tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 


Policja w całym kraju, w tym i opoczyńska, włączyła się w akcję organizowaną przez Fundację ITAKA, pn. ?Bezpieczna praca?. Celem tej akcji jest zapobieżenie zaginięciom osób, które wyjeżdżają do pracy za granicę. Jak się bowiem okazuje, aż 20 procent osób zaginionych i poszukiwanych przez ITAKĘ, ginie bez śladu za granicą. Wśród 1365 osób, których zaginięcie zgłoszono w 2010 roku, aż 270 zniknęło bez śladu za granicą. Najwięcej ? w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Włoszech.
Profilaktyczna kampania społeczna ?Bezpieczna praca? skierowana jest do tych osób, które planują wyjazd do pracy za granicą. Na stronach internetowych, pod hasłem ?Bezpieczna praca? można znaleźć wskazówki, jak należy się zachować, co zrobić przed wyjazdem, by ten nie okazał się horrorem życia. Zachęcamy do zapoznania się z tymi zaleceniami, stworzonymi przez fachowców z ITAKI. Oni, przez wiele lat funkcjonowania fundacji zdobyli najwięcej wiedzy i doświadczeń podczas poszukiwania osób zaginionych na całym świecie, więc najlepiej wiedzą, jak się dobrze zabezpieczyć przed wyruszeniem w nieznane.

Nie klikaj
?Już dojeżdżam do domu? ? taką treść SMS?a znaleźli policjanci w telefonie kierowcy, który uległ śmiertelnemu wypadkowi zaledwie kilka kilometrów przed domem. Najprawdopodobniej była to główna przyczyna wypadku i ostatnia czynność, jaką wykonywał w swym życiu ów kierowca. Dlatego policjanci zwracają się z apelem do kierowców, by nie pisali SMS?ów w czasie jazdy. Jak wynika z policyjnych badań, kierowca zajęty klikaniem zachowuje się tak, jak po spożyciu sporej ilości alkoholu: nie jedzie wyznaczonym torem jazdy, ma znacznie wolniejszy refleks i opóźnione decyzje. Gdy o życiu decydują ułamki sekund ? to jest ważne. Niestety, jak podają statystyki, liczba kierowców korzystających z telefonów podczas jazdy wciąż rośnie, pomimo że jest to wykroczenie karane 200?złotowym mandatem. W 2008 r. zarejestrowano 23.755 takich przypadków. W 2009 było ich już 35.865. Mówimy tu tylko o tych zarejestrowanych, przyłapanych na gorącym uczynku kierowcach. Ale wystarczy zaledwie kwadrans poświęcić na obserwację ruchu na drogach, by zauważyć, że w czasie jazdy rozmawia lub pisze/czyta SMS?y co trzeci ? czwarty kierujący. Robią to w godzinach szczytu, na skrzyżowaniach, podczas manewrów. Groza? Jak najbardziej?

Alkohol i narkotyki
Pod tym hasłem przeprowadzona będzie 6 czerwca policyjna akcja mająca na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierujących. Już od najwcześniejszych godzin porannych policyjne patrole kontrolować będą stan przytomności umysłu kierujących pojazdami mechanicznymi i jednośladami. Przy okazji sprawdzać też będą inne czynniki, mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, tj. prędkość, pasy, światła.

Niechronieni
W tym tygodniu znowu doszło do zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Być może najtragiczniejszego udało się uniknąć, dzięki interwencji policji, która zatrzymała idącego wężykiem środkiem drogi pijanego mężczyznę oraz kilku nietrzeźwych rowerzystów.
Niestety, nie udało się uchronić 5?letniego dziecka, które podróżowało jako pasażer na rowerze. Doszło do wypadku, w którym ucierpiały dwie osoby, tj. kierująca i 5?letnie dziecko, które trzeba było przewieźć do szpitala w Bełchatowie. Czy można było tego uniknąć? Z pewnością! Jeśli nie samego wypadku, to jego skutków. Gdyby przewożone dziecko miało na głowie kask, nie doszłoby do urazu głowy.
Trwa sezon rowerowych wycieczek i rajdów. Niestety, obserwując nawet kilkudziesięcioosobowe grupy cyklistów można zauważyć zaledwie dwie ? trzy osoby w kasku. Czy tym ludziom naprawdę brakuje wyobraźni i instynktu samozachowawczego?!
Do tematu niechronionych z pewnością będziemy jeszcze nie raz wracać. A tymczasem upały sprawiły, że pojawia się nowe zagrożenie: woda i kąpiele. Ale o tym napiszemy już w przyszłym tygodniu.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 22 (725) z dnia 3 Czerwca 2011r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »