Pracownicy Centrum Integracji Społecznej porządkują miasto.

Na odcinku ulicy Inowłodzkiej od ul. Kwiatowej do ul. Granicznej, zwanym aleją kasztanową, każdej jesieni zalega warstwa liści i kasztanów, które co roku trzeba uprzątnąć. W ubiegłym tygodniu, w ramach akcji „Kasztan”, prace porządkowe w tym rejonie prowadziło Centrum Integracji Społecznej „Zielone światło” - nowe gospodarstwo pomocnicze Urzędu Miejskiego. W środę, 28 października, tuż przed Wszystkimi Świętymi, 30-osobowa grupa pracowników socjalnych zebrała kilkanaście worków liści i kasztanów. Teren został uprzątnięty, a razem z liśćmi usunięto poczwarki szrotówka kasztanowcowiaczka, który powoduje przedwczesne usychanie i opadanie liści.
Centrum Integracji Społecznej „Zielone światło”, mieszczące się przy ul. Kościelnej 2, działa w ramach Integracyjnego Ośrodka Wspierania Rodziny prowadzonego przez opoczyńską fundację „Interregion”. Jego działalność wspiera gmina Opoczno, która prowadzenie Centrum uznała jako zadanie gminy. W ramach podpisanego w sierpniu tego roku trójporozumienia pomiędzy Powiatowym Urzędem Pracy, Ośrodkiem Pomocy Społecznej a Centrum Integracji Społecznej, zawartym pod patronatem burmistrza Opoczna, Centrum realizuje projekt zintegrowanej pomocy dla osób podlegających wykluczeniu społecznemu i zagrożonych tym wykluczeniem. Na jego podstawie, a także na podstawie porozumienia podpisanego z wójtem gminy Białaczów, Centrum zatrudnia obecnie 30 osób. Są to głównie osoby długotrwale bezrobotne, osoby niepełnosprawne, uzależnione bądź inne, które nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie na rynku pracy. Do pracy w Centrum kierują je najczęściej ośrodki pomocy społecznej.
Centrum Integracji Społecznej „Zielone światło” funkcjonuje jako gospodarstwo pomocnicze Urzędu Miejskiego. Wspomaga w utrzymaniu porządku w gminie. Pracownikom poszczególnych warsztatów zlecono obsługę konkretnych rejonów. Warsztaty: remontowo-budowlany, aktywizacji, porządkowo-gospodarczy i opiekuńczo-porządkowy, odpowiadają za czystość i porządek m.in. w okolicach ronda, na ulicach Żeromskiego, Kazimierza Wielkiego, na ul. 17 Stycznia i na terenie pobliskiego parku, na ul. Janasa, Zjazdowej, Szpitalnej, na pl. Strażackim, ul. Sobieskiego, Kołomurnej, Szewskiej, Piwnej, Piasecznej, Stodolnej, Garncarskiej, w otoczeniu plebani i przy kościele św. Bartłomieja, ul. Kowalskiego, Targowej, Rzecznej, Wąskiej, na pl. Zamkowym, pl. Kościuszki, ul. Kościelnej, Staromiejskej, Inowłodzkiej, Perzyńskiego, Kwiatowej. Sprzątają chodniki, przystanki, tereny zielone i parki. Jak podkreśla Ewa Kądziela, prezes Centrum są to zaniedbane tereny, które w ubiegłym roku miasto przejęło od powiatu. Dodaje jednocześnie, że objęcie bieżącymi pracami porządkowymi tak dużego terenu to nie lada wysiłek dla 30-osobowej grupy pracowników, której znaczną część stanowią osoby niepełnosprawne. |