

 
Nie tylko dla solenizantek


Halina ? to bardzo popularne imię żeńskie, którego pochodzenie nie zostało dotychczas jednoznacznie wyjaśnione. Nie posiada też swojej historycznej lub przynajmniej legendarnej patronki w dziejach. Próbowano, co prawda, wywodzić je z języka greckiego, w którym istnieje pospolity wyraz galene, oznaczający spokój, ale większość Halin bynajmniej nie jest uosobieniem spokoju. Podkreślić tu należy, że imię to występuje wyłącznie w języku polskim, inne języki słowiańskie używają jego odpowiednika ? Galina, w serbskim i chorwackim obie formy istnieją obocznie. Mogło ono powstać z imienia Alina przez dodanie h? na początku imienia, co w polszczyźnie było często spotykane (np. Hanna z Anny, lub Hadam ? dawna forma Adama).
Wszystko to uprawdopodobnia tezę, że Halina jest imieniem? wymyślonym dla potrzeb literackich. W piśmiennictwie polskim po raz pierwszy pojawia się ono w "Roksolankach" ? wywodzącym się z tradycji poezji sielankowej cyklu pieśni miłosnych Szymona Zimorowica (1608?1629), napisanych na gody weselne brata Bartłomieja. W nawiązaniu do starożytności, śpiewającym te pieśni dziewczętom poeta nadał wymyślne imiona: Pneumella, Amorella, Pulcheria, Tymorynna, Pomozja, Majoranna, Tetulia itp. Wśród nich pojawiła się po raz pierwszy nasza rodzima Halina. Oto fragment pieśni jednego z chłopców:

Próżno mój ogródek fijołki pachnące,
Próżno mój różaniec rozwija swe pnącze,
Nie masz cię, nadobna Halino,
Nie masz cię, kochana dziewczyno.

Szczególną popularność imię to zyskało na początku XIX wieku dzięki sentymentalnym wierszom Ludwika Kropińskiego i sielance Kazimierza Brodzińskiego Wiesław (1820) o szczęśliwie zakończonych perypetiach miłosnych dwojga młodych: Wiesława i Haliny. Nie miała takiego szczęścia w miłości inna Halina ? Halka, tytułowa bohaterka poematu Włodzimierza Wolskiego i opartego na tym samym wątku jego libretta do opery Stanisława Moniuszki.

Nie mam żalu do nikogo
Jeno do ciebie, niebogo.
Oj Halino, oj jedyna
Dziewczyno moja!

? śpiewał kochający ją bez wzajemności Jontek.
Kolejne inscenizacje tej opery wywarły niewątpliwy wpływ na nasze wyobrażenie osoby noszącej to imię. Współczesna Halina jawi nam się z reguły jako ciemna blondynka, szatynka lub brunetka o ciemnoniebieskich lub czarnych oczach, pociągłej ładnej twarzy, wysokim czole, prostym lub nieco orlim nosie, kształtną szyją i zgrabnej, harmonijnej, szczupłej figurze. Bywa średniego lub nieco wyższego wzrostu.
Od dziecka bardzo żywa, sprytna, obrotna, inteligentna i wygadana, zaradna życiowo. A przy tym bardzo samodzielna, roztropna i odważna. Zna i ceni swoją wartość i godność osobistą, ma duże ambicje, dalekie plany, dążenia, cele i potrafi je realizować dzięki swemu uporowi i wytrwałości. Nikomu nie pozwala kpić z siebie i takim z miejsca daje surową odprawę ? a jest wyjątkowo cięta w języku. Uzdolniona raczej wszechstronnie, niekiedy z lekką przewagą w kierunku przedmiotów ścisłych. Uczy się dobrze, ale nie ma wygórowanych ambicji na tym punkcie. Pragnie szybko usamodzielnić się, przystąpić do pracy, ewentualnie ? wyjść za mąż. W pracy jest szybka, bystra i sprawna, a co najważniejsze ? praca wykonywana jest przez nią dokładnie i solidnie. Lubi literaturę i poezję, chętnie się w tym realizuje. Zwykle ma dobry słuch i ładnie śpiewa. Może też być dobrą tancerką. Chociaż dumna jest ze swoich osiągnięć, nie lubi tym się chwalić, nie zabiega też o sławę i rozgłos. Najlepiej czuje się w zawodach nie rzucających się w oczy, np. jako wychowawczyni przedszkola lub telefonistka. Halina na ogół jest rzeczowa i praktyczna ? z wyjątkiem miłości, bo w tej dziedzinie jest romantyczką. Od dziecka ciągle się w kimś kocha. Ma przy tym duże powodzenie ? lubi zabawę, rozrywki, muzykę i? ładne kiecki. Posiadane zdolności manualne potrafi umiejętnie wykorzystać do modelowania i projektowania strojów. Dba o siebie, jest stale pociągająca i do późnego wieku cieszy się wzięciem u mężczyzn (a należy do osób długowiecznych). Najbardziej w życiu ceni jednak własną rodzinę. Wychodzi za mąż z reguły za dobrego człowieka, miewa 2?3 dzieci, przeważnie córki, które otacza troskliwą opieką nawet wtedy, gdy dorosną. Wierna i oddana żona, mocno trzyma dom w garści i odważnie bierze się z życiem za bary.

Znane imienniczki:
Halina Auderska ? pisarka
Halina Czerny?Stefańska ? pianistka
Halina Frąckowiak ? piosenkarka
Halina Konopacka ? pierwsza polska złota medalistka olimpijska
Halina Kunicka ? piosenkarka
Halina Mikołajska ? aktorka
Halina Poświatowska ? poetka
Życzenia Halinom składamy 1 lipca, niektóre obchodzą imieniny 2 października.
Zebrał: jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (885) z dnia 27 Czerwca 2014r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »