tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Zdarzenia

 Aby było bezpieczniej

 

O tzw. niechronionych uczestnikach ruchu drogowego, czyli o pieszych oraz poruszających się na rowerach, skuterach, motocyklach i quadach (i czym tam jeszcze) pisaliśmy już tyle razy, że już wszystko powinno być jasne. Powinno, a jednak ? jak to pokazują kroniki zdarzeń drogowych ? nie jest. Wciąż są ludzie lekkomyślni, bez wyobraźni czy choćby tylko zdrowego rozsądku. Bo jak inaczej zakwalifikować, np. fakt, że 18?latek o godz. 1.00 w nocy jedzie skuterem w stanie nietrzeźwym? W jaki sposób doszło do wypadku 4?letniego (!) rowerzysty z 25?letnim motocyklistą jeżdżącym bez uprawnień? Dlaczego kierowca transportera nie zauważył, że potrącił rowerzystę?
Jest ciepło, co zachęca do zabaw i ruchu na świeżym powietrzu. W szkołach jest coraz mniej zajęć lekcyjnych, coraz więcej zaś wycieczek. Na drogach i bezdrożach pojawili się motocykliści i quadowcy ? sezon w pełni. Tylko czy wszystkim starczy rozsądku, by spotkać się w tym samym składzie na zakończenie sezonu? Do ilu wypadków musi dojść, by ludzie zrozumieli, że bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od nich samych?
W Opocznie w miniony weekend gościło ok. 700 miłośników 2?, 3 i 4?kołowych pojazdów motocyklowych. Jak nas poinformował szef opoczyńskiej drogówki, podinsp. Grzegorz Fiderek, nie odnotowano w tym czasie większych incydentów czy też poważniejszych naruszeń przepisów ruchu drogowego. Faktem jednak jest, że porządku i prawa pomagali pilnować nie tylko organizatorzy spotkania, ale też funkcjonariusze policji w radiowozach i na motocyklach. Goszczący u nas motocyklowy patrol drogowy policji wzbudził ? co oczywiste ? duże zainteresowanie mieszkańców Opoczna oraz uczestników zlotu. Potężne maszyny, odpowiednio ?podrasowane? przyciągały wzrok zarówno laików, jak i zapalonych motocyklistów. Ci ostatni wiedzą o tym, że bardzo trudno byłoby im ścigać się z tymi policyjnymi maszynami, zaś do świadomości niektórych quadowców dopiero ich widok uświadomił, że nawet na bezdrożach nie mogą szaleć bezkarnie. Motocykl to nie radiowóz, może jeździć nawet po leśnych wertepach?
Warto sięgnąć po kodeks drogowy i przypomnieć sobie przepisy dotyczące poruszania się rowerami i pozostałymi jednośladami. Wszystkie przepisy ogólne, dotyczące ruchu pojazdów, odnoszą się również do rowerzystów i motocyklistów. Są też przepisy szczegółowe, odnoszące się bezpośrednio do nich. Przed zorganizowaniem wycieczki rowerowej warto przeczytać przepisy dotyczące poruszania się pojazdów w kolumnie. Gdy na wycieczkę rowerową wyrusza cała klasa (tj. ok. 30 uczniów plus opiekunowie) trzeba wiedzieć, że w kolumnie nie może jechać więcej, niż 15 rowerów. Trzeba więc zabezpieczyć odpowiednią ilość opiekunów, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem uczestników wycieczki. Przed wyruszeniem w drogę należy też skontrolować stan techniczny rowerów, by uniknąć przykrych niespodzianek.
Wszystkich zaś ostrzegamy, że już w najbliższym czasie w Opocznie oraz dalej, na drodze krajowej nr 12 (w kierunku na Radom) wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym. Lada dzień drogowcy rozpoczną remont kładki dla pieszych na ul. 17 Stycznia. Wyznaczono już nowe przejście. Wkrótce ma sie rozpocząć remont mostu nad Wąglanką. Wtedy zamknięty zostanie jeden pas jezdni, zaś ruch pojazdów będzie się odbywał wahadłowo. W tym roku drogowcy będą remontować (modernizować) K?12 jeszcze w dwóch miejscach: w Dzielnej i na krzyżówkach gielniowskich. Teraz jednak spodziewać się należy sporych utrudnień ze względu na remont na ul. 17 Stycznia. Szczególnie w czwartki radzimy wszystkim, którzy będą mogli, by zostawiali swe wehikuły w domach.
Znacznie mniejszy zakres miały (i nadal mają) prace na drodze wojewódzkiej nr 726 (Opoczno ? Inowłódz), o której jeszcze nie tak całkiem dawno pisaliśmy, że jej praktycznie nie ma? Drogowcy najwyraźniej przypomnieli sobie o jej istnieniu i zaczęli generalne łatanie. Co prawda ogromne, wycięte dziury straszą kierowców po dziś dzień, ale pozimowe ubytki sukcesywnie są uzupełniane. W ostatnich dniach można było zauważyć równiarkę, która starała się odpowiednio je wyprofilować, tak, by byle mżawka nie powodowała powstawania nowych, niszczących kałuż, lecz woda spływała do rowów. Jest więc szansa na to, by droga nr 726 doczekała się remontu, zanim całkowicie się rozleci?
Przy okazji przypominamy wszystkim miłośnikom motoryzacji, ale szczególnie motocyklistom na ścigaczach: w terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km na godzinę. Na autostradzie też jest ograniczenie prędkości ? do 140 km/h, na dwujezdniowej drodze ekspresowej ? 120 km/h, a na pozostałych drogach ? 90 km/h. Jednak ? jak to można zaobserwować na ulicach Opoczna ? niektórym wydaje się, że ich te przepisy nie dotyczą. W redakcji często widzimy (i słyszymy) z jaką prędkością niektórzy motocykliści poruszają się ul. Westerplatte. Być może szybko zaprzestaną tych praktyk, bo policyjny patrol motocyklowy będzie gościł na naszych drogach coraz częściej. Wszystko po to, by zdyscyplinować posiadaczy jednośladów i po zimowej przerwie przypomnieć im o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym na początku sezonu letniego.
Tak zupełnie na marginesie: na naszych ulicach i drogach pojawia się coraz więcej jednośladów. Nie wszyscy posiadacze skuterów, quadów itp. posiadają odpowiednie uprawnienia do kierowania. Ba, niektórzy nawet nie mają karty rowerowej! Nie znają podstawowych przepisów, a nowa zabawka wymaga od nich sprawdzenia wszystkich możliwości. Nastała bowiem moda na kupowanie nawet małym dzieciom, bo zaledwie 8?latkom quadów na komunię. Już nie krzyżyk, zegarek czy nawet komputer, ale właśnie quady. O czym to świadczy? Że dorośli nie zdają sobie sprawy, jakie to niesie zagrożenia dla dzieci! Czy darują sobie ów brak wyobraźni, gdy dziecku stanie się krzywda?
Większa liczba poruszających się na drogach motocykli powinna nieść zmiany również w szeregach policji. Motocyklowe partole drogowe nie powinny już być luksusem, lecz powinny zaistnieć przynajmniej przy każdej komendzie powiatowej. Niestety, budżet państwa jest, jaki jest, więc pewnie szybko się ich nie doczekamy.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 19 (722) z dnia 13 Maja 2011r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »