tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Afrykańska niedziela w Klewie

 Karolina Jabłońska


Polowa msza ze śpiewami liturgicznymi w językach ludów Demokratycznej Republiki Konga, wernisaże obrazów malowanych kolorowym piaskiem, płócien wykonanych techniką batiku i fotografii prezentujących największą pustynię na świecie – Saharę, koncerty gry na djembe oraz innych egzotycznych instrumentach perkusyjnych, pokazy tańca afrodanc, występ zespoły „Tamtamitutu”, degustacja potraw afrykańskich, kramy ze sztuką ludową, rękodziełem i pamiątkami z Kenii, Konga i Malawi oraz pieszy rajd „Dookoła Afryki” złożyły się na atrakcje zorganizowanego w minioną niedzielę przy Szkole Podstawowej w Klewie, w gminie Żarnów festynu międzykulturowego pt. „Afryka bliska i daleka”.
Spotkanie z udziałem kilkuset uczestników było zwieńczeniem realizowanego na zlecenie gminy Żarnów przez Stowarzyszenie Polska Sahara projektu zatytułowanego „Wakacje z Afryką”. W ramach tego działania w od 15 do 24 lipca 29 dzieci i młodzieży przebywało w rejonie Pustyni Błędowskiej (zachodnia Małopolska), korzystając z możliwości poznania tematyki afrykańskiej m.in. poprzez uczestnictwo w warsztatach plastycznych, ceramicznych, muzycznych, tanecznych i kulinarnych. Dużą atrakcją dla nich była wyprawa w ponad trzydziestostopniowym upale na Pustynię Błędowską, wizyty w olkuskim Muzeum Afrykanistycznym, Muzeum Archeologicznym w Krakowie oraz afrykańskiej wiosce w krakowskim parku międzykulturowym. W części rekreacyjno–wypoczynkowej programu korzystano z kąpieli wodnych na kompleksie basenów w Olkuszu, krytej pływalni w Jaroszowcu (w gminie Klucze) i nowoczesnych boisk kompleksu orlik w Kluczach.
Zorganizowanie tak atrakcyjnego wypoczynku dla grupy dzieci było możliwe dzięki pozyskanym przez samorząd Żarnowa środkom finansowym z Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich.
Na zakończenie realizacji projektu, w trakcie niedzielnego afrykańskiego festynu w Klewie (w sąsiedztwie wioski Afryka) jego uczestnicy otrzymali z rąk wójta Żarnowa Marii Morawskiej oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Polska Sahara certyfikaty wykonane na czerpanym papierze i pamiątki z Pustyni Błędowskiej. A wspomagającymi zorganizowanie festynu międzykulturowego byli mieszkańcy Klewa, miejscowa szkoła podstawowa, żarnowski oddział PTTK i OSP w Skórkowicach. „Tygodnik Opoczyński” patronował temu innowacyjnemu w skali województwa przedsięwzięciu medialnie i promocyjnie.


Marian Pajdak   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 30 (681) z dnia 30 Lipca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »